IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът се притеснява от руското влияние в България

Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие тук се разшири, отбелязва WSJ

11:54 | 31.05.14 г. 116
Автор - снимка
Създател
<p>
	Демонстрация на 9-и май в София. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Демонстрация на 9-и май в София. Снимка: Ройтерс

„В някои западни столици се увеличават опасенията, че България, която в продължение на десетилетия бе сред най-лоялните членове на Съветския блок, може отново да попадне под влиянието на Москва, независимо от това, че преди години бе приета в западните съюзи“, пише в свой анализ за Wall Street Journal Джо Паркинсън.

Дори най-слабото залитане на София на изток може да подкопае усилията на Европейския съюз и на САЩ да създадат един обединен фронт срещу руския президент Владимир Путин, докато Русия се опитва да наложи влиянието си в Украйна и други бивши съветски републики.

Изданието припомня, че страната ни е приета в НАТО от десетилетие, а в ЕС – от 2007 г. Но сега балканската страна, която е известна на Запад с християнските си църкви със златни куполи и масивни сгради с комунистическа архитектура, се чувства все по-свързана в културно и политическо отношение с Русия, пише Паркинсън.

„Русия винаги ще бъде близка до сърцата на българите“, казва Явор Симеонов, ръководител на Младежкото обединение в БСП. „България винаги е била между Русия и Европа, тя не бива да бъде поставяна в ситуация да избира. Тя може да следва среден път", казва той.

Но през последните три месеца действията на коалиционното правителство са разтревожили европейски дипломати в София и представители на ЕС в Брюксел, пише Паркинсън.

Авторът припомня, че един законодателен пакет от април позволява на руския износител на природен газ „Газпром“ да заобиколи регламентите на ЕС за конкуренцията в българския участък от своя газопровод „Южен Поток“ и така страната си навлече предупреждения за възможни санкции от Европейската комисия. Отбелязва се, че новият закон на България съдържа някои от най-точните формулировки от първоначалното предложение на „Газпром“. 

Докато редица други страни от бившия Варшавски договор осъдиха анексирането на Крим от страна на Русия през март, социалистическият ръководител на парламентарната група за приятелство с Русия Николай Малинов изпрати поздравително писмо до руския парламент, се посочва в статията.

Допълва се също, че министър-председателят Пламен Орешарски многократно изрази несъгласие с ескалацията на санкциите срещу Русия, призовавайки за "балансирана позиция" по отношение на кризата.

„Притеснени сме, защото ние виждаме разширяване на руското влияние в много сектори тук", казва високопоставен европейски дипломат в София. „Когато става въпрос за санкции, българите са потенциалното слабо място на Европа, което може да бъде проблем".

България, най-бедната страна-членка на ЕС, е потенциално по-уязвима при политически провал на решение на кризата, в сравнение с други страни зад бившата Желязна завеса.

Паркинсън посочва в материала си, че министерствата на външните работи и икономиката, както и руското посолство в София не са отговорили на исканията за интервю или разговор по темата, а от БСП, представена като "пряк наследник на комунистите, управлявали до падането на Берлинската стена", непрекъснато обяснявали, че са за европейско бъдеще и че Сергей Станишев е и лидер на ПЕС.

"Всички са се вторачили в Украйна, но кризата притежава потенциал за т.нар. меко разпадане на ЕС. Много разнопосочни са интересите на поляците и балтийските републики от тези на България, която не иска промяна и смята европейската позиция спрямо Русия за ненужно враждебна", е цитиран и Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

Не е изключено тази двойнствена позиция на властите в България да е свързана с кампанията за евроизборите, но резултатът от този вот показва, че опитите да се демонстрира една по-меко отношение към Москва не е донесло нищо на социалистите, се посочва още в статията.

"Въпреки това социолозите отбелязват, че руската пропаганда, разпространявана от руски телевизионни канали и промосковски вестници, е все по-ефективна сред българите", пише Паркинсън. "Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие - особено в енергетиката и медиите, се разширява. Русия е вторият след Германия външнотърговски партньор, а българското външно министерство твърди, че едни по-тежки икономически санкции срещу Москва биха засегнали около 2000 компании с близо 80 хил. служители".

Цитира се и Боряна Димитрова от "Алфа рисърч", според която "в момента България е разкъсвана между две реалности. ЕС не донесе благосъстоянието, на което мнозина се надяваха, а същевременно мнозина изпитват носталгия по съветското минало. Наричаха ни Троянският кон на Русия в ЕС заради миналото ни, но днес това може да се окаже вярно".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

