IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнес климатът със силен възход през май

Най-силно се подобряват очакванията на мениджърите и предприемачите в промишлеността и услугите

12:50 | 28.05.14 г. 62
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Бизнес климатът със силен възход през май

Бизнес климатът в страната се подобрява значително от началото на годината. През май очакванията на мениджърите и предприемачите в промишлеността, строителството, търговията на дребно и услугите са по-оптимистични в сравнение с предходния месец и от края на 2013 г.

През май бизнес климатът се подобрява с 4,3 пункта спрямо април, разкриват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Позитивизъм във всички сектори определено внесоха новините за икономическия растеж на страната. През първото тримесечие на 2014 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нарасна с 1,1% на годишна и с 0,2% на тримесечна база.

Общ показател за бизнес климата

Графика: НСИ

През май показателят в промишлеността се покачва с 4,2 пункта в сравнение с предходния месец. Причината - по-оптимистичните оценки на ръководителите на предприятията в сектора за настоящото състояние на техния бизнес. Очакванията им са, че в следващите три месеца производствената активност ще се увеличава. Ако съдим и по-последните данни на Българска народна банка (БНБ) за кредитната активност, по-осезаемият ръст при кредитите за добивната и преработващата промишленост, ще подкрепят растежа в сектора.

По отношение на продажните цени мениджърите споделят, че равнището им ще остане без промяна в следващите три месеца. Несигурната икономическа среда остава основният фактор, затрудняващ развитието на бизнеса в отрасъла, следвана от недостатъчното вътрешно търсене.

В последната си прогноза БНБ посочва, че през третото тримесечие на 2014 г. вътрешното търсене постепенно ще се възстановява и ще има положителен принос за икономическия растеж в резултат на бавното възстановяване на частното потребление и на инвестициите. Според централните банкери основен двигател за процесите ще бъде именно промишлеността.

В петия месец на 2014 г. бизнес климатът в строителството се увеличава с 2,2 пункта. Основната причина за оптимизма на строителните предприемачи е положителната оценка за настоящото състояние на компаниите им. По тяхно мнение настоящата строителна активност се подобрява в сравнение с предходния месец, като прогнозите им за следващите три месеца остават оптимистични, макар и по-резервирани в сравнение с април, пише НСИ.

Същевременно през май конкуренцията в бранша се оказва второто най-сериозното предизвикателство пред сектора след несигурната икономическа среда. Финансовите затруднения слизат на трета позиция. Кредитната активност в отрасъла за първите три месеца на 2014 г. нарасна само с 1% на годишна база. Други данни показват, че браншът все още изпитва трудности след тежките кризисни години. Темповете на възстановяване на строителната продукция у нас изостават в сравнение с Европейския съюз.

Показателят за бизнес климата в търговията на дребно се повишава с 2,5 пункта спрямо април. Оценките на представителите на бранша са по-оптимистични, но относно продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца те са по-резервирани.

Несигурната икономическа среда остава най-сериозният фактор, затрудняващ дейността на предприятията в сектора. На второ и трето място са конкуренцията в бранша и недостатъчно търсене, чието неблагоприятно въздействие намалява през последния месец, отчита още НСИ.

Факторите изиграват своята роля, тъй като оборотите в търговията на дребно забавиха своя ръст през март до 5,8% на годишна база спрямо 9,3% през февруари.

Според Европейската комисия и БНБ причината за слабостите в сектора е недостатъчното вътрешно търсене. Оценките на централната банка са, че все пак потреблението ще се увеличава, подкрепено от заетостта.

През май по-оптимистичните оценки и очаквания на мениджърите в сектора на услугите покачиха показателят за бизнес климата в отрасъла с 8,2 пункта. Мненията им по отношение на настоящото търсене на услуги обаче са по-неблагоприятни, докато очакванията им за следващите три месеца се подобряват, посочва НСИ.

В месечната анкета на НСИ мениджърите в наблюдаваните сектори споделят, че в следващите три месеца равнището на продажните цени ще остане без промяна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

