IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът се притеснява от руското влияние в България

Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие тук се разшири, отбелязва WSJ

11:54 | 31.05.14 г. 116
Автор - снимка
Създател
<p>
	Демонстрация на 9-и май в София. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Демонстрация на 9-и май в София. Снимка: Ройтерс

„В някои западни столици се увеличават опасенията, че България, която в продължение на десетилетия бе сред най-лоялните членове на Съветския блок, може отново да попадне под влиянието на Москва, независимо от това, че преди години бе приета в западните съюзи“, пише в свой анализ за Wall Street Journal Джо Паркинсън.

Дори най-слабото залитане на София на изток може да подкопае усилията на Европейския съюз и на САЩ да създадат един обединен фронт срещу руския президент Владимир Путин, докато Русия се опитва да наложи влиянието си в Украйна и други бивши съветски републики.

Изданието припомня, че страната ни е приета в НАТО от десетилетие, а в ЕС – от 2007 г. Но сега балканската страна, която е известна на Запад с християнските си църкви със златни куполи и масивни сгради с комунистическа архитектура, се чувства все по-свързана в културно и политическо отношение с Русия, пише Паркинсън.

„Русия винаги ще бъде близка до сърцата на българите“, казва Явор Симеонов, ръководител на Младежкото обединение в БСП. „България винаги е била между Русия и Европа, тя не бива да бъде поставяна в ситуация да избира. Тя може да следва среден път", казва той.

Но през последните три месеца действията на коалиционното правителство са разтревожили европейски дипломати в София и представители на ЕС в Брюксел, пише Паркинсън.

Авторът припомня, че един законодателен пакет от април позволява на руския износител на природен газ „Газпром“ да заобиколи регламентите на ЕС за конкуренцията в българския участък от своя газопровод „Южен Поток“ и така страната си навлече предупреждения за възможни санкции от Европейската комисия. Отбелязва се, че новият закон на България съдържа някои от най-точните формулировки от първоначалното предложение на „Газпром“. 

Докато редица други страни от бившия Варшавски договор осъдиха анексирането на Крим от страна на Русия през март, социалистическият ръководител на парламентарната група за приятелство с Русия Николай Малинов изпрати поздравително писмо до руския парламент, се посочва в статията.

Допълва се също, че министър-председателят Пламен Орешарски многократно изрази несъгласие с ескалацията на санкциите срещу Русия, призовавайки за "балансирана позиция" по отношение на кризата.

„Притеснени сме, защото ние виждаме разширяване на руското влияние в много сектори тук", казва високопоставен европейски дипломат в София. „Когато става въпрос за санкции, българите са потенциалното слабо място на Европа, което може да бъде проблем".

България, най-бедната страна-членка на ЕС, е потенциално по-уязвима при политически провал на решение на кризата, в сравнение с други страни зад бившата Желязна завеса.

Паркинсън посочва в материала си, че министерствата на външните работи и икономиката, както и руското посолство в София не са отговорили на исканията за интервю или разговор по темата, а от БСП, представена като "пряк наследник на комунистите, управлявали до падането на Берлинската стена", непрекъснато обяснявали, че са за европейско бъдеще и че Сергей Станишев е и лидер на ПЕС.

"Всички са се вторачили в Украйна, но кризата притежава потенциал за т.нар. меко разпадане на ЕС. Много разнопосочни са интересите на поляците и балтийските републики от тези на България, която не иска промяна и смята европейската позиция спрямо Русия за ненужно враждебна", е цитиран и Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

Не е изключено тази двойнствена позиция на властите в България да е свързана с кампанията за евроизборите, но резултатът от този вот показва, че опитите да се демонстрира една по-меко отношение към Москва не е донесло нищо на социалистите, се посочва още в статията.

"Въпреки това социолозите отбелязват, че руската пропаганда, разпространявана от руски телевизионни канали и промосковски вестници, е все по-ефективна сред българите", пише Паркинсън. "Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие - особено в енергетиката и медиите, се разширява. Русия е вторият след Германия външнотърговски партньор, а българското външно министерство твърди, че едни по-тежки икономически санкции срещу Москва биха засегнали около 2000 компании с близо 80 хил. служители".

