IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост?

Има нужда от пълна реформа на системата и подобряване на социалната инфраструктура, а не на лъжливо увеличаване на размера на обезщетенията

09:10 | 25.10.12 г. 81
Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост?

Прави впечатление, че дебатът за размера на обезщетенията за раждане и отглеждане на дете до 2-годишна възраст се насочва към темата колко “лесно” е да си майка в България, вместо към необходимите реформи в системата, така че парите да се насочват по-ефективно.

А нужда от реформи има. Всички сме свидетели на това как майчинството, детските надбавки и социалните помощи може да се експлоатират като вид бизнес и източник на постоянни доходи. Това допълнително източва осигурителната система, която и без това отдавна е изпаднала във финансов колапс.

Основният аргумент, с който се иска увеличение на майчинството, е че то е под възприетата от държавата линия на бедност и не стига за отглеждането на деца. Донякъде той е състоятелен, защото обезщетението замества в известна степен изгубения доход на единия родител, който си остава вкъщи, за да се грижи за детето. Същевременно единственият мотив на правителството да държи този доход в размер на 240 лева е липсата на средства за увеличаването му.

Наскоро от Института за пазарна икономика (ИПИ) обаче изчислиха, че родителите всъщност внасят около четири пъти по-малко в осигурителната система, отколкото получават за отглеждането на две деца до 2-годишната им възраст. Увеличаването на майчинството само би увеличило дупката в бюджета на Националния осигурителен институт (НОИ), което означава допълнително натоварване за данъкоплатеца.

Исканията за повече пари (и привилегии) явно нямат икономическа обосновка. По-аргументирано обаче би било майките да поискат по-справедливо разпределение на ограничените средства за майчинство и нормална “социална инфраструктура” за отглеждане на децата, така че не само да имат стимул, но и физическа възможност по-бързо да се върнат на работа.

Държавата (в лицето на съвкупната общност от българските данъкоплатци) не е длъжна да отглежда години наред децата на някого, на когото не му се работи. Държавата (в лицето на институциите от законодателната и изпълнителната власт) обаче може да създаде по-благоприятни условия за младите родители, като изпълнява политики за подобряване на бизнес средата, откъдето ще дойде повишението на доходите им, и да стимулира по-бързото връщане на майките на пазара на труда без да ги кара да избират между децата и работата.

Същите тези институции е редно да поработят за намаляването (даже – елиминирането) на проблемите, с които родителите се сблъскват от люлката до навършването на пълнолетието на детето, че и след това.

Система на изкривена “щедрост”

Въпреки че размерът на майчинството е меко казано смешен, жалък и нелеп, системата в момента всъщност насърчава жените да си стоят вкъщи и да получават своеобразна заплата за това. Оттук изниква логичният въпрос – колко трябва да взимаш, щом не произвеждаш нищо?

За никого не е тайна, че всяка бъдеща майка може да се снабди с болничен лист и практически да не работи по времето на цялата си бременност без да има реален здравословен проблем или заплаха за нейното здраве или живота и здравето на детето й.