44
rate up comment 4 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Това което другарите пропуснаха в китайския модел е че крадливите там ги разстрелват по стадионите .------------------------------------------Да, емперически доказахме нещо, което отдавна се подозираше: Само с крадене икономика не се прави, тр. и малко акъл (в случая воля/желание за прилагането му китайския път).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 8 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Това което другарите пропуснаха в китайския модел е че крадливите там ги разстрелват по стадионите .------------------------------------------Да, емперически доказахме нещо, което отдавна се подозираше: Само с крадене икономика не се прави, тр. и малко акъл (в случая воля/желание за прилагането му китайския път).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 10 rate down comment 9
Mavi Goz
преди 10 години
Не ми се спори с радиото - вие сте капиталисти и всичко разбирате! От 25 години само капиталисти управляват България - и Лилов и Луканов отдавна ги няма! В БСП има повече богаташи отколкото в ГЕРБ и РБ заедно! Цялото ни законодателство е писано под индиго от западното. Вече сме членка - как звучи само! - друго си е вместо к^р да кажеш пи^шка - колко по-европейско, някак си меко и френдли звучи! - на какво ли не! Само още с Япония и Австралия не сме се счленили за нещо. Би трябвало хората да са доволни и щастливи и ако не всичко и всички, то поне повечето да са ОК!Затова ви напускам спокоен и удовлетворен - знаете къде и как да закарате държавата! хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 11 rate down comment 3
mathematician
преди 10 години
Аз не мога да разбера за кво ревеш.Ако мислиш, че може да правиш кинти от домати, купувай земя, тегли кредити, сей домати, кандидатствай по програми на ЕС за млад фермер, бери домати, произвеждай лютеница или ги продавай в СССР 2.0 или в Германия и прави кинти.Аз се занимава с ИТ и не рева държавата да се занимава с ИТ. Права софтуер, продавам го и правя кинти. Просто кат фасул.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 11 rate down comment 2
data
преди 10 години
Гърция и в момента има БВП на глава точно три пъти по голям от този на България - та затова живеят по добре . Обаче обърни внимание - произвеждат три пъти повече , но не живеят три пъти по добре от нас :) И това се дължи на дълговете които ще трябва да връщат . Иначе си прав - или ЕС става хомогенен или се разпада . Теорииката за Европа на 2-3-5 скорости е *** и обречена на неуспех или поне за да бъде осъществена трябва да се раздели и на 2-3-5 зони на свободно движение на стоки и капитали .Виж мене ако питах балканите отдавна трябваше да направят такава зона , *** не им увират кратуните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 15 rate down comment 0
Vesko94
преди 10 години
За Гърция, смея да твърдя, че сегашното положение е по-добро, отколкото това, до което можеше да се стигне в случай на Grexit. Както казах и в един мой коментар за BBC, Европа има 2 варианта за действие: Или се връщаме към националните държави, разпускаме ЕС, или поемаме по пътя на по-дълбока интеграция, а по-дълбока интеграция ще означава повече солидарност, ще означава по-малко диспропорции между отделните страни. Тук въпросът, който задавам аз е: Ще бъде ли в състояние Германия, която е водещият локомотив на тази интеграционна политика, да се нагърби с тежката задача да се постигне една относително хомогенна структура на ЕС, т.е. сравнително еднакви нива на жизнен стандарт между държавите, уеднаквяване на данъчни системи и т.н.. И предвид колко милиарди, дори трилиони изля Западна Германия в Източна след обединението, наистина задачата е много тежка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 8 rate down comment 4
georgi_shum
преди 10 години
#38 Мави, без да се заяждам... с този си пост - си точно определение за литературен автор... спомени, описание на лични преживявания и драми..анализ на чужди мечти и желания..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 11 rate down comment 1
data
преди 10 години
Мави , до 1996 г. приватизация в Бг почти няма , първата голяма сделка са Содите в Девня . А първата приватизация е Цар Емил в Раград . И двете предприятия си работят и в момента . Или излиза че това което приватизирахме когато трябва си работи и си изнася.По скоро Ликановата - Китайска концепция ни изяде главата . Да се задържат държавни банките и големите заводи по китайски терк :) Това което другарите пропуснаха в китайския модел е че крадливите там ги разстрелват по стадионите . *** как да опреш дуло в главата на партийната крадлива дружка а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 10 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
Първо - не съм сигурен, че си наясно кои са "моите хора"!Второ - аз нямам спомен в онези години БСП да е крещяла по митингите за спешно повсеместно раздържавяване на заводите и връщането им на наследниците на някогашните собственици, които естествено, че не запазиха производството Не помня нито Лилов, нито Луканов да са врещяли за спешна ликвидация на АПК и ТКЗС, но помня как се изклаха милони глави ***, защото ликвидационните комисии раздаваха насила животните от кооперативните стада на членовете на кооперациите, а те нямаха нито къде, нито с какво да ги отглеждат! Помня и меко казано истеричното, често насилствено некомасирано и често - абсолютно мошеническо връщане на земеделските земи. Още помня на път за морето гледката между Сливен и Карнобат на хиляди декари изкоренени млади дървета - ябълки и праскови, точно достигнали реколтна зрелост!!!Всъщност, сега имате точно това, което тогава искахте по митингите! Просто тогава не сте знаели, че не знаете какво точно искате! хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 6 rate down comment 1
mathematician
преди 10 години
Прочети доклада на БНБ дето го пусна data.Ясно си е написано вътре - цените на покриват разходите за производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още