IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Анализатори: Продажбата на българските еврооблигации е безспорен успех

Повечето специалисти определят като несправедлив подхода българските инвеститори да бъдат изключени от аукциона

08:18 | 05.07.12 г. 37
Анализатори: Продажбата на българските еврооблигации е безспорен успех

Какво значение за постигнатата доходност имаше бюджетният излишък за първите 5 месеца на 2012 г. и трябва ли правителството да удържи балансирания бюджет до края на годината или след аукционът ще развърже кесията?

Г. Ангелов:

Доброто фискално представяне през първите пет месеца има голямо значение, тъй като намали опасенията от влошаване на бюджета заради трусовете в еврозоната. Правителството трябва да продължи с усилията за повишение на събираемостта и контрол върху разходите, защото балансираният бюджет ще даде възможност за повишение на кредитния рейтинг, повече инвестиции /вкл. портфейлни/, повече външно финансиране и по-ниски лихви по кредитите. Развързването на кесията няма да доведе до нищо позитивно.

Цв. Цачев:

Инвеститорите в момента се вълнуват само от страховете за дефлация и държавни фалити. В тази среда България изглежда добре и не мисля, че ще има някакво значение, ако бюджетът бъде повече на минус или на плюс, отколкото в момента. Колкото до правителствена политика за икономиката – време е вниманието да бъде насочено към доходите и малкия и среден бизнес, като допълнителни стимули могат само да са от полза. Но и не мисля, че трупането на дълг и неефективно харчене на държавни пари са отговор на кризата.

Д. Николова:

Няма съмнение, че бюджетният излишък и като цяло – фискалното „здраве” на страната, измерено чрез сравнително ниските бюджетен дефицит и държавен дълг, са изиграли своята роля. Друг е въпросът дали трябваше да се стига дотук, а именно, да зависим от настроенията на пазара, или по-добрата стратегия беше да консолидираме бюджетната си позиция по-бързо и изобщо да избегнем нуждата от емитиране на нов външен дълг.

Една такава стратегия беше постижима, предвид множеството неефективни разходи и програми на правителството, които биха могли да се преразгледат и евентуално – да се намалят като обхват или просто да се прекратят. Неправомерното и неефективното харчене на бюджетни пари се потвърждава в не един или два доклада на Сметната палата, така че не би било трудно да се идентифицират множеството „пробойни” в бюджета и да се запушат, което пък би спомогнало за балансиране на бюджета.

Кр. Йорданов:

Според мен постигнатият излишък от началото на годината е  имал малка тежест при решенията  на инвеститорите, тъй като при емисия с подобен матуритет от значение е предимно нивото на държавния дълг спрямо БВП и натрупаните буфери, както в банковия сектор, така и на резервите за поддържане на валутния борд. Всъщност емисията отразява и вярата на инвеститорите в безпроблемното функциониране на последния.

Сравнително ниските бюджетни дефицити през последните години в сравнение с дефицитите на страните от еврозоната, също са натежали на крайната оценка на инвеститорите. Важно е правителството да не допусне до края на годината дефицита да надскочи заложения в бюджетната рамка за 2012, тъй като след 2 години ще му се наложи отново да се обърне към финансовите пазари за нова емисия, с която да се рефинансира дълга, който падежира през 2015.

К. Масларски:

Бюджетният излишък на страната е един от редицата фактори, взети под внимание от инвеститорите  при пласирането, наред със строгата фискална дисциплина, ниският коефициент на задлъжнялост на държавата (Дълг/БВП под 20%), състоянието на банковата система и влиянието на страната от външни шокове.

Тези фактори неминуемо оказват влияние на инвеститорския интерес върху новата емисия. Като цяло огромно значение за постигнатата доходност в случая беше изборът на точния пазарен момент за излизане на международните пазари с оглед на събитията от последната половин година и динамиката в настроенията и поносимост към рискови активи от региона.

