IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономическите (д)ефекти на бежанците в България

Според редица твърдения получилите закрила лица могат да засилят икономическата сила на страната домакин. Дали обаче това наистина е така?

07:34 | 31.10.16 г. 31
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Реалността, която е успял да си създаде младият сириец, обаче е малко по-различна от това, което показват данните за по-голямата част от получилите закрила лица в България.

Според доклада на Министерството на финансите „Бежанците в България: пазар на труда и бюджетни разходи“ в периода между 2013-2015 г. делът на лицата под закрила с основно или по-ниско образование се повишава от 63,3% на 71,4%, макар че при тези без образование има слабо намаление до 9,3%. За сметка на това обаче при бежанците със средно и с висше образование се наблюдава понижение – през миналата година делът на лицата с висше образование е едва 8,87%.

Образователен ценз на получилите закрила
Create column charts

Мигрантската криза се превърна в един от най-болезнените проблеми на Европа през последните десетилетия. Никой не очакваше милиони хора от Сирия, а и от други страни извън Стария континент като Афганистан, Либия, да се насочат към Европа в търсене на спокойствие и мир.

Европейският съюз се оказа разделен – Германия възприе политика на „отворените врати“, заявявайки, че ценностите на ЕС трябва да се защитят и на търсещите убежище да се предостави закрила. Други страни, като Унгария, започнаха да затварят границите и да отхвърлят идеята за приемане на бежанците и мигрантите. Самата Европа изпадна в криза – на идентичността, а целостта ѝ се оказва все по-застрашена, особено след вота на Великобритания да излезе от ЕС.

Част от аргументите на Германия, а и други страни членки, анализатори, политици, в защита на прииждащите от Сирия бежанци е, че от една страна те биха помогнали за преодоляването на нарастващия демографски проблем, свързан със застаряването на Европа, а от друга – ще засилят икономическата сила и напредък на страните членки на ЕС. Дали това обаче е наистина така?

Докладът на Министерството на финансите се опитва да даде отговор именно на този въпрос, изготвяйки оценка на ефектите от интеграцията на бежанците на местния пазар на труда. Анализаторите изготвят два сценария – „реалистичен, който се основава на текущите развития и наличната информация за реализацията на бежанците на пазара на труда“ и хипотетичен, при който всички лица под закрила са част от работната сила.

В доклада се взимат предвид и редица други фактори – доколко лицата са научили български език, какво е нивото им на образование, получените квалификации и работния им опит, както и религиозната им принадлежност. Твърденията в документа са, че бежанците намират работа преди всичко чрез бюрата по труда към Агенцията по заетостта, тъй като Държавната агенция за бежанците (ДАБ) не може да ги устрои директно на пазара на труда. Възможността бежанците да си намират сами работа обаче не е включена.

Основната програма, чрез която Агенцията по заетостта се опитва да осигури на бежанците интеграция на пазара на труда чрез обучение по български език, обучение за придобиване на професионалната квалификация и др., е Програмата за обучение и заетост на бежанците.

Базирайки се на данните за предишните две години за програмата (75 записани бежанци за 2014 г., от които 54 души са вписани като заети през 2015 г., и 106 записани за 2015 г., от които 50 заети през 2016 г.) Министерството допуска, че записаните през настоящата и следващата година ще са съответно по 130 и 158. Дори според самите анализатори резултатите от този реалистичен сценарий показват „незначителни ефекти“ върху работната сила и коефициента на безработица

Иначе казано министерството очаква през тази година регистрираните като заети бежанци да са 50 души, а през 2017 г. - 77 души... При хипотетичния сценарий резултатите все пак са доста по-оптимистични – 2071 лица за 2016 г. и 2745 за следващата година. В същия момент очакванията за регистрираните безработни при хипотетичния сценарий да бъдат 4606 и 5168 души съответно за 2016 и 2017 г.

Дори само с тази информация резултатите от първия вариант изглеждат безспорно смешни. Още по-абсурдно обаче става, когато погледнем икономическото влияние на тази „работна сила“.

