IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Българите и румънците с най-много собствени жилища в ЕС

Двете страни заемат челните позиции и в класацията на застрашените от изгубване на жилището поради изпадане в бедност

11:58 | 18.01.14 г. 59
Българите и румънците с най-много собствени жилища в ЕС

Повече от половината от населението на всяка държава-членка на Европейския съюз обитава собствени жилища. Това показва анализ на Евростат за типа и статута на жилищата в Общността за 2011 г., но приключил едва сега.

Най-значителен дял на собственици на жилища, които не са обременени от ипотека или заем е отбелязан в Румъния - 97% и България - 95%, предава Dnes.bg. В тези две страни е и най-нисък процентът на хората, които обитават жилище под наем - между 2 и 3 на сто.

Най-много хора живеят на свободен наем в Швейцария – около 56 на сто от населението, като делът на наемателите значително надхвърля дела на собствениците на жилища. Други страни, където значителен процент на хората живеят на свободен наем, е отбелязан в Германия (около 30%), Дания, Холандия и Швеция (по около 25%).

Също в Швеция около 66 на сто от хората обитават жилища с ипотека или заем. Така е и с хората в Норвегия и Исландия /около 63 на сто/, Холандия /60 на сто/, Дания /52 на сто/ и др. Швеция, Швейцария, Норвегия и Холандия са и страните от ЕС с най-нисък дял на хората, обитаващи собствено жилище без тежести на ипотека или заем - между 5 и 10 на сто.

Около 40% от населението на ЕС обитава апартаменти, малко над една трета (35%) живее в еднофамилни къщи и 25 на сто обитава двуфамилни къщи, сочи европейската статистика.

Делът на хората, които обитават апартаменти е най-висок в Испания, Латвия и Естония - по около 65%. За България процентът е около 47 на сто, като българите са притежавали над 2,5 млн. жилища в градовете и близо 1,3 млн. жилища в селата. Най-много хората обитават еднофамилни къщи в Хърватия - 71%, Словения - 66%, Унгария - 64%, Румъния и Дания - по около 60%.

Въпреки че в България и Румъния е отбелязан най-висок процент в притежаването на собствени жилища, хората в тези две страни са далече от качеството на жилищните условия по броя на стаите в жилището и хората, които го обитават. Жилищната пренаселеност е най-висока сред населението в Румъния (54 на сто), България, Полша и Унгария - по 47%, пише БТА. Най-ниски нива на пренаселеност в жилището се наблюдават в Холандия (1,7%) и Белгия (2,2%) при среден показател за ЕС от 17%.

По друг показател за качеството на жилището - наличието на елементарни санитарни условия - около 38 на сто от румънците и 25 на сто от българите не притежават вътрешна тоалетна в жилището при среден показател за ЕС от 3 на сто. Освен това 36% от румънците и 15% от българите не притежават в жилището си вана или душ. В Испания, Холандия, Швеция и Великобритания подобни жилищни проблеми практически са сведени до нулата.

Криминално посегателство, кражби или вандализъм срещу жилището са били възприемани като проблем средно от 14 на сто от европейците. За България този показател е 27 на сто, Великобритания и Гърция - по 20 на сто, Холандия - 18 на сто, Румъния - 16 на сто.

Най-висок риск от загубване на жилището поради изпадане в бедност е отбелязан в Румъния – 53% от населението, Унгария (40%), България и Латвия (по 35%). Риск от изгубване на жилището поради бедност практически липсва в Швейцария, Холандия, Норвегия, Ирландия и Исландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 29 rate down comment 3
deant
преди 10 години
мАЙМУНСКИ ГЛУПОСТИ. Това е мисленето на ***, която не мисли по далеч от собственото си битие. Дори за това на децата и внуците си. Точно това ще видим в нашата татковина след 10-20 години. Една камара починали добре живяли капиталисти, плащали кредити за телефони, коли, телевизори и наеми за жилище, оставили камари дългове неплатени или да се плащат от децата им. И да не си посмял да ми казваш "в цивилизования свят е така" защото ние дори не сме се доближили до този свят за да можем да сме сигурни, че живота на кредит ние толкова стабилен като техния! А и на самия цивилизован свят му предстои подобен тест след години. Не ми казевай, че световната тенденция е да се живее под наем. Нищо добро не го очаква свта тогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 4
STRAHO
преди 10 години
Нещо се бъркаш приятелю! На теб ти предстои да разбираш!За да живееш под наем без притеснения, се иска икономическа стабилност на държавата. Колкото е по стабилна държавата икономически толкова по малко хората се притесняват, че могат да останат без доход а следователно и на улицата! Това е зависимостта. Какво ще реши българина като продаде жилището си както предлагаш? Кой от проблемите си? И какво би получил в замяна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 7
Crux
преди 10 години
Мне, по-добре е да работиш, за да си осигуриш нормален жизнен стандарт, пък било то и да живвеш под наем,а не за да плащаш 30 години половината от месечния си доход и накрая евентуално да придобиеш панелен апартамент в период на полуразпад на края на София, който си платил 3 пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
Логически следвайки предлаганите от ТВ-реалността "заръки" и "полезни" вградени самозащити за лесно налагане и запазване на АЗ-а втълпявани на маймуните чрез "субективния идеализъм", то отговора е ДА!:)))))))))))))))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 41 rate down comment 6
deant
преди 10 години
предполагам е по-добре да работиш за ауди 8, таблет, лаптоп,смартфон и да живееш под моста?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 26
LuckyYou
преди 10 години
Именно защото всички работят цял живот за едното жилище и живеят като скотове, именно заради това българите и румънците са най-бедните в ЕС! Ще го разберете, някога ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още