„Неизвестните все още остават. Това мероприятие имаше политически, а не експертен характер“, е мнението на Владимиров.
Той е категоричен, че при сегашните цени на въглеродните емисии никоя централа в региона не може да функционира без огромна държавна субсидия. „По наши сметки, за 2019 г. държавните субсидии за въглищния сектор са възлезли на 450 млн. евро. При новите цени на емисиите субсидиите също ще нараснат”, прогнозира Владимиров.
Двамата министри заявиха на срещата, че комплексът ще бъде запазен, но трансформиран. Това включва кандидатстване по Фонда за справедлив преход, в който има 1,3 млрд. евро за въглищните региони в България. Освен това в Плана за възстановяване и устойчиво развитие е заложено изграждането на 1000 мегавата парогазова централа.
“Нека не се заблуждаваме, Европейската комисия няма да одобри парогазовата централа, ако не затворим еквивалентна въглищна мощност. Без да включим затварянето на ТЕЦ-овете в стратегическите си документи, няма да бъде одобрени по нито една от двете програми”, категоричен е енергийният експерт.
Той акцентира на това, че парите, предвидени по двете програми, са за да трансформираме икономиката, а не да продължаваме по същия начин, както до сега.
Мартин Владимиров посочи, че обещанията за инсталация за улавяне на въглероден диоксид са безсмислени, защото в световен план няма нито един такъв комерсиален проект, който да генерира печалба.
“Финансовите средства са предвидени и за преквалифициране на работниците, които ще загубят своята работа при затваряне на мините. Ако тези пари се използват целесъобразно, работниците ще могат да бъдат наложени в други сектори”, съветва директорът на програма "Енергетика и климат" в ЦИД.
Мартин Владимиров акцентира на това, че въглищата представляват 8% от регионалния брутен вътрешен продукт. Той отбеляза, че това е сериозен дял от икономиката, но с подкрепата на Европейския съюз може да бъде компенсиран и тези работници да си намерят нова работа, която да е също толкова добре платена.
“Аз не виждам реални идеи за трансформация. Говорят се общи приказки за технологии, които са в пилотен етап и нито един от фондовете няма да даде достатъчно, за да се развитият те до такава степен, че да се компенсира затварянето на въглищните централи. И за Фонда за справедлив преход, и за Плана за възстановяване и устойчивост имаме няколко месеца, за да кандидатстваме. Без конкретика няма да получим нищо”, категоричен е енергийният експерт.
Той заяви, че не е нужно гражданите и малките бизнеси да са в постоянна зависимост от централната електропреносна мрежа. Владимиров даде пример с построяването на соларни паркове, които да осигуряват нуждите в периоди на криза, каквато имаше през август, и домакинствата и бизнесите да бъдат независими от пазара.
Експертът е на мнение, че пътят напред за енергетиката се крие в децентрализацията и декарбонизацията.
Има ли бъдеще проектът за индустриален комплекс „Марица-изток“?
Вижте повече във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Вижте всички гости на предаването "Бизнес старт" тук.