IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко сигурен е валутният борд?

Курсът можа да се смени само с промени в Закона за БНБ, промяната му едва ли ще доведе до фалит на банки и невръщане на кредити, смята Калоян Стайков

12:13 | 12.03.13 г. 44
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Колко сигурен е валутният борд?

Олигарсите се опитват да свалят валутния борд, за да избегнат връщането на кредитите си. Този коментар направи финансовият министър в оставка Симеон Дянков. Той припомни катаклизмите в годината преди да бъде въведен паричния съвет.

И макар и олигарсите да са същите, по думите на Дянков, годината далеч не е 1995, нито 1997... Тогава фалираха банки и това направи възможно появата на „кредитните милионери“.

„Идеята на девалвацията е хората да вземат кредит в лева, да ги обърнат във валута и след това да очакват промяна на курса“, коментира икономистът Калоян Стайков от Института по пазарна икономика пред Investor.bg. Той обаче припомни, че огромна част от банките у нас са с чужди собственици, които имат опит с опитите за валутни измами. За него, ако валутният борд сега се махне или курсът бъде променен, левът ще се обезцени и всичко ще поскъпне, но банки няма да фалират.

„Те просто ще превалутират своите вземания и парите отново ще трябва да се връщат“, коментира още икономистът.

Всъщност подготовката за въвеждането на валутния борд беше извършена от предишното служебно правителство – на Стефан Софиянски. Може би затова сега избуяват спекулациите, че сегашното ще може да прави промени.

Функционирането на паричния съвет обаче е заложено в Закона за Българската народна банка. В чл. 29 е записано „Официалният валутен курс на лева към германската марка е 1 лев за 1 германска марка“. Алинея 2 допълва : Когато законно платежно средство във Федерална република Германия стане общата валута на Европейския съюз – еврото, официалният валутен курс на лева към еврото се определя чрез умножаване на курса по ал. 1 по официалния курс, по който германската марка се е конвертирала към еврото“.

По тази причина и промяна на курса и въобще на функционирането на борда е невъзможно в една нормална обстановка, защото няма да има функциониращ парламент. Именно Народното събрание е законодателният орган на страната, който създава и променя нормативни актове.

При хипотезата „избори до дупка“ обаче могат да се появят искания за промяна на правилата, макар че тогава ще продължава да работи избраното от президента днес (12 март) служебно правителство и отново работещ парламент няма да има. Тогава обаче могат да се чуят и гласове за тежката икономическа и политическа обстановка и искания за промяна.

Реално и при това положение вероятността за падането на валутния борд е малка, защото той ще има подкрепата на икономистите, на БНБ и на международните институции, убеден е Калоян Стайков. „Ще има сериозен отпор – повече от 15 години сме с този борд, немислимо е да се промени“, допълни той и припомни, че често се появяват идеи за промени на паричния съвет с аргумент, че ще стимулира износа.

„Видяхме, че износът може да расте и без промени в курса“, допълни в заключение той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 4 rate down comment 7
lordrad
преди 11 години
Щом е немислимо и невъзможно борда дори да се заклати, защо всеки ден видни икономисти ни успокояват.Трябва да разберат, че колкото повче ни успокояват толкова повече ни притесняват.Аз лично смятам, че е по правилно парите да са обърнати в чужда валута поне докато избраното ново правителство изкара 6 месеца за да се видят действията му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 14 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
Колкото повече се шашкате, толкова повече "някой" губи от предсрочно прекратяване на депозити и превалутиране на кинти от една валута в друга, а "друг" печели ... и после като поседите и пак кинтите обратно, където са били преди това :))))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 0
aleksandar.nikolov
преди 11 години
От 2011 г. повечето банки вписват в договорите клауза за превалутиране на кредита. Така че няма да има никаква пречка това да стане факт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 0
data
преди 11 години
Същото е валидно ако държавния сектор не се преструктурира към по конкурентни нива при наличието на фиксиран валутен курс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 2
hellwitch
преди 11 години
90% от кредитите са в евро.Така, че падането на борда няма да помогне на никой, а само ще се окажем със скъпи заеми( високи лихви) при намален доход.Още по лошия вариант е ако лева се вдигне и така или иначе не конкурентната ни икономика съвсем умре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 2
data
преди 11 години
странна тема : колко е стабилен валутния борд ?А колко е била стабилна френската монархия ?Или руската ?Или пък английската монархия ? Всички строеве са се срутили заради натрупването на критична негативна маса от хора ! Или с други думи : не финансите могат да срутят борда -това е невъзможно поне математически до момента в който в тая държава остане само едно евро срещу 1.95583 лв . Това което реално застрашава борда (както и всяка една финансова система) е доверието в нея ! Социалното недоволство е срутило финансовата система - нищо по различно от 1929 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 0
space-man
преди 11 години
Те просто ще превалутират своите вземания и парите отново ще трябва да се връщат, коментира още икономистът. Дано и Валентин Захариев и ред други назначени капиталисти изтеглили стотици милиони мислят така. А иначе обикновените кредитополучатели ще плащат като попове, както винаги. През следващите месеци ще е интересно с колко ще се стопи депозитната маса и какви кредити ще изтегли правителството!Иначе бордът е стабилен точно толкова колкото и държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 1
Hahoto
преди 11 години
Интересно, ако масово спестяванията от левове, се обърнат в евро или долари, дали това ще намали натиска върху сумата за гарантиране на борда. Защото по този начин ще намалеят левовете като парична маса. Ако е така, слуховете за клатенето на борда, могат да целят това. Не съм икономист и не съм петим по въпроса, но ако някой знае, с интерес ще прочета коментара му!:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 1
eboyanov
преди 11 години
трябва да се въведе монетраното правило в БНБ, но за тази цел трябва шефчетата да са наистина твърди в позицията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 4
Tony
преди 11 години
Клаузата:"Те просто ще превалутират своите вземания и парите отново ще трябва да се връщат, коментира още икономистът." - не би трябвало да сработи, защото това е договор за банков кредит, а не договор за заем от физическо лице.Ако това беше вярно, то тогава не би трябвало да има разлика в лихвите по кредити и депозити в евро и лева.Такава разлика има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още