IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дефлацията се ускори след два месеца на спад

Потребителските цени са се понижили с 0,5% през май и с 2% за последната година, отчете НСИ

11:39 | 12.06.14 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Дефлацията се ускори след два месеца на спад

Потребителските цени през май са се понижили с 0,5% спрямо април, а на годишна база дефлацията се е ускорила до 2%, след като през април бе спаднала до 1,6%, показват данните на Националният статистически институт. Дефлацията от началото на годината е 1%, а за последните 12 месеца до май спрямо предходните 12 – 1,2%.

Инфлацията, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), по месеци:

Графика: НСИ

С най-голямо намаление през миналия месец са разходите за съобщения (-1,9%), хранителни продукти и безалкохолни напитки (-1%) и транспорт (-0,7%).

Сред хранителните продукти най-много са поевтинели доматите и краставиците (-23%), листните зеленчуци (-6%), картофите (-4,2%) и яйцата (-4,1%), а най-много са поскъпнали ябълките (+7,1%) и цитрусовите и южните плодове (+4,3%).

При горивата газът пропан-бутан за ЛТС е поевтинял с 4,4%, автомобилният бензин А 95 Н - с 0,6%, а дизеловото гориво - с 0,5%. Kомплексните услуги за почивка и туристически пътувания са поевтинели с 2,5%, а услугите по краткосрочно настаняване - с 3,1%.

Разходите за здравеопазване са се повишили с 0,1%. При цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти е регистрирано увеличение с 0,1%, а цените на стоматологичните и лекарските услуги остават на равнището от април.

През май цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) са се понижили с 0,6% спрямо април. От началото на годината дефлацията в малката кошница е 0,4%. Цените в малката кошница са се изменили спрямо предходния месец, както следва: хранителни продукти (-1,3%), нехранителни стоки (+0,3%) и услуги (без промяна).

Според европейската методология (т. нар. хармонизиран индекс на потребителските цени - ХИПЦ*) през миналия месец дефлацията е 0,5%, а на годишна база – 1,8%. Дефлацията от началото на годината по еврометодологията е 1,4%, а за последните 12 месеца до май спрямо предходните 12 – 1%.

Експертите на Българска народна банка очакваха забавяне на дефлацията през второто и третото тримесечие на 2014 г. Централната банка посочва като причини главно намаляващия отрицателен принос на административно контролираните цени и преустановяване на поевтиняването на хранителните продукти.

Според Министерството на финансите заради по-благоприятна конюнктура на международните пазари на суровини през тази година ще имаме инфлация. В своята пролетна прогноза пък Международният валутен фонд (МВФ) предрича дефлация от 0,4% за 2014 г., като очаква догодина инфлацията да се ускори до 0,9%.

* Основните разлики между европейския ХИПЦ и националния ИПЦ са, че първият обхваща и потреблението на нерезидентите на територията на страната, както и че ползва тегла отпреди три години (по данни на националните сметки), докато при ИПЦ се ползват тегла от предходната година (по данни от наблюдението на домакинските бюджети).

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:22 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 18 rate down comment 0
MrSi
преди 10 години
Колега , смятам че теорията на парите скоро няма да бъде в сила. Парите са стока , и като всяка друга стока ще наводни пазара( като климатици , компютри , и др.).???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 20 rate down comment 2
data
преди 10 години
Несигурната среда увеличава пределната склонност към спестяване , от там имаме ръст на депозитната маса и според мен или сме на прага или сме в дефлационна спирала . При положение че паричните агрегати са на горе но реално единственият ефект от това е ръста на депозитите мисля че проблема не е в парични съвет а в средата която икономическите агенти определят като несигурна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 28 rate down comment 1
Graf
преди 10 години
Ако вярваме на стандартните теории за парите, то на местна почва се сблъскваме със странен феномен. Левът поскъпва. В инфлационна среда. Понеже не може да го прави спрямо други валути, то поскъпването му се проявява сред стоките.Феноменът не може да се обясни с обема на паричните агрегати. За 4 години паричният агрегат М1 е нараснал от 18 387,1 милиона на 27 490,7 милиона лв. Така растат и другите парични агрегати. Растат даже парите в обращение, макар с по-слабо темпо. Проблемът е другаде. Феноменът не е на паричното предлагане, а в механизмите на валутния съвет.Предвид това, че ни очаква и сезонното падане на редица цени от аграрния сектор, то трудно може да очакваме темпът на дефлация да намалее. Икономическите агенти трябва да се настройват към продължаване на ценовия спад.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 35 rate down comment 2
vallman
преди 10 години
В България дефлацията е най-вече в следствие на "икономическия геноцид", който политиците водят срещу народа си. Заминаващи млади хора за чужбина, падаща покупателна способност на оставащо население и както ти каза застаряваща нация. Лошото е, че млади хора тук няма да дойдат ако пост-комунизмът не си отиде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 24 rate down comment 6
MrSi
преди 10 години
Лично за мен дефлацията отдавна вече не е ориентир.При малката кошница (краставици , домати , хляб и др. стоки от първа необходимост) инфлацията е поне 30% , а при останалите е -200% (включително леки автомобили , компютри и др.) ,т.е. богатият реално усеща дефлацията(или по-скоро липсата на инфлация).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 29 rate down comment 2
mick
преди 10 години
Винаги след балон на цените на активите има корекция на цените и дефлация. Вярно дълго време се ослушваха и не намаляваха цените, но накрая логичното се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 10
Mesoiadess
преди 10 години
Дефлацията действа на принципа на навитата пружина . Не може да продължаваш да навиваш и да не те удари накрая .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
Много хора се оплакват от ниските лихви в банките, но поради дефлацията дори и сегашното положение носи значителен реален лихвен процент!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 4
albobo76
преди 10 години
Застаряващото население има ефект, но той е доста дългосрочен. Тази статистика е само за няколко месеца назад. Най-голям е спадът в цените на плодовете и зеленчуците, което се случва всяко лято. За да се получи реална представа, трябваше да срявнят цените им с тези от юни миналата година. Така че тази статистика е за заблуда на будлите. Иначе дефлация в условия на криза е това, което е логично да се случи, без намесата на ЦБ-и.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 22 rate down comment 7
data
преди 10 години
" Дефлацията се ускори след два месеца на спад " и е в пряка връзка с нагнетената несигурност в икономиката от безотговорните политици в тая държава !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още