Разглеждайки данните от доклада става ясно, че приходите (от социално осигуряване и данък върху доходите на физическите лица - ДДФЛ) при реалистичния сценарий за тази година биха били едва 173 300 лв., а за следващата – със сто хиляди лева повече. За сметка на това разходите (социално подпомагане и издръжка) са съответно 4,67 млн. лв. и 5,1 млн. лв.

Последна актуализация: 09:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 11 rate down comment 7
citizen_bg
преди 8 години
Освен и аз да ти кажа аферим, но и с малко несъгласие. Либерастията тръгва не от управляващите, а отдолу. Европейците се олежаха и изнежиха докато храносмилат награбеното. Завоевателите и бандитите се превърнаха в офисни плъхове, както казваш. Омекнаха им китките и започнаха да проповядват търпимост, мир и любов защото нямат воля и сила да си развалят рахата, нито като се борят с властта, нито с нашествениците. Сега ще им се върне това, дето са го направили те някога. Поредни варвари ще сменят бивши варвари обърнали се на днешни розови ду.пенца.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 20 rate down comment 2
ing5rov
преди 8 години
След изборите в америка , на Инвесторо ше му се наложи да смени плочата .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 28 rate down comment 2
Jay Gould
преди 8 години
След като месеци наред Виктория ни обясняваше колко са полезни бежанците, сега следва да поеме издръжката на няколко от инженерите. Журналистите носят дори по-голяма вина от политиците за бежанския проблем и атентатите и убитите граждани на Европа. Те оказваха натиск да се приемат бежанци. Интересно ми е след следващия атентат през Ноември какви статии ще напишат ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 39 rate down comment 1
DELCHO SMOKA
преди 8 години
Императорче,Част от проблема е неразбирането на човешката природа, в нейното същество! Например, много от етническите българи смятат, че ромите живеят зле и са нещастни! Което не отговаря на истината! От тяхна гледна точка, да си офис плъх някъде, на заплата 1200-1500 лева, е голямо достижение и би следвало да е цел на всеки, но от гледна точка на рома, това е пълен абсурд! Той си докарва от социални помощи с децата 700-800 лева, няма работно време, няма никакви отговорности, няма шеф на главата, прави си безраборен секс в махалата, по това и онова кюше, през неговите очи, живота му е супер! Той не би го разменил, за живот с отговорности и работа в офис, за 1500 лева! Ромът има друга природа и други неща го правят щаслив! Ако можехме да променяме природата на хората, интеграцията можеше и да е възможна! Реалностите обаче показват, че природата е фундамент, а всичко друго - следствие! За съжаление, либералите са "над" природата, те се мислят за Господ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 31 rate down comment 3
V.At.
преди 8 години
След като изгонва арабите Изабел Кастилска позволява на останалите да живеят в Испания, като си запазват вярата и обичаите. След известен период от време се вижда, че това не е съвместимо с испанското население и разрешава да останат само тези, които са приели християнството вкл и евреи. За съжаление с това не се решават проблемите и испанските крале прогонват всички, дошли с арабското нашествие в Испания.Така де се каже, пробвали са с интеграцията.Напоследък ни дават за пример как в САЩ мюсюлманите са се интегрирали. Странно, но афроамериканците не са.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 20 rate down comment 5
DELCHO SMOKA
преди 8 години
Какво предлагат либералите? Те предлагат един модел, в който нискоефективните се приравняват на високоефективните хора! Смятат, че дефицита на кадри и данъкоплатци е просто сбор от числа и нищо друго! А числата се формират от броя хора!За тези фашистии, няма породи кучета, които си имат характерните особености, а има просто кучета! Фашизоидната им непримиримост е сравнима с марксистко-болшевишката такава! Те не предлагат никакъв модел за просперитет, а просто са яхнали вълната на технологичния и пазарен бум, установен в Западния слвят, последните 70 години! Те нямат реален принос за него! Днес в новата реалност, се вижда колко отнесена и чужда на живота е тяхната идеология! Новите болшевики, днес са в Брюксел! Империята на злото, която по всички показатели може да се съизмерява с СССР! Затъването на Европа е абсолютно гарантирано от тяхната идеология!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 29 rate down comment 1