Последна актуализация: 04:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

33
rate up comment 2 rate down comment 3
viarageleva
преди 12 години
Изригнах като прочетох, че майките трябвало да направят всичко възможно, за да изсветлят доходите си. Уважаема г-жо автор, майките не могат да направят нищо подобно, това трябва да го направи държавата. Работодателят няма интерес от това и я ми дайте една идея как точно да го принудя да ме осигурява на пълната заплата? Дано да можете, иначе язък, че сте написали три страници анализ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 2
deBill
преди 12 години
тази статия толкова е далеч от действителността че няма смисъл от коментар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 1
vikou
преди 12 години
Всевъзможни данъци...не зная дали имаш представа колко се плаща за общо заболяване и майчинство всеки месец...на заплата от 800 лв. това са 28 лв..а са тази заплата би трябвало да получиш 720 лв. за да ти ги плаща държавата тези 720 лв. от твоите данъци, ти следва да плащаш 28 лв. всеки месец в продължение на 25 години, а имаме по 2 деца и този фонд е и за болнични, така че това не са кои знае какви данъци, въпроса е да не се крадат и които не се е осигурявал, да не получи нищо, защото децата трябва да са приоритет на държавата и семейството, но деца които след това да се образоват и един ден нацията да стана по-качествена..и не бива да се настройваме на майки, пенсионери, работещи, работодатели..трябва заедно да рипаме, а не само да гледкаме в копанките на съседа..аз съм за данъчни облекчения, изграждане на детски градини,по-добро образование, а не за пари в брой след първата година на детето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 2
Бай Сашо
преди 12 години
Самото заглавие е цинично и дори порнографско - Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост? - показва отношението към деца и семейство.Не мога да си представя нещо по-хубаво и ценно от децата във всички , всички аспекти , дори като икономическо понятие - ресурс. Всичко можем да си напазарим - цар , диктатура , машини , тетехнологии , но цветята на едно общество не ......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
Не обобщаваме генерално, но написаното от мен се отнася до 90% от мръснокафявите. Изключения и аз познавам. Иначе и аз съм на мнение, че който не е Българин, отказва да научи български писмено и говоримо, отказва да спазва , да работи и плаща данъци, да се омита оттук и да си търси държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 5 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
Нека не обобщаваме нещата толкова генерално, защото не винаги принадлежността към някакъв етнос е фактор. Първо, всички в тази държава сме български граждани, без значение от етноса, религията, цвета на кожата и т. н. Който не иска да е български гражданин и да спазва законите, да ходи където иска. Второ, познавам доста българи, които също не са дали нищо, но очакват всичко. Познавам и доста от т. нар. етнически българи (роми и турци), които имат образование, работят и са изправени пред същите проблеми. Въпросът е, че вече десетилетия в дази държава не се правят РЕФОРМИ!!! Има нужда от тотална промяна, за да се живее нормално, но тя не се случва, защото вероятно на някого така е по-изгодно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
21 - ами точно това е идеята - неосигурявали се и неплащали данъци определен период (8 години общо за майката и бащата) да НЕ получават детски !!! Не може да искаш оттам, където нищо не си дал !!!На практика за осигурявалите се и работили Българки детски няма, защото всичките пари отиват за неосигурените ***, за които дрискането на чаавета е лесен и доходен начин за изкарване на пари на наш гръб !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 10 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
Не искам да притеснявам родителите ни, защото те си имат достатъчно финансови проблеми. Не искам и аз да се притеснявам, че не мога да им помогна чисто материално докато се чудя как да си гледам семейството. Не искам да плащам на хора без един ден трудов стаж, които искат да паразитират на гърба на другите, включително и на гърба на майките. Мнението е лично и не ангажирам никого с него. Всеки има правото да НЕ СЕ съгласи с него.Благодаря още веднъж за времето, което отделихте, за да го прочетете!И се извинявам, че коментарът ми е прекалено дълъг.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 10 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
Третият е да се договоря някак с работодателя си или да водя детето в офиса, или да работя от къщи, доколкото е възможно (все пак моята работа е свързана с пътувания понякога).Предпочитам държавата да ми осигури като на съвестен данъкоплатец, който си плаща осигуровките, нормални условия да създам и да се грижа за семейство. Със сегашната система държавата просто ни превръща в просяци. Искам аз да определям как да се управляват осигурителните ми вноски и как да ги ползвам, а солидарната ми вноска да се изразходва по предназначение за тези, които наистина имат нужда, а не за хора, които са превърнали гледането на дете в своего рода бизнес и чакат парите от майчинството или детските надбавки, за да си купят пиене или да си платят лизинга на колата.Искам да мога да си позволя във времето, в което не работя или не се занимавам със собствения си бизнес, да осигуря на семейството си възможности да прекараме времето заедно по-приятно и ползотворно, като например да отидем на екскурзия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 0
Miglena Ivanova
преди 12 години
В някои малки населени места пък скоро няма да има детски градини, защото ги закриват заради липсата на достатъчно деца. Ако живеех в такова градче или селце, пак нямаше да мога да се ползвам от тази високо социална услуга.Когато ми изтече времето на майчинство, в което ще получавам 80-90% от осигурителния доход, не мога да дам детето на ясла, не мога да разчитам на помощ от баби и дядовци, защото те са на средна възраст 54 години и още работят, но мога да избера измежду няколко варианта. Първият е да взема предостатъчните според някои политици 240 лева (или 310, или 500, или сума Х, ако случайно някога ги увеличат) и да лапам мухите, докато междувременно чистя входа например, а мъжът ми се изтрепва от работа и парите пак не стигат (избрал е да е инженер, а не фолк певец). Вторият вариант е да плащам за частна детска градина, но таксата ми е малко прекалена и би ме попритиснала финансово.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още