Със сигурност правителството трябва да се стреми към заложения  балансиран бюджет – като се придържа към обявеното използване на набраните  средства от новата емисия, а именно за погасяване на еврооблигации на Република България с падеж януари 2013.

Последна актуализация: 06:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 6
Pa Pa
преди 12 години
Германия и преди и сега е бенчмарк, върху който всички се търгуват с разлика. В размера на разликата се съдържа моментната оценка за фундаменталното състояние на емитента. Емитенти с високо ниво на доверие се търгуват с малък спред върху Германия и обратно. Е спреда бе 2.75% преди десет години, 1.90% преди 3 години, когато Дянков се похвали, че това е лична оценка (той използва CDS-a, но достатъчно близко да кажем за целите), а пласира на 3.87%, като това вече (забележи) не е лична оценка за него.Стандартно е при избора на падеж, потенциалните купувачи когато се пре-маркетира емисията да заявят, до колко дълга емисия биха искали да купят и по това се нагажда емисията. Говореше се за 7 годишна, пък излезна 5. Какво значи това. Ми просто, не е имало достатъчно интерес за по-дълго от 5 години, защо ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 3
needtoknowmore
преди 12 години
Значи, че много ги мислиш нещата и търсиш под вола телеКак искаш сравняваш спредовете тогава и сега, тогава Германия не бе сила като сега и се конкурираше с редица за бондовете си, Сега всичко инвестира само при тях, не случайно пуснаха и с отрицателна лихва. Това кво ти говори?!При външна емисия, външно ще е оценяването, какво намеси пак тука политиците. Как успя а навържеш падежа с недоверието не знам, те питам закакво се пускат 5 годишни а не примерно 10 30 годишни?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
наука
преди 12 години
Pa pa, добър опит за манипулация. Сравнявате ни с най-поскъпналите облигации (понижили доходността си) Германските, които са убежище. Сравнете ни със средното за ЕС, или със Гърция.Поздрави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 7
Pa Pa
преди 12 години
4. Ако между 25% и 50% от купувачите са спечилили около 1.5 евро на всеки 100 евро при продажбата на емисията (емисия на 99.18, търговия на 100.60/70) това не е ли един подсладител между 4-8 милиона евро за тези участници? Не можеше ли този подсладител да се озове в ръцете на български институции? Значи чуждите инвеститори могат да печелят от сбъркана цена на гърба на държавата, а българските не могат? Много интересна логика5. На всички, които ще ми обясняват за външните фактори - 2002 г. бе дот.ком срива, Аржентинската криза, поуките от Азиатската и Руските кризи още се взимаха, България бе със спекулативен кредитен рейтинг, с живи брейди облигации и много по-висока задлъжнялост. Въпреки това тогава спреда бе 2.75% срещу Германия, сега е 3.87% срещу Германия.6. Емисията стана възможна след като Германия направи огромни отстъпки от позицията си, а това бе позиция, която Борисов яростно отстоява. Значи ли това, че емисията се е случила въпреки Борисов, а не заради Борисов?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 12
Pa Pa
преди 12 години
Пропагандната машина продължава да работи здраво. Обаче отговорите на редица важни въпроси остават скрити:1. При положение, че емисията преди десет години е била пласирана на бенчмарк от 4.90% (Германия и тогава и сега е бенчмарк) +2.75%, а сега на бенчмарк от 0.56%+3.87%, къде е успеха? Къде е доверието, защото държави с подобен на нашия рейтинг пласират на по ниски спредове, явно там има доверие, а при нас?2.Защо бе избран толкова къс падеж, причината дали е, че не е имало интерес за повече от 5 години ли е? Ако да, това не показва ли липса на доверие в България? Къде е успеха?3. Защо при равни други условия емисията намери баланс на нива от 4.10% и то при индикации, че някъде между 25% и 50% от емисията вече е превъртяна от закупилите я на първичен пазар? Това не означава ли, че просто емисията можеше спокойно да бъде пласирана на 4.10, да бъде презаписана 1.5-2 пъти и България да спести 30 милиона лева? Къде е успеха?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още