IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост?

Има нужда от пълна реформа на системата и подобряване на социалната инфраструктура, а не на лъжливо увеличаване на размера на обезщетенията

09:10 | 25.10.12 г. 81
Майчинството - система на изкривена "щедрост" или справедливост?

Не липсват лекари, които услужливо предлагат на жените да си “полежат вкъщи”, без нито здравословното им състояние, нито естеството на работата им да го изисква. Естествено, не е луд тоя, дето яде баницата, така че много жени са се възползвали, възползват се и ще се възползват от тази възможност, която отваря допълнителни дупки в осигурителната система.

Въпреки че размерът на обезщетението за отглеждане на дете през първата година от живота му вече се изчислява на базата на осигурителната сума от последните 18 месеца, пак има механизми, по които бъдещите майки да си осигурят повече пари. Много от тях започват да се осигуряват на нереални трудови договори и при висок осигурителен праг или се договарят с работодателите им за по-високи осигуровки, за да се увеличи базата за изчислението на обезщетението.

По време на самото майчинство, което е най-продължителното в сравнение с другите държави от Европейския съюз, работното място на майката се пази в продължение на три години, трупа се платен отпуск, както и трудов стаж.

Без да омаловажавам отговорността на родителите, но родителството само по себе си също е отговорност. Когато един човек вземе решение за създаването дете, той трябва да си дава ясна сметка дали разполага с достатъчно условия за това. Не говорим за задоволяване на материални прищявки, за които да се приложи народният израз “родил се е със златна лъжичка в устата”, а за правилен финансов разчет и елементарна оценка на психологическата готовност да бъдеш родител и да възпитаваш хора.

В тази връзка някои от правата на майките са си чиста проба излишни привилегии, защото пораждат преки загуби. Пример – отпускът по майчинство и редовният платен отпуск, които са несъвместими.

Тези загуби не са само финансови и за сметка на работодателите. Загубите са и за самите майки, които не само, че се разделят с голяма част от дохода си за голям период от време, но и след приключването на отпуска по майчинство много от тях не могат адекватно отново да се включат на пазара на труда и да си намерят по-добре платена работа.

Поправките в системата

Отглеждането на дете изисква ресурс, част от който трябва да бъде натрупан предварително, за да компенсира частичната загуба на доход през първите месеци от живота на детето.

Истината е, че в момента много млади хора в детеродна възраст нямат възможност да спестяват и щом опре до семейното планиране – или се оказват неподготвени, или просто отлагат доколкото могат създаването на дете. Някои даже се отказват.

По-правилно би било институциите, вместо да задълбочават проблемите в осигурителната система, да провеждат политики за подобряване на бизнес средата, насърчаването на малкия и среден бизнес и за създаване на нови работни места, с които ще доведат до реален ръст на доходите. Т. е. – политики за насърчаване на икономическия растеж и реална реформа на здравната и образователната системи, така че хората да се чувстват по-сигурни, че могат да дадат по-добър живот на децата си.

Това всъщност ще са и своеобразни демографски политики, тъй като вече се вижда, че изкривената система, каквато е в момента, е пред своя пълен крах.

“Бизнесът” с майчинските може да се пресече, като обезщетенията се обвържат напълно с размера на получаваните заплати и внесените осигуровки. Това в никакъв случай няма да ощети жените, които декларират целия си доход, а може да стимулира и останалите да “изсветлят” доходите си.

