IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бизнес климатът със силен възход през май

Най-силно се подобряват очакванията на мениджърите и предприемачите в промишлеността и услугите

12:50 | 28.05.14 г. 62
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Бизнес климатът със силен възход през май

Бизнес климатът в страната се подобрява значително от началото на годината. През май очакванията на мениджърите и предприемачите в промишлеността, строителството, търговията на дребно и услугите са по-оптимистични в сравнение с предходния месец и от края на 2013 г.

През май бизнес климатът се подобрява с 4,3 пункта спрямо април, разкриват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Позитивизъм във всички сектори определено внесоха новините за икономическия растеж на страната. През първото тримесечие на 2014 г. брутният вътрешен продукт (БВП) нарасна с 1,1% на годишна и с 0,2% на тримесечна база.

Общ показател за бизнес климата

Графика: НСИ

През май показателят в промишлеността се покачва с 4,2 пункта в сравнение с предходния месец. Причината - по-оптимистичните оценки на ръководителите на предприятията в сектора за настоящото състояние на техния бизнес. Очакванията им са, че в следващите три месеца производствената активност ще се увеличава. Ако съдим и по-последните данни на Българска народна банка (БНБ) за кредитната активност, по-осезаемият ръст при кредитите за добивната и преработващата промишленост, ще подкрепят растежа в сектора.

По отношение на продажните цени мениджърите споделят, че равнището им ще остане без промяна в следващите три месеца. Несигурната икономическа среда остава основният фактор, затрудняващ развитието на бизнеса в отрасъла, следвана от недостатъчното вътрешно търсене.

В последната си прогноза БНБ посочва, че през третото тримесечие на 2014 г. вътрешното търсене постепенно ще се възстановява и ще има положителен принос за икономическия растеж в резултат на бавното възстановяване на частното потребление и на инвестициите. Според централните банкери основен двигател за процесите ще бъде именно промишлеността.

В петия месец на 2014 г. бизнес климатът в строителството се увеличава с 2,2 пункта. Основната причина за оптимизма на строителните предприемачи е положителната оценка за настоящото състояние на компаниите им. По тяхно мнение настоящата строителна активност се подобрява в сравнение с предходния месец, като прогнозите им за следващите три месеца остават оптимистични, макар и по-резервирани в сравнение с април, пише НСИ.

Същевременно през май конкуренцията в бранша се оказва второто най-сериозното предизвикателство пред сектора след несигурната икономическа среда. Финансовите затруднения слизат на трета позиция. Кредитната активност в отрасъла за първите три месеца на 2014 г. нарасна само с 1% на годишна база. Други данни показват, че браншът все още изпитва трудности след тежките кризисни години. Темповете на възстановяване на строителната продукция у нас изостават в сравнение с Европейския съюз.

Показателят за бизнес климата в търговията на дребно се повишава с 2,5 пункта спрямо април. Оценките на представителите на бранша са по-оптимистични, но относно продажбите и поръчките към доставчиците през следващите три месеца те са по-резервирани.

Несигурната икономическа среда остава най-сериозният фактор, затрудняващ дейността на предприятията в сектора. На второ и трето място са конкуренцията в бранша и недостатъчно търсене, чието неблагоприятно въздействие намалява през последния месец, отчита още НСИ.

Факторите изиграват своята роля, тъй като оборотите в търговията на дребно забавиха своя ръст през март до 5,8% на годишна база спрямо 9,3% през февруари.

Според Европейската комисия и БНБ причината за слабостите в сектора е недостатъчното вътрешно търсене. Оценките на централната банка са, че все пак потреблението ще се увеличава, подкрепено от заетостта.

През май по-оптимистичните оценки и очаквания на мениджърите в сектора на услугите покачиха показателят за бизнес климата в отрасъла с 8,2 пункта. Мненията им по отношение на настоящото търсене на услуги обаче са по-неблагоприятни, докато очакванията им за следващите три месеца се подобряват, посочва НСИ.