DELCHO SMOKA
преди 8 години
Интеграцията е процес, който не може да бъде насилствен или наложен с финансови средства! Той може да бъде единствено осъзнат и доброволен акт! Самата интеграция не може да се извършва спрямо големи групи от хора! Самия живот го показва! Например, студентите и хората попаднали с работни визи от слаборазвити, в силноразвити страни, в 90% от случаите са добре интегрирани и социализирани, независимо, че произтичат от мракобесни общества! Причината за това е факта, че те са били цвета на тамошната нация(най-често) и от друга страна са силно мотивирани и осъзнати като цел, да направят именно това! ЦЕЛИ НАРОДИ, не може да се интегрират, защото от 1 милион, ще се интегрира само цвета и мотивираните, които ще са отново 5-10%. Поглеждайки историята ние виждаме, че смесването на народи, винаги е водело само до войни и сепаратизъм, но не и до интеграция! Този път, просто няма да бъде различно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 18 rate down comment 0
pepe
преди 8 години
Съгласен съм с всичко казано -може би думата не е интеграция, а по скоро някакъв тип социализация - приемливо съжителство и некапсулиране на придошлите. Никога не може да се говори за постигане на някаква хомогенност - *** пример - след повече от 100 г по селата още можеш да чуеш определение за някой фамилии като "бежанците" - става въпрос за българите от беломорска тракия, които след гоненията се разселват из цяла България. А в случая става въпрос за българи - какво да очакваме за друг етнос, с друга култура и вероизповедание :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 24 rate down comment 1
DELCHO SMOKA
преди 8 години
Проблема е, че ти говориш за ИНТЕГРАЦИЯ? Интеграцията е просто хипотеза, тя не е доказано явление, което успешно се наблюдава в практиката! Тя се е появила, тогава когато, в западните общества е наболял проблема с различните му там малцинства! Политиците са казали: Трябва да ги интегрираме! Колкото и "безалтернативно" като решение да изглежда нещо, ако то не се опира на реалности, лозонгарството, под форма на, "безалтернативност" няма значение! Германия, не може да интегрира турците си от 60 години. Франция от почти същия период, не може да интегрира арабите. Щом тези богати и силни страни не успяват да се справят за такъв период, защо ние говорим за интеграцията, като нещо което едва ли не е УТВЪРДЕН МОДЕЛ, като всъщност е точно обратното. ВСИЧКИ ОПИТИ ЗА ИНТЕГРАЦИЯ СА СЕ ПРОВАЛЯЛИ! Либералните популисти, ще кажат: значи трябва да сменим модела! Как така хора, които са се проваляли в управлението на един модел за 60 години, могат да бъдат надежни вдъхновители на нов подход?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 0
pepe
преди 8 години
Личното ми мнение, че в БГ трудно биха се интегрирали маси хора от тези географски ширини - единици -да, но масово - не. Няколко са факторите: Първият и основен е език - българския не е лесен, няма езикова толерантност сред българите - когато някой ти говори на развален български, веднага имаш едно наум. Няма и никакви стимули да се учи език - малък ареал на ползване на този език - ако е английски, френски, испански или дори немски или руски се дават далеч повече възможности. Няма изградена структура за обучението или дори финансов стимул за изучаването на езика - имам предвид да може желаещия да живее, докато учи език. От там - незнанието на език е предпоставка за капсулиране на тези общности и загуба на всякакъв шанс за интеграция. Второстепенни са факторите като коренно различна народопсихология, различно обшественно устройство и т.н и т.н , което изобщо не е за пренебрегване - казвам го от позицията на човек извървял мигрантския път.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още