52
rate up comment 35 rate down comment 8
data
преди 10 години
ъ , не освободената инфлация се тушира от доходите . И имиграцията на работна ръка е пряк резултат от това п.п. Не знам от къде ги черпиш тия изводи но нито един дисбаланс в икономиката не може да стой не балансиран 16 г
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 33 rate down comment 11
studioaa
преди 10 години
България наистина има огромен проблем със прекалено силното евро. Инфлацията на еврото е 0.5%, а цените у нас за година скачат със 1.5% или у нас еврото се обезценява три пъти по-бързо отколкото в самата ЕЗ. Това се случва през всичките години от откакто е въведен валутния борд. Този огромен дисбаланс не може да бъде лекуван от никое правителство, а резултатът от него е постоянно обедняване на масата българи. Неосвободената инфлация, която се е натрупала в последните 16г, рано или късно ще се освовободи под една или друга форма и колкото повече чакаме колкова по-големи ще са пораженията от експлозията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 35 rate down comment 9
data
преди 10 години
Точно за това говоря . +1 100 % вярно . А най-отвратителното е че няма значения кой е на власт поне при мен . п.п.Това че Ореха си свърши профи работата не лигимира останалата политическа пасмина назначена по всички нива на администрацията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 41 rate down comment 8
georgi_shum
преди 10 години
умножи го по 4-5 -> 8-10 000 лв, на месец, които плащам за лудо!!! без дори да съм си получил още стоката! И това е нон стоп от тогава. Искам да кажа, че с това се занимавам от 6 години. Проверяван съм от БАБХ, НАП, Агенция Митници ежемесечно. Даже от от БАБХ два пъти месечно, щото така е по закон.. И за това време нямам нито едно нарушение или издаден акт. Та нещата, поне за мен хич не са толкова спокойни и свободни, даже напротив. Радвам се за Мави и другите от вас, които виждате подобрение - но не забравяйте, че монета винаги има 2 лица. Та за мен, наред с много други глупости, които натвориха - тия сегашните са най накадърните, които помня!!!Не че при предните цъфтях или че нямаше проблеми. Но поне АЗ не плащах излишни 10 К лв на месец ( минимум - за Май подобни разходи са ми 11 400) излишни!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 40 rate down comment 8
georgi_shum
преди 10 години
.. само да ви кажа, ако не знаета - свободното време, което имаш от конт. линия да си освободиш стоката за хладилен контейнер е от 3 до 5 дни. От пристанищни (държавни) такси за съхранение е 3 дни (говоря за календарни дни, не работни!). След това.. на ден плащаш между 80-100 евро на ден за контейнера ( според линията) плюс 20 евро на ден на пристанището. След третия ден забава.. таксата към линията скачат на 150-180 евро. Та.. до септември успявах да си мина проверки или в свободния период или с максимум 1 ден плащане на забава. От тогава.. на всеки контейнер такава стока (независимо мой или на друг вносител) се прави пълна ветеринарна и митническа проверка!!! Като само от митница трябва да ти присъстват 3 отдела!! И забележете - аз си плащам тази проверка ( тази от ветеринарите). Та сега.. докато всички тия *** се съберат.. за да ме проверят и да си освободя след това стоката минават 8-9 дена! Вноса на 1 контейнер ми се оскъпява с близо 2000 лв!!!....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 36 rate down comment 10
georgi_shum
преди 10 години
Отговарям ти на 27 ми коментар. Не знам кой от вас има досег е агенции като БАБХ и техните структурни и териториални талибански организации, но аз имам ежедневно. И точно тук това правителство тотално скапа и усложни нещата неимоверно, спрямо предното. И ми води разходи в пъти по големи от колкото преди година. И за да не ме обвините в голосвоство ще дам пример, колкото и дълъг да стане поста. Занимавам се с преработка на хранителна суровина в готов краен продукт, който след това продавам в страната и чужбина. Суровината ми е основно вносна (около 90%) - внасям чрез хладилни контейнери от трети страни (извън ЕС).Средно месечно вноса ми е между 4-5 контейнера Та до септември мин, год. въпросната агенция ми правеше ветеринарната проверка на стоката основно по документи (като изискването на ЕС е да се прави така и само при несъответствия или преценка, да се прави пълна физическа), като пълна проверка ми правеха на горе долу 1 на всеки 3 контейнера. Същото важеше и за митническата..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 35 rate down comment 9
data
преди 10 години
Да може би Боце и Цвъко са в дъното . Шот много милиционерски беше устрема . Това в комбинация с тъпотиите на централна банка *** пейзажа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 36 rate down comment 12
Graf
преди 10 години
Мисля, за магистралите и "инфраструктурата" изигра роля гения от Банкя, щото той е разбирач от всичко. През февруари 2009-та Дянков ги плещеше едни съвсем смислени, като махнем прогнозата за спад на БВП с над 6%. Това обаче бе политическо говорене, та е простено. Малки обекти(строителни), но на много места, ползване на ББР и на ресурса в нея, опит за договаряне с МВФ на полската кредитна линия. Никакви глупости за балансиран бюджет, ЕРМ2 и подобни амбициозни проекти нямаше. Кво му стана от февруари до септември ,га се засили към зоната, па спря всичко на Плевнелиев(над 40 обекта), па замрази и на другите работата...? Нямам отговор на тази загадка, а и той не си каза нищо за завоя.. Само Боце има пръст у таз щуротия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 34 rate down comment 8
data
преди 10 години
Но и МВФ *** пейзажа с изследването на Райнхарт и Рогоф . Направо имам чувството че хората са се бъгнали и са забравили икономическата си теория и опит от последните 200 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 39 rate down comment 8
data
преди 10 години
:) да прав си . Така погледнато си прав :) Но факт е че се паникьоса , а също че обърка мултипликатора . Учебникарски се втурнаха да строят инфраструктура , а това вече не върши същата работа като преди 100 г. . Но спор да няма - Дянков загуби изборите на Борисов 2013 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още