IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Западът се притеснява от руското влияние в България

Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие тук се разшири, отбелязва WSJ

11:54 | 31.05.14 г. 116
Автор - снимка
Създател
<p>
	Демонстрация на 9-и май в София. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Демонстрация на 9-и май в София. Снимка: Ройтерс

„В някои западни столици се увеличават опасенията, че България, която в продължение на десетилетия бе сред най-лоялните членове на Съветския блок, може отново да попадне под влиянието на Москва, независимо от това, че преди години бе приета в западните съюзи“, пише в свой анализ за Wall Street Journal Джо Паркинсън.

Дори най-слабото залитане на София на изток може да подкопае усилията на Европейския съюз и на САЩ да създадат един обединен фронт срещу руския президент Владимир Путин, докато Русия се опитва да наложи влиянието си в Украйна и други бивши съветски републики.

Изданието припомня, че страната ни е приета в НАТО от десетилетие, а в ЕС – от 2007 г. Но сега балканската страна, която е известна на Запад с християнските си църкви със златни куполи и масивни сгради с комунистическа архитектура, се чувства все по-свързана в културно и политическо отношение с Русия, пише Паркинсън.

„Русия винаги ще бъде близка до сърцата на българите“, казва Явор Симеонов, ръководител на Младежкото обединение в БСП. „България винаги е била между Русия и Европа, тя не бива да бъде поставяна в ситуация да избира. Тя може да следва среден път", казва той.

Но през последните три месеца действията на коалиционното правителство са разтревожили европейски дипломати в София и представители на ЕС в Брюксел, пише Паркинсън.

Авторът припомня, че един законодателен пакет от април позволява на руския износител на природен газ „Газпром“ да заобиколи регламентите на ЕС за конкуренцията в българския участък от своя газопровод „Южен Поток“ и така страната си навлече предупреждения за възможни санкции от Европейската комисия. Отбелязва се, че новият закон на България съдържа някои от най-точните формулировки от първоначалното предложение на „Газпром“. 

Докато редица други страни от бившия Варшавски договор осъдиха анексирането на Крим от страна на Русия през март, социалистическият ръководител на парламентарната група за приятелство с Русия Николай Малинов изпрати поздравително писмо до руския парламент, се посочва в статията.

Допълва се също, че министър-председателят Пламен Орешарски многократно изрази несъгласие с ескалацията на санкциите срещу Русия, призовавайки за "балансирана позиция" по отношение на кризата.

„Притеснени сме, защото ние виждаме разширяване на руското влияние в много сектори тук", казва високопоставен европейски дипломат в София. „Когато става въпрос за санкции, българите са потенциалното слабо място на Европа, което може да бъде проблем".

България, най-бедната страна-членка на ЕС, е потенциално по-уязвима при политически провал на решение на кризата, в сравнение с други страни зад бившата Желязна завеса.

Паркинсън посочва в материала си, че министерствата на външните работи и икономиката, както и руското посолство в София не са отговорили на исканията за интервю или разговор по темата, а от БСП, представена като "пряк наследник на комунистите, управлявали до падането на Берлинската стена", непрекъснато обяснявали, че са за европейско бъдеще и че Сергей Станишев е и лидер на ПЕС.

"Всички са се вторачили в Украйна, но кризата притежава потенциал за т.нар. меко разпадане на ЕС. Много разнопосочни са интересите на поляците и балтийските републики от тези на България, която не иска промяна и смята европейската позиция спрямо Русия за ненужно враждебна", е цитиран и Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

Не е изключено тази двойнствена позиция на властите в България да е свързана с кампанията за евроизборите, но резултатът от този вот показва, че опитите да се демонстрира една по-меко отношение към Москва не е донесло нищо на социалистите, се посочва още в статията.

"Въпреки това социолозите отбелязват, че руската пропаганда, разпространявана от руски телевизионни канали и промосковски вестници, е все по-ефективна сред българите", пише Паркинсън. "Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие - особено в енергетиката и медиите, се разширява. Русия е вторият след Германия външнотърговски партньор, а българското външно министерство твърди, че едни по-тежки икономически санкции срещу Москва биха засегнали около 2000 компании с близо 80 хил. служители".

