IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България отново задлъжнява и постигна рекорден размер на брутния външен дълг

През 2010 и 2011 г. показателят намаля с 1,96 млрд. евро., но през 2012 г. има ръст с 2 млрд. евро

10:34 | 26.02.13 г. 49
България отново задлъжнява и постигна рекорден размер на брутния външен дълг

България се върна на пътя на трупането на задължения през 2012 г., след като през 2010 и 2011 г. погаси част от брутния си външен дълг (БВД). Увеличението през миналата година е с 2 млрд. евро до 37,85 млрд. евро към 31 декември 2012 г., което е рекордна стойност към края на отчетен период, показват изчисления на Investor.bg на база данни на БНБ.

Така само за година бе заличено намалението на БВД с 1,96 млрд. евро от 2010 г. (890 млн. евро) и 2011 г. (1 073 млн. евро).

Данните показват, че причината за намалението на брутния външен дълг през 2010 и 2011 г. са били банките, които са погасили съответно 1,51 и 1,21 млрд. евро от чуждестранните си задължения. През 2012 г. обаче банките са задлъжнели към чужди кредитори с 806 млн. евро.

Задлъжняла към чужди кредитори е и държавата с 590 млн. евро през 2012 г.  През януари 2013 г. държавата погаси облигации за 818,5 млн. евро, поради което дългът ще намалее.

2012 г. бе поредната с ръст на преките инвестиции под формата на вътрешнофирмено кредитиране - между чуждестранна компания майка и българското й дружество. Увеличението за годината е с 494 млн. евро, след ръст с 303 млн. евро за 2011 г. и 467 млн. евро за 2010 г. През 2006 г. увеличението възлезе на 4,3 млрд. евро.

През 2012 г. има ръст и при чуждестранните задължения на други сектори (извън държавата, банките и преките чуждестранни инвестиции), като то възлиза на 110 млн. евро.

Увеличението на БВД не е проблем

Една от теориите е, че България има нужда от инвестиции, за да достигне икономическото развитие и доходите на западноевропейските страни. Затова е нормално брутният външен дълг да се увеличава.

Допълнителна причина да не се притесняваме от ръста на БВД е, че основната част от него - 15,74 млрд. евро от общо 37,85 млрд. евро са „Преки инвестиции (вътрешнофирмено кредитиране)“, тоест бъдещето на тези инвестиции е проблем на международните корпорации, например на Солвей-Соди АД и собственика му Солвей Шишеджам Холдинг.

Последна актуализация: 14:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

35
rate up comment 3 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 11 години
Ееех, *** тия комунисти неизтребими бреее! Да ги бехте избесили на 10.11. заедно с децата им, ама сега немаше да има популация да пише тука...! хаха!Знаеш ли какво би ти казал на теб Киро Вената от 3-ти отряд на Бургаския затвор с профил "Престъпления срещу личността"?"Абе оди па ти с тия комунисти бе!" хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 5 rate down comment 4
bgMan
преди 11 години
Аз се опитвам да събера 2 и 2.Спомняте ли си преди време когато Путин натупа грузинците как за 2-3 годинки му спретнаха едно огромно изтегляне на инвестиции от Русия и той беше побеснял от това.Дали и тук не се случва точно това? Аз почвам да подозирам че запада и ЕС се презастраховат и ни източват до шушка, та евентуално когато (АКО) БСП и ДПС се върнат на власт да са в много тежка кешова ситуация.Добре че този процес е лесно обратим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 10 rate down comment 0
data
преди 11 години
Да прав си . Има нещо - ще го разберем след изборите . Но според мен по сигурно е политически да са го резнали я от ЕС я от САЩ .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Държавната система на образование не може да се оправи докато не бъде изчистена от комунисти и други корумпирани лица.Още от създаването на университетите в повечето от тях съвсем умишлено най-големите катедри са тези по история и литература, в които 99% от преподаващите са лица от бившите ДС. Не са само Георги Първанов и Кр. Каракачанов. Така и до ден днешен властта в държавните уни-та се държи от същите тези стари комунисти, които днес се интересуват единствено от усвояване и източване на едни пари, а не от развитие на наука и образование.10-тина способни колеги имам, които в различни университети и в различни градове бяха отказани от същите тези "феодални комунистически старчоци" и продължиха научното си развитие зад граница в западна посока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 24 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 11 години
...И изобщо, нещо ми се върти в главата от няколко дни и ще го споделя:Има някаква смрад около оставката на Борисов. Това с окървавените протести на мен изобщо не ми влезе убедително! Нито протестите бяха толкова масови, нито проблема със сметките и ЕРП-тата беше нерешим, нито пък толкова кръв се източи по улиците.Мъжагата бега заради нещо много по-страшно, нещо предстоящо и неизбежно, с идеята да го отнесе некой след него. Не спирам да мисля, че някъде около финансите е заровено кучето... хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 10 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 11 години
Колега, от тогава са минали 20 години!Аз ти казвам в момента как е - сравнявам БГ частник и БГ държавен уни - е разликата е огромна. Частника има интерес, а Държавния какъв? С тези квоти и субсидии - имат ли интерес те учат?!Само те питам имаш ли си представа в техническите ни държавни уни-та какво се учи?! За тях технологията е спряла преди 20 години! Самите лектори, са толкова назад че за тях Айфона не съществута. За какъв cutting-edge образование си говорим :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 11 години
Благодаря за забележката : http://***.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/depozitite-na-naselenieto-s-edva-132-mln-lv-ryst-prez-ianuari,147422/ демек положението е още по зле :) п.п. Не говоря обаче само за спестяванията на населението , а за общото ниво на спестяване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 11 години
Хааахаха! Точно си цитирал числата, но за България си объркал валутата... хаха! Не са компютри, а компоти! 35 млрд. са, ама ЛЕВА! :LOL:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 12 rate down comment 0
bgMan
преди 11 години
Мави Гоз обаче е прав в това, че западните компании и банки дето се намърдаха тук от известно време не наливат инвестиции а изтеглят печалбите на секундата извън България. Аз лично имам вътрешна информация от 1-ва ръка но мисля че това не е тайна за никого в управлението.Освен това забелязах и друг интересен факт. Не знам как е в другите градове но в Пловдив от декември всички големи магазини претендиращи да са най-евтини взеха да продават по-скъпо отколкото цените в кварталните магазини. А до 1-ви декември беше обратното.Мисля че почнаха да осребряват дяловия си пазарен % и веднага да го източват навън. Да не би и те да се страхуват от протестите и наближаващите политически промени у нас???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 3
data
преди 11 години
1991-1992 г са минало отдавна . В момента в техническите средни училища се преподават технологии който не са в употреба последните 10 г. . А по повод кой в какво ни води - то това е смешно дори да го коментираме след като всички класации за училища са окупирани от американски ВУЗ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още