След като преди седмица започна строежът на газопровода "Южен поток" на българска територия, от ГЕРБ съобщиха, че проектът поставя повече нерешени въпроси и дава много малко отговори. Това каза бившият енергиен министър в кабинета на Бойко Борисов Делян Добрев пред bTV.
При старта на строителството енергийният министър Драгомир Стойнев коментира, че БЕХ ще започне да получава дивиденти от проекта, едва след като бъде изпълнен капацитетът на тръбата. Първоначално през тръбите ще бъдат транспортирани до 30 млрд. куб. м газ годишно. Има обаче и идеи капацитетът да бъде увеличен до 60 млрд. От думите на Стойнев тогава не стана ясно при изпълнението на коя цел България ще получава дивиденти.
Днес Делян Добрев каза, че ГЕРБ са считали проекта за печеливш, но миналата седмица при срещата на премиера Пламен Орешарски с председателя на УС на "Газпром" Алексей Милер, са възникнали въпросите за цената и приходите. Незнайно как за няколко часа в кабинета на Орешарски цената е скочила със стотици милиони евро и не се знае тръбата реално колко ще струва, нито как ще се гарантират приходите от дивиденти.
Това не се определя в кабинети, а само чрез прозрачни конкурси за изграждането. Има обявена процедура с краен срок петък другата седмица. Ясно е колко компании могат да участват, каза Добрев. Според него, ако на конкурса се явят 10 международни компании, ще е ясно каква е цената.
Добрев каза още, че нямаме гаранции за приходите от газопровода, затова тръбата може никога да не излезе на печалба.
Депутатът от БСП Таско Ерменков заяви, че „Южен поток” е проект от национален интерес и българското участие в него е 620,7 млн. евро. По думите му това сумата по подготвяния кредит.
Ерменков обясни, че при финансирането съотношението привлечен капитал към собствен е 70 към 30. Двамата влязоха в спор за лихвата по този заем, като според левицата тя е 8 на сто, а според ГЕРБ – никога не е била такава.
Таско Ерменков допълни, че първоначално идеята е била българският заем да се изплаща 15 г. чрез дивидентите, но в последствие е решено срокът да се увеличи на 22 г. Още от първата година, когато започне да влиза дивидент, ще получаваме 20% от този дивидент, а с останалите 80% ще се изплаща кредитът, обясни Ерменков.
„Има гратисен период от 5 г. върху лихвата и главницата”, конкретизира Ерменков. Според неговите изчисления излиза, че от 22 г. за срок на връщане на кредита за изграждането, лихва ще се плаща само 17 г.
Ерменков не знае от коя финансова институция ще бъде взет заемът, но предположи, че проектната компания ще го изтегли от някоя банка. „Тези пари няма да се отразят на бюджета на държавата”, твърди депутатът от БСП.
Добрев заяви, че „тези 620,7 млн. евро са едва 15% от стойността на проекта, така излиза, че проектът ще струва 4,1 млрд. евро“, по негови изчисления, което е повече от първоначално обявената цена от 3,2 млрд. евро.
Удълженият срок за изплащане на взетите пари е разковничето на проблема. По думите му така ще има разлика в лихвата, която ще се върне - колкото е по-дълъг кредитът, повече лихва се връща. Ерменков отговори, че кредитът не се усвоява наведнъж – няма да се изтеглят еднократно 620,7 млн. евро.
Енергийният експерт Христо Казанджиев каза скоро пред Bulgaria On Air, че преди БЕХ да изплати заема от "Газпром" за изграждането на българския участък от „Южен поток“, страната ни няма да получава дивиденти от газопровода. Финансирането на участъка е 70% заемен капитал и 30% собствен, подчерта тогава Казанджиев. „
Този кредит ще се обслужва от БЕХ и приходите от транзитни такси ще отиват за обслужване на заема в следващите 22 г. Премиерът Орешарски заяви, че няма да бъде даден един лев от бюджета за проекта, но реално държавната хазна ще се лиши и от приходите от газопровода за един дълъг период от време“, каза тогава експертът.
Повече за проекта „Южен поток“ може да видите в материала на Bulgaria On Air.
преди 11 години А кой каза, че ще се изплати? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ми не точно - все пак Китайците пре структурират същият този комунизъм вече 30 г. :) Между другото Живков пише писмо до Горбачов - да обърне внимание на Китайския модел - *** ония вобще не му обръща внимание и си вярва че неговата перистройка е възможна , И така подари разпадането на най големия военно политически блок на хамериканците и те вече 20 и кусор години си правят каквото си искат из земното кълбо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А по темата : нямаме цялата информация че да коментираме параметрите . Спуска се много малко инфо за народа че да си блъскаме главите . Хубавото е че не рискуваме нищо с тоя проект . Надявам се да имаме коствени печалби - преки трудна работа , че и сами си казваме че не рискуваме нищо . Няма таквоз нещо като печалба без риск . Руснаците си играят тяхната игра - затвориха Европа от север , сега ще я затворят и от юг . Техния пасианс излиза - въпросът е : Европейския излиза ли ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Петносания, наистина им доде голям дюшеш на хамериканците, но с или без него нещата са били необратими, защото съветската върхушка вече беше готова да става класа от собственици и е било без значение, кой е фигуранта най-отпред;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Мави - фалираме защото сме иградили промишленост на база чужда суровинна мощност . Демек - руснаците тогава ни предават - един вид изградете такава и такава икономика ама след 10 г. - извинявайте кранчето спира . Тогава ни предават за пръв път . За втори ни предават през 89 г. с прословутия фалит на на Луканов по външния дълг . Луканов много е вярвал на Горбачов , много Мави и до последно е чакал пари от тяхната външно търговска банка - за това и фалита е наречен най-старания в финансовата история и е обявен в петък след обет по факса !Та не съм много сигурен дали руснаците са ни прецаквали , но това със сигурност е ония петносания *** . 1. Резва помощите рязко - за 2-3 години и довежда до фалита на икономиката ни 2. Организира преврата срещу Живков 3. Предава и самите превратаджии като ги лъже до последно че ще им даде пари да се разплатят с кредиторите . 3. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Така, че този проект е изгоден за нас! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години След като се изплати ще почне да ни носи и приходи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Тръбата в момента я няма, така че дали ще се изплаща 15-20 години, без да даваме и 1 стотинка за нея какво значение има? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Темата не беше ли как руснаците ще ни прецакат за пореден път, защото така повелява традицията? Включването ми беше отговор на гласовете в тази посока.@data, не ми се рови да търся цифри, но ти сам го каза: когато руснаците спряха да дават, фалирахме! За този фалит през 69 г. аз не съм чувал. Знам, че тогава издължаваме последните вноски по репарациите към Гърция и може да ни е било нанагорно, но чак пък фалит? ОК, и така да е, пак кой ни е забърсал го^ната? А през 1944 г. какво имаме и в каква позиция сме, та некви тук врещят, че руснаците били ни обрали! Какво по-точно? Белчо и Сивушка?Не търсете под вола теле с този газопровод! Тръбата ще мине през България, защото централна Европа я иска! Въпросът е чия ще бъде? Ако искаме да е наша, ще трябва да се бръкнем под някаква форма! Аз подкрепям тази формула, защото когато се изплати, ще участваме като съдружници в експлоатацията.Другият вариант е тръбата да си е на руснаците, а ние само да гледаме и да събираме трохи от транзита отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години И играта не е заради Украйна . По скоро Русия иска да затвори възможностите за доставка от каспиския регион . Макар че ако основните пазари се окажат в Азия трудно ще избие газопровода отговор Сигнализирай за неуместен коментар