Цитира се и Боряна Димитрова от "Алфа рисърч", според която "в момента България е разкъсвана между две реалности. ЕС не донесе благосъстоянието, на което мнозина се надяваха, а същевременно мнозина изпитват носталгия по съветското минало. Наричаха ни Троянският кон на Русия в ЕС заради миналото ни, но днес това може да се окаже вярно".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

74
rate up comment 6 rate down comment 4
mathematician
преди 10 години
Бе нали уж чужденци нямаха право да купуват земя. Или те руснаците не са чужденци. :)Като примерно строителството по морето. Ако не са руснаците да купуват, никой няма да купи там имот.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 8 rate down comment 1
deant
преди 10 години
по скоро от чист , натурален СТРАХ . но и това ще се промени--не мисля, защото на умния човек му е по лесно и по сигурно за него и семейството му, да се изнесе отколкото да стои тука и да се бори. Особено след като ЕС разми смисъла понятието на "собствена държава" и натика на всички "общ европейски интерес".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 0 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
http://goo.gl/oXZpDP
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 8 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
"да наложим санкции на един от големите ни партньори"Мисля, че съм бил достатъчно точен.Остави алабализмите-над един милион декара земи са собственост на руски фонд. Вторият по големина собственик също се говори(а за мен е сигурно, че е вярно), че е с руски капитали. Отделно цели сектори в строителството в цели области в страната се крепят на руските купувачи в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 10 rate down comment 8
mathematician
преди 10 години
Русия не са ни най-големите партньори.Направи си една справка в НСИ да видиш къде и колко изнасяме. От Русия внасяме главно горива и почти нищо друго и за съжаление сме зависими от техния газ и нищо повече. Другото са алабализми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 12 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
именно. И трябва да се балансира между силите, за да се изкара някой кяр за държавата. А не принципите да са ти да следваш едните или другите-те трябва да следват нас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 17 rate down comment 1
Momchil_Matev
преди 10 години
Ами те хем искат да се числим към тях, хем не им се дават пари. Руснаците, между другото, имат същата политика - плащайте скъп газ и ще сте ни приятели.Защото за да има различен бизнес тук, трябва да се дава пример. Ние имаме пример - американските централи в Марица-Изток са в пъти по-скъпи от останалите. Дали имаме нужда от още такива добронамерени инвеститори?Руснаците от своя страна определят всичко според това дали си им послушен. Там демокрация няма - те изнасят авторитаризъм!Колко западни фирми са участвали в инфраструктурни проекти в България без да вършат нарушения?Хайде да бъдем честни! Не съм русофил и американофил - българофил съм. И не ме кефят нито едните, нито другите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
67
rate up comment 11 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
А ако споменаваш, че голям процент от хората са доволни, що 1/2 от работният ни ресурс е някъде на вън? От много доволност ли? А лошите в ЕС ни натискат и да наложим санкции на един от големите ни партньори, но дума не споменават за техните санкции-искат от нас да спрем Южен поток, но не се говори за Северен. Искат да си прецакаме туризмът с визи, но не спират да им продават оръжие-*** и лицемерните лекенца!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 4 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Само да знаеш-Содите са приватизирани от Виденов. Балкан-от десните реформатори...за Цар Емил нищо не мога да кажа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 10 rate down comment 5
kalendar
преди 10 години
само да знаеш-Лада 7ца до скоро се произвеждаше(а може и още да се произвежда, не съм проверявал) и то не щото е страхотна и даже не щото е евтина(след митата идваше на малко по-висока цена от дачия). Но си се произвеждаше. Не само най-евтините и най-добрите се продават. Просто едните се продават по-добре, а другите по-зле. Освен това Шкода си съществува, но не виждам къде са нашите машиностроителни заводи. Освен това сме били с установено име на тия пазари та можеше с години да продаваме там преди да ни изместят, вместо да ги бутаме към фалит. Мави е на 100% прав.Разбира се-и роджърс е прав-именно синовете на вождовете, новото поколение "комунисти"(в кавички щото те комунисти не са, а напротив-чиста проба капиталисти) които в момента можем да ги видим о другите партии разсипват държавата. Е, един от тях е Боко, друг такъв бивш е Костов. Разбра се, има и от БСП-Луканов, например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още