Издаването на български еврооблигации за 950 млн. евро в началото на юли 2012 г. вече не е такъв безсъмнен успех, за какъвто се смяташе тогава, като основанията за това са две.
На първо място облигациите поскъпнаха с 6,2% за по-малко от два месеца (което е над 40% на годишна база) до 105,375% от номинала за облигация на база цена купува към днешна дата. Съответно доходността им падна до 3,04% спрямо доходност при издаването от 4,44%. Тогава държавата ги пласира при цена от 99,182 от номинала.
Тази печалба от 6,2%, или 57 млн. евро, отиде в чуждите инвеститори, тъй като българските (в лицето на банки, пенсионни фондове и застрахователи) не бяха допуснати като купувачи, въпреки че искаха да купят.
Анализатор, пожелал анонимност, заяви за Investor.bg, че “6% за два месеца е прекалено много, държавата можеше да пласира книжата много по-добре“. На практика това означава, че продавачът в лицето на Министерството на финансите не си е свършил работата добре.
Второто основание успехът на емисията да се постави под съмнение е лошият (впоследствие) избор на момент
Те бяха пласирани на 2 юли 2012 г., когато се появиха първите признаци за разведряване на кредитната криза в Европа. Днес, два месеца по-късно, пазарите вече игнорират тази криза и немският индекс DAX от 6 150 пункта на 28 юни днес вече е 7 089 пункта, или 15% за по-малко от два месеца.
Всеки търговец знае, че изборът на момент е по-важен дори от това какво купуваш ("таймингът бие фундамента"). В Министерството на финансите обаче не предугадиха ситуацията.
България ще има нужда от получените пари чак на 15 януари 2013 г., когато трябва да плати падежираща емисия с главница от 818,5 млн. евро. За тези 6 месеца парите ще стоят на депозит в БНБ, който е при изключително ниска лихва, много под 4,44%, колкото ще трябва да плаща държавата.
От сегашна гледна точка е можело Министерството на финансите да изчака декември 2012 г. Най-малкото тогава нямаше да може да бъде обвинено, че ще плаща 4,44%, а ще получава под 1% за период от над 6 месеца.
Спокойствие на държавата даваше и Сребърният фонд, който можеше да се използва в краен случай, въпреки натиска. Тоест държавата държеше и ножа и хляба и нямаше нужда да се притеснява какво ще е настроението на международните дългови инвеститори през декември 2012 г.- януари 2013 г. Можеше да бръкне във фискалния резерв и да му възстанови взетото в подходящ момент през 2013 или 2014 г.
От сегашна гледна точка може да се направят малко неща
Например имаме падежираща през 2015 г. емисия доларови еврооблигации с текуща стойност от 862,9 млн. евро към 30 юни 2012 г. (стойността й зависи от курса евро/долар и се мени ежедневно). Годишната лихва по емисията е 8,25%.
Тя обаче не е изгодно да се изкупи предсрочно, защото текущата пазарна цена (оферта продава) е при доходност от 1,97%, или цена от 115 от номинала. Ако държавата тръгне да изкупува, доходността може да падне и до 1,5%, съответно цената да се повиши до 116-117.
Какво все пак може да се направи?
Единственото което остава на правителството е да спазва бюджетна дисциплина, за да може България да се финансира при 3% лихва по 5-годишните книжа.
Доходността по 10-годишните ни ДЦК отчете рязко понижение до 4,12% на проведения на 13 август 2012 г. аукцион с предложен номинален обем от 50 млн. лв. Тоест хубавата новина е, че високите текущи цени на българските 5-годишни еврооблигации за 950 млн. евро дават възможност на държавата да се финансира евтино чрез ДЦК.
В крайна сметка дори и не съвсем оптимално издадена, еврооблигацията за 950 млн. евро можеше да е при много по-лоши параметри, ако българският бюджет бе докаран до ситуацията на гръцкия, испанския, италианския или португалския.
Вероятно прибързването с еврооблигацията (от 2 юли 2012 г.) е плод на все още ниското самочувствие на България като емитент на международните пазари. Може би и защото не бяхме излизали на тях от далечната 2001 г.
преди 12 години Съгласен съм, но Дянков нарочно не допусна български инвеститори за да може да финансира с вътрешни емисии ДЦК лесно дефицитите в следващите години.Според мен предвид сумата и имиджа на България в световен мащаб емисията евро облигации беше по скоро успешна. Тайминга е много трудно да беше по добре предвиден защото нямаше от къде да се знае, че пазарите няма да реагира на испанските проблеми това лято. Макар, че е много вероятно да се стигне до нови колебания покрай предстоящите драми с Гърция тази есен. Тъй като те не са изпълнили ангажиментите си със сигурност. Варианта те да фалират отново(след "heircut-a") според мен е доста реална.А другия момент е, че с недопускането на БГ инвеститори се извърши и някаква (политическа) услуга на някой - но това е трудно да се гадае. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ако българските инвеститори бяха допуснати до този търг щяха да спечелят 6% за под 2 месеца. Само пенсионните фондове имат 5,5 млрд. лв. активи, голяма част от които щеше да са в тази емисия (самата тя за едва 1,9 млрд. лв. (950 млн. евро).) БГ инвеститорите (вклю. банки и застрахователи) вероятно щеше да придобият половината от емисията.Тоест не само, че тези 57 млн. евро не остават в държавата, но не остават и в български инвеститори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този заем бе емитиран основно за тест на пазара, обичате да пишете но не четете достатъчно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар