IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Емисията еврооблигации постфактум не е чак такъв успех

За два месеца книжата поскъпнаха с 6,2% което е чиста печалба за спекулантите и загуба за българската държава

12:58 | 22.08.12 г. 36
Автор - снимка
Редактор
Емисията еврооблигации постфактум не е чак такъв успех

Издаването на български еврооблигации за 950 млн. евро в началото на юли 2012 г. вече не е такъв безсъмнен успех, за какъвто се смяташе тогава, като основанията за това са две.

На първо място облигациите поскъпнаха с 6,2% за по-малко от два месеца (което е над 40% на годишна база) до 105,375% от номинала за облигация на база цена купува към днешна дата. Съответно доходността им падна до 3,04% спрямо доходност при издаването от 4,44%. Тогава държавата ги пласира при цена от 99,182 от номинала.

Тази печалба от 6,2%, или 57 млн. евро, отиде в чуждите инвеститори, тъй като българските (в лицето на банки, пенсионни фондове и застрахователи) не бяха допуснати като купувачи, въпреки че искаха да купят.

Анализатор, пожелал анонимност, заяви за Investor.bg, че “6% за два месеца е прекалено много, държавата можеше да пласира книжата много по-добре“. На практика това означава, че продавачът в лицето на Министерството на финансите не си е свършил работата добре.

Второто основание успехът на емисията да се постави под съмнение е лошият (впоследствие) избор на момент

Те бяха пласирани на 2 юли 2012 г., когато се появиха първите признаци за разведряване на кредитната криза в Европа. Днес, два месеца по-късно, пазарите вече игнорират тази криза и немският индекс DAX от 6 150 пункта на 28 юни днес вече е 7 089 пункта, или 15% за по-малко от два месеца.

Всеки търговец знае, че изборът на момент е по-важен дори от това какво купуваш ("таймингът бие фундамента"). В Министерството на финансите обаче не предугадиха ситуацията.

България ще има нужда от получените пари чак на 15 януари 2013 г., когато трябва да плати падежираща емисия с главница от 818,5 млн. евро. За тези 6 месеца парите ще стоят на депозит в БНБ, който е при изключително ниска лихва, много под 4,44%, колкото ще трябва да плаща държавата.

От сегашна гледна точка е можело Министерството на финансите да изчака декември 2012 г. Най-малкото тогава нямаше да може да бъде обвинено, че ще плаща 4,44%, а ще получава под 1% за период от над 6 месеца.

Спокойствие на държавата даваше и Сребърният фонд, който можеше да се използва в краен случай, въпреки натиска. Тоест държавата държеше и ножа и хляба и нямаше нужда да се притеснява какво ще е настроението на международните дългови инвеститори през декември 2012 г.- януари 2013 г. Можеше да бръкне във фискалния резерв и да му възстанови взетото в подходящ момент през 2013 или 2014 г.

От сегашна гледна точка може да се направят малко неща

Например имаме падежираща през 2015 г. емисия доларови еврооблигации с текуща стойност от 862,9 млн. евро към 30 юни 2012 г. (стойността й зависи от курса евро/долар и се мени ежедневно). Годишната лихва по емисията е 8,25%.

Тя обаче не е изгодно да се изкупи предсрочно, защото текущата пазарна цена (оферта продава) е при доходност от 1,97%, или цена от 115 от номинала. Ако държавата тръгне да изкупува, доходността може да падне и до 1,5%, съответно цената да се повиши до 116-117.

Какво все пак може да се направи?

Единственото което остава на правителството е да спазва бюджетна дисциплина, за да може България да се финансира при 3% лихва по 5-годишните книжа.

Доходността по 10-годишните ни ДЦК отчете рязко понижение до 4,12% на проведения на 13 август 2012 г. аукцион с предложен номинален обем от 50 млн. лв. Тоест хубавата новина е, че високите текущи цени на българските 5-годишни еврооблигации за 950 млн. евро дават възможност на държавата да се финансира евтино чрез ДЦК.

В крайна сметка дори и не съвсем оптимално издадена, еврооблигацията за 950 млн. евро можеше да е при много по-лоши параметри, ако българският бюджет бе докаран до ситуацията на гръцкия, испанския, италианския или португалския.

Вероятно прибързването с еврооблигацията (от 2 юли 2012 г.) е плод на все още ниското самочувствие на България като емитент на международните пазари. Може би и защото не бяхме излизали на тях от далечната 2001 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 11 години
България излиза веднъж на 10 г. на пазара , за какво да спорим добра ли е емисията или лоша ? Добра или лоша спрямо какво ? На Испания базата е ясна- преди се финансирала на 3 % сега на 7 % , на България коя и е базата ? С какво да сравняваме ? Ако сравняваме с постигната та доходност на страните в региона смятам отговора е ясен ! Ако сравняваме с тая преди 10 г. също . Коя страна от бившите соц страни от централна и източна европа се финансира на по добри условия та да стравняваме или за да бъдем честни от региона ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 2
Ironhorse
преди 11 години
По-глупава и политически натоварена статия не бях чел скоро.ако, ако, ако ,ако ....1. Всички бяха скочили срещи правителството да пиап Сребърният фонд, така че да се пише в статията това като алтернатива е пълна глупост.2. Не се знае знае ли се след три месеца аФтора пак какво ще измъдри, защото Гърция се е устремила към фалит с бясна скорост.3. Дянков отряза вътрепните инвеститори (най-вече банките) за да имат "горещи пари" и да са икономически принудени да свалят лихвите. Което горе долу започваме да виждаме.4. Целият рев е обоснован не икономически, а политически !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
trendline
преди 11 години
Марияне на този анализатор дето те съветва че индексите стигнаха нивата от преди 2008 година много не му се доверявай. За седмица могат да се върнат с 25% надолу. Стигнаха до тук на база надежди че ще има печатане на пари на килограм.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
GunMan
преди 11 години
Един бивш финансов министър дори ревеше, че е закъсняла емисията...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 0
mpb_kamen
преди 11 години
Това с тайминга не е аргумент. Няма как да предвидиш накъде ще отиде пазара, още повече в сегашната крива ситуация. Ако бяха изчакали до януари, имаше риск условията да бъдат много по-зле.По тази логика всяко IPO при което цената на акцията се качва, би било неуспешно??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 4
Pa Pa
преди 11 години
Мдааа, браво Марияне. Аз тогава като писах тука, всички на мен ми скачаха. То още тогава тези неща си бяха валидни и ясни, че са така. Пазара, че е мръднал, това никой не може да го предвиди, ама още тогава пласмента беше лошо изпълнен и спокойно в тея чужди инвеститори им подарихме едни 8-10 милиона евра вместо да си вземем изгодните условия. За 50 милиона вече, МФ не са врачки и не можем да ги държим отговорни, но това не променя факта, че емисията беше изключително зле пласирана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
KostadinovK
преди 11 години
Когато се емитира емисията никой не каза, че трябва да се изчака. То да правиш изказвания след два месеца е лесно. Ако бяхме....., ако не бяхме,....Като се има впредвид, че не сме излизали на пазара отдавна според мен емисията е успех. Хубавото е, че сега виждаме, че можем да вземем разумен заем на по-ниска лихва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 8
absfresh
преди 11 години
При положение , че правителството се финансираше на 3.5% от вътрешния пазар,беше престъпно да се пуска емисия на 4.44%. 60 милиона евро в правилните джобчета. Тотална некомпетентност на Дянков или престъпност. Отделно сега ще платим 2% за полугодието за пари, които не ни трябват. Още 20 милиона евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
mpy_yordanov
преди 11 години
Европейската дългова криза не води до вдигане на доходностите за всички, а просто поляризира. Добрите (Германия и сие) получават ниски доходности, а Италия и Испания високи (Гърция и Португалия са извън пазара).Тоест, ако има влошаване при Испания и Гърция, дори ще е добре за германските облигации, защото ще са убежище, освен ако целия ЕС не се разпадне.За БГ емисията, може би МФ е знаело, че през септември-ноември-декември ще харчи здраво (включително обещаното вдигане на пенсиите), тоест че бюджета няма да е розов след юни 2012 г. Предстои да видим дали бюджета до края на 2012 г. ще се влоши чувствително и дали емисията е била изпреварващ ход.Дано не е било така и бюджета да е все по-малко с отрицателен дефицит и все повече балансиран. Но едва ли, все пак 2013 г. идват избори и всеки управляващ ще се опита да налее предизборно в икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
4ervenasgan
преди 11 години
Аааааа ще се сетиш Мариане :). Ама тогава, като я плейсваха, говорехте друго - колко било хубаво, "да се диверсифицира по географски и инвеститорски признак" мухахах. Българските фондове и баМки си ги купиха пак, но през 2-3% разлика. Е сега и те поспечелиха още толкова, но все пак Дянков намаза дебело филията на офшорки спекуланти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още