IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Икономическите (д)ефекти на бежанците в България

Според редица твърдения получилите закрила лица могат да засилят икономическата сила на страната домакин. Дали обаче това наистина е така?

07:34 | 31.10.16 г. 31
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Реалността, която е успял да си създаде младият сириец, обаче е малко по-различна от това, което показват данните за по-голямата част от получилите закрила лица в България.

Според доклада на Министерството на финансите „Бежанците в България: пазар на труда и бюджетни разходи“ в периода между 2013-2015 г. делът на лицата под закрила с основно или по-ниско образование се повишава от 63,3% на 71,4%, макар че при тези без образование има слабо намаление до 9,3%. За сметка на това обаче при бежанците със средно и с висше образование се наблюдава понижение – през миналата година делът на лицата с висше образование е едва 8,87%.

Образователен ценз на получилите закрила
Create column charts

Мигрантската криза се превърна в един от най-болезнените проблеми на Европа през последните десетилетия. Никой не очакваше милиони хора от Сирия, а и от други страни извън Стария континент като Афганистан, Либия, да се насочат към Европа в търсене на спокойствие и мир.

Европейският съюз се оказа разделен – Германия възприе политика на „отворените врати“, заявявайки, че ценностите на ЕС трябва да се защитят и на търсещите убежище да се предостави закрила. Други страни, като Унгария, започнаха да затварят границите и да отхвърлят идеята за приемане на бежанците и мигрантите. Самата Европа изпадна в криза – на идентичността, а целостта ѝ се оказва все по-застрашена, особено след вота на Великобритания да излезе от ЕС.

Част от аргументите на Германия, а и други страни членки, анализатори, политици, в защита на прииждащите от Сирия бежанци е, че от една страна те биха помогнали за преодоляването на нарастващия демографски проблем, свързан със застаряването на Европа, а от друга – ще засилят икономическата сила и напредък на страните членки на ЕС. Дали това обаче е наистина така?

Докладът на Министерството на финансите се опитва да даде отговор именно на този въпрос, изготвяйки оценка на ефектите от интеграцията на бежанците на местния пазар на труда. Анализаторите изготвят два сценария – „реалистичен, който се основава на текущите развития и наличната информация за реализацията на бежанците на пазара на труда“ и хипотетичен, при който всички лица под закрила са част от работната сила.

В доклада се взимат предвид и редица други фактори – доколко лицата са научили български език, какво е нивото им на образование, получените квалификации и работния им опит, както и религиозната им принадлежност. Твърденията в документа са, че бежанците намират работа преди всичко чрез бюрата по труда към Агенцията по заетостта, тъй като Държавната агенция за бежанците (ДАБ) не може да ги устрои директно на пазара на труда. Възможността бежанците да си намират сами работа обаче не е включена.

Основната програма, чрез която Агенцията по заетостта се опитва да осигури на бежанците интеграция на пазара на труда чрез обучение по български език, обучение за придобиване на професионалната квалификация и др., е Програмата за обучение и заетост на бежанците.

Базирайки се на данните за предишните две години за програмата (75 записани бежанци за 2014 г., от които 54 души са вписани като заети през 2015 г., и 106 записани за 2015 г., от които 50 заети през 2016 г.) Министерството допуска, че записаните през настоящата и следващата година ще са съответно по 130 и 158. Дори според самите анализатори резултатите от този реалистичен сценарий показват „незначителни ефекти“ върху работната сила и коефициента на безработица

Иначе казано министерството очаква през тази година регистрираните като заети бежанци да са 50 души, а през 2017 г. - 77 души... При хипотетичния сценарий резултатите все пак са доста по-оптимистични – 2071 лица за 2016 г. и 2745 за следващата година. В същия момент очакванията за регистрираните безработни при хипотетичния сценарий да бъдат 4606 и 5168 души съответно за 2016 и 2017 г.

Дори само с тази информация резултатите от първия вариант изглеждат безспорно смешни. Още по-абсурдно обаче става, когато погледнем икономическото влияние на тази „работна сила“.

Разглеждайки данните от доклада става ясно, че приходите (от социално осигуряване и данък върху доходите на физическите лица - ДДФЛ) при реалистичния сценарий за тази година биха били едва 173 300 лв., а за следващата – със сто хиляди лева повече. За сметка на това разходите (социално подпомагане и издръжка) са съответно 4,67 млн. лв. и 5,1 млн. лв.

Последна актуализация: 09:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

26
rate up comment 1 rate down comment 1
hex
преди 7 години
Айде бе! Верно ли не осъзнаваш вината си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 0
ing5rov
преди 7 години
не съм аз виновен че цените на имотите са такива...като не ти харесва пробвай в Германия / ако си толкоз дОбър !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 2
hex
преди 7 години
Повишено потребление, повешено търсене на услуги, оживление в строителството, пълни детски градини и училища, недостиг на учители и медицински персонал, нарастващи постъпления в държавен и общински бюджети.... Да, това са резултатите в местата, подходили различно към проблема. В България картината е обратна. Заради теб и такива като теб!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 12 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
ако си канадец можеш да си доволен , но ако си жалко брокерче на имотки в България , ми е странен оптимизмът ти..то цялата ви паразитна каста е такава тъй че ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 8
hex
преди 7 години
И какво лошо намираш в това? Бизнесът процъфтява!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 15 rate down comment 0
ing5rov
преди 7 години
Канада ще си подбира онези мигранти, които ще й носят най-голяма ползаDarikNews - 02 Ноември 10:16Сигурно така се прави...не бежанци , а икономически мигранти с парички !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 11 rate down comment 3
ing5rov
преди 7 години
Аре бе...не мое да бъде , я ме просветли къде са си купили къщи и магазини "заможните " и "амбициозните" талибанци...сигур където "правилно" са ги посрещнали , а...?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 9
hex
преди 7 години
Ами ей ти го родния резултат! Него гледай и коментирай! И понеже спекулираш да познаваш фактите (макар дълбоко да се съмнявам, че излизаш от провинциалната си локация поне веднъж годишно) сега ще се бръкнеш в джобчето за издръжката на "интелигенцията" на Ориента! Има държави обаче, които си подбират хем заможни, хем амбициозни заселници. Нарасналите цени на недвижимите имоти по тези места биха ти подсказали кои са те. А твоите хол, спалня и кухня ще си седят на 10 хил долара в най-добрия случай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 19 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
Аве пич , ти що за глупости ръсиш тука..."негостоприемен прием " , абе ти нормален ли си ?! Ами Саудитска Арабия знаеш ли какъв прием им оказва и ама въобще няма проблеми с "бежанците" ! Даже Германия с гостоприемния си прием , е тотално вътре с "инженерите " и "лекарите" !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 17
hex
преди 7 години
Много ясно, че като осигуряваш най-негостоприемния прием в Европа ще имаш само случайно хартисали безимотни и необразовани бежанци - хора, закъсали по пътя и неспособни нито да продължат напред, нито да се върнат назад! Отделен е въпроса доколко образователната система на страните от Близкия Изток би осигурила квалифицирани кадри за каквито и да са модерно общество и индустрия! Накратко България получава точно каквото очаква и си пожелава. Ако желаеше повече, щеше да получи повече прилични кандидат-заселници измежду всичките полуграмотници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още