В месечната анкета на НСИ мениджърите в наблюдаваните сектори споделят, че в следващите три месеца равнището на продажните цени ще остане без промяна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

62
rate up comment 34 rate down comment 8
Longin
преди 10 години
"дупе да му е яко на следващото правителство!"(слухове за неформални изказвания на министъра на финансите на Република България от 2009 г)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 36 rate down comment 10
Graf
преди 10 години
Първо, давам ти ясен период и размера на увеличения дълг. Ако не знаеш къде да провериш, питай вместо да заливаш форума с глупости. Второ, намеренията са си намерения, а дългът поет до момента, който влияе на икономическата средата, и това само ако приемем за вярно, че ръстът е на база публични разходи финансирани с дълг, няма нищо общо с някакви намерения за някакъв бъдещ дълг. Обратното е. Евентуално такива намерения може да намалят ръста, защото икономиката не обича дълговете. Трето, опорните точки на Боце, които повтаряте глуповато, като папагали, си ги запази за кварталната кръчма и околните интелектуалци с анцузите. На страниците на БНБ и МФ има достатъчно данни, но са за тези които четат. За квартални пропагандисти като теб те са тежко четиво. Несмилаемо бих казал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 35 rate down comment 10
kalendar
преди 10 години
#43 100% си прав, ако не беше Дянков сигурно щяхме да го гледаме на чело на държавата поне толкова време, колкото Станишев е на чело на БСП:)На Винету едно не мога да отрека-има превъзходен ПР, при това не внос, а някой български, който разбира нашият народ какво иска да види. Та с тоя ПР, ако не беше окъкал така нещата(макар, че много хора не го виждат като окъкване) щеше да е като Тато
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 39 rate down comment 9
georgi_shum
преди 10 години
Е при мен определено има. При всички недостатъци на Дянков, Борисов, Танов и Найденов - в това отношение митниците и БАБХ бяха далеч по добре организирани и работеха много по добре с и за бизнеса, от колкото сега. И това го казвам изчистен от всякакви политически пристрастия, а базирайки се на личен опит, факти и най важното - парите, които плащам. За ДДС - тук мога да се изкажа положително за Ореха, но донякъде.. (щото нямам база за сравнение с Дянков), преди 2 месеца, за пръв път от 5 години излязох на възстановяване на ДДС - след 2 проверки, ми го върнаха за 3 седмици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 33 rate down comment 13
kalendar
преди 10 години
на #12 да ти отговоря-тия всичките няма да имат против. Виж-вожда ти ще му стане тъпо, че не е той на чело и ще се отметне:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 33 rate down comment 9
milioner4e
преди 10 години
Не знам кой го нарича спасителя на капитализма, ама определено не е. Дори и той е нямало да може да обесни от какво аджеба има стагнация през 70-те от водената "спасителска" идеология.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 36 rate down comment 11
milioner4e
преди 10 години
Първо парите на аграрите са от облигациите януари месец, в това дето цитираш, точно па там не влизат техните пари. Актуализацийката що не я бройш, последното изпълнение на Чобанката в Дойче банк за 400млн? Плюс това кредит не се взема за един ден. И не се прави, че не си чул намеренията на финансовия. И за по-горното си леко объркан. Изобщо не оставиха резерв от 4 милиарда, дори и от 1 лев не оставиха, а със 500 млн по-малко я оставиха, тва дори любимия ти Орех го каза, и си дигнаха пенсииките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 35 rate down comment 10
milioner4e
преди 10 години
И ми е мерак да ги питам, дали си връщат ДДС дали са им върнали ДДС? И как им стоят нещата с плащането на ДДС и корпоративен данък, защото от тия изедници по-големи няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 33 rate down comment 12
studioaa
преди 10 години
И аз точно това твърдя, че неосвободената инфлация се тушира от доходите и те падат. Опитват се да ни убеждават че в последните 10г забогатяваме, но всъщност е точно обратното - само обедяваме заради тази неосвободена инфлация. Днес сме по-бедни отколкото бяхме през кризисната 1997г. Освобождаването на този дисбаланс ще вероятно ще бъде чрез рязък срив в цените на всички активи в някой недалечен момент, когато всички вече се усетят че царя е гол, а не носи приказната одежда на растежа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 32 rate down comment 9
rmarkov
преди 10 години
Икономиката на пълнатазаетост без инфлация:http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/01/blog-post_19.html?m=0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още