Цитира се и Боряна Димитрова от "Алфа рисърч", според която "в момента България е разкъсвана между две реалности. ЕС не донесе благосъстоянието, на което мнозина се надяваха, а същевременно мнозина изпитват носталгия по съветското минало. Наричаха ни Троянският кон на Русия в ЕС заради миналото ни, но днес това може да се окаже вярно".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 8 rate down comment 2
data
преди 10 години
Мави , оказасе мамка му че Италианците произвеждали по евтини ябълки от нас и по евтини консерви а японците по добри кари . 1986 г. правят изследване на 100-те водещи предприятия и се оказва че всики са на загуба ако си плащат суровините по пазарни (световни) цени
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 7 rate down comment 4
mathematician
преди 10 години
Не искат да повярват като им разправяш.Доматите, та доматите. В тоя линк дето го пусна data черно на бяло си пише, че доматите дето сме изнасяли към СССР-то са били на цени дето не покриват разходите им за производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 11 rate down comment 6
georgi_shum
преди 10 години
Отговора за това, защо сме най бедни може да се види в дискусията под тази тема ( и аз като всички тук съм участвал в такива). Докато се караме за абсолютни глупости и спорим за миналото, и кой колко ни е прецакал, никога няма да се оправим.. Докато, не разберем, че сами сме си виновни за всичко, и че само от нас си зависи да се оправим - ще сме все така. А пазарите от миналото изгубихме не заради Запада - а защото болшинството производства бяха не ефективни и скъпи, субсидираха се от държавата и се продаваха основно на загуба. Затова и държавата тогава натрупа 10 млрд $ заеми и логично фалира. Когато тези производства останаха без държавната субсидия и се изправиха срещу реална конкуренция - логично фалираха и загубихме пазарите. И за разлика от другите държави от соц блока, които си проведоха иконом. реформи още в нач. и средата на 90 те.. ние бляхме, спахме и се карахме кой да ни е новия Голям брат - стария който ни докара тук или ЕС..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 10 rate down comment 2
Роберт
преди 10 години
И ние се притесняваме от раболепното проамериканско държание на ЕС,но за сметка на тях се опитваме да приемаме демокрацията в нейното и разнообразие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 15 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
Хайде стига с тези купони, че ставате смешни! Аз съм бил на 34 години тогава и помня съвсем ясно жалките опити на смешника Ал. Каракачанов, в мимолетната му роля на софийски кмет да говори за някакви купони! Аз така и не ги видях на живо тези купони! Два месеца прз т. н. Луканова зима всички стоки от магазините се изпариха някъде, а с идването на новото служебно правителство, изведнъж, като с магическа пръчица пак се появиха на вече "капиталистически" цени. Аз купони не помня, но помня " За Бога братя, не купувайте!".Днес заради времето и от мързел си останах у дома и докато ми се доспи пак ще ви питам: И какво от това - имало е криза, преживяли сме я! Защо после спряхме на германци, датчани и шведи любимите български ябълки, грозде и домати? Защо спряхме на руснаците консервите и карите, за които те вече бяха готови да плащат с долари? Защо вместо да изнасяме домати, започнахме да внасяме? Не ми говорете за купони!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 8 rate down comment 6
data
преди 10 години
Дарум , никъде няма Веско . А на гърците аз доколкото знам "помощите" и "отписването" яко им надуха дълга . Солидарност ? Има разбира се но тя не е безплатно раздаване на пари . Ако не беше ЕС в тази криза яко щеше да гризнем дръвцето агейн :) Само извади от платежния баланс нетните пари от ЕС и емигрантските пари на работещите в ЕС и ще видиш една мноого плачевна картинка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 14 rate down comment 2
rogers
преди 10 години
Абе Мави - ти в кой свят живееш бе - България преди 89 и след това се управлява от едни и същи другари - с минимални изключения. Защо те затриха старите производства трябва да питаш тях. Що не си направиш една справка примерно за стоте най-богати българи - кои са, как са започнали и т.н - ако сред тях има дори един, не свързан с бившата ДС ще съм много изненадан - всъщност може да има някой младеш от ай ти фирма - всичко друго са вашите хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 5
data
преди 10 години
Олиото тоже беше с купони
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 5 rate down comment 5
mathematician
преди 10 години
То да беше само за бензин, имаше за сирене 1 кило на месец на член от семейството. За месо също 1 кило на месец, за кашкавал също.За бензин по 20 литра на месец на автомобил.Май за мляко и за хляб нямаше. Ама то млякото не се намираше много. Хората с деца отиваха 5 часа сутринта на опашката барем да могат да си купят мляко.Хляба май беше на корем. Ама после имаше зърнена криза при Виденов ли или при някой друг - като продал зърното на международните пазари и тука не останало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 10 години
Ето ти едно готино четиво : http://***.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/pub_np_research_03_bg.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още