Последна актуализация: 04:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

73
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
Ах, да - забравих - в тая държава ако не си съгласен да работиш докато издъхнеш, за да може мръсния *** да лежи цял живот на твой гръб, значи си расист.Ако бяхме правова държава, самите управляващи щяха да бъдат свалени и съдени за расова дискриминация и апартейд... ама не сме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 1 rate down comment 0
asesina06
преди 12 години
Не разбирам атаките към авторката, нямала деца, била специалист в друга тематика...Според мен се изразява напълно компетентно и е права, трябва да се промени микроклимата на фирмите и да има повече детски градини, така ще има и повече работни места а и повече приходи в икономиката.Аз съм майка, имам си едно детенце, чакам второ, При първото се върнах на работа след 2 месеца майчинство тъй като работата ми е отговорна, а и не можех да си позволя да я загубя.Плащах да ми гледат детето, нямам баба или дядо наблизо, винаги може да се намерят отговорни хора особено в тази криза, така че европейските суми които посочват някои коментаторки тук са доста завишени. С кърмата продължих и си я кърмих до 1 година, помпата използвах всяка сутрин, замразявах във фризера на излишъка и така всеки ден.Така че става и децата растат. Въпрос на желание и на заплата. Затова и аз предлагам, по високи заплати, повече детски градини, социална политика във фирмата и по малко месеца майчинство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 1 rate down comment 0
cokrat1
преди 12 години
Пак питам - къде са парите на тия 2 милиона пенсионери дето 40 години са се осигурявали? 40 години осигуровки и сега няма достатъчно пари дори за мизерните им пенсии, та трябва половината пари да идват от данъци. Системата е супер. Обясни ми ти като я разбираш защо е така?...............................И хиляда пъти да питаш истинския отговор е един. Отговор на тоя въпрос ще търсиш от всеки комунист/социалист, или техен върл привърженик тук във форума. Те знаят по-добре какво направиха с натрупания пенсионен фонд от царска България, и защо не направиха такъв по комунистическо време. Да и през комунизма се правеха осигурителни вноски/мисля, че беше 35% от заплатата/ но какво правеха "другарите" с тях попитаи тях, а не мен и такива като мен. Отговор не ти дадох, но поне те насочих къде да питаш ако наистина искаш отговор на питането си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 1 rate down comment 0
simo.smo
преди 12 години
И аз мога да ти отговоря по същия начин - ти нищо не разбираш от тази материя за това ти не се изказвай.Какво има да се разбира - събираме един пари от всички работещи, "инвестираме ги", те се изпаряват, остатъците раздаваме по равно до където стигнат. Като не стигнат започваме да взимаме допълнително от работещите.Пак питам - къде са парите на тия 2 милиона пенсионери дето 40 години са се осигурявали? 40 години осигуровки и сега няма достатъчно пари дори за мизерните им пенсии, та трябва половината пари да идват от данъци. Системата е супер. Обясни ми ти като я разбираш защо е така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 0 rate down comment 0
ktz
преди 12 години
Явно авторката покрива друг ресор и се изказва "компетентно", защото гледам е специалист по недвижимите имоти - поне това е посочено в сайта ви! Наемете си хора, може би имате колежки по майчинство...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
68
rate up comment 0 rate down comment 0
ktz
преди 12 години
Мога да дам и примери с наложени практики в компаниите - когато една майка се връща на работа на нея не се гледа с добри очи - очаква се детето и да боледува и тя да отсъства, предлага и се по-ниско заплащане, защото "закрили" нейната позиция или я назначават на изпитателен срок.....Нека си говорим за реалните проблеми!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
67
rate up comment 0 rate down comment 0
ktz
преди 12 години
Тази статия е писана от човек, който няма деца и никога не се е сблъсквал с истинските проблеми. Наясно ли сте, че дори и да иска да се върне една млада майка на работа след 3-тия месец, ще трябва да плаща на бавачка (понеже държавните детски ясли са абсолютно недостъпни, чака се поне година) около 800 лева за 9 часов работен ден?? Заплащането им върви в момента около 4-5 лева на час, частните ясли са също около тази сума. Може ли всяка жена да си позволи този лукс според вас? Другият въпрос с болничните - несъмнено има и жени с фиктивни болнични, но все пак има и много такива, за които лекарите преценяват риска и решават да се презастраховат..Можете ли да осъдите това? Знаете ли, че за една бременна жена има риск във всеки един момент и ситуация? Колко пъти ражда една работеща жена (не говоря за малцинствата), че това да събори осигурителната система в една държава с нейния болничен. Господа, направо сте нелепи!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
66
rate up comment 0 rate down comment 0
cokrat1
преди 12 години
Некакви логики ми нагласяваш според нуждите си!!!! Най-голямата логика е, че ти трябва да бъдеш обвинен в подклаждане на етническа омраза и расизъм може би....ако бехме обаче правова държава!!!Тъй като не сме .....аре нема нужда ...да нема нужда....Игра на думи с последното ти изречение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
65
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
Сократов - и студентите знаят, че солидарната система работи само когато всяко ново поколение е по-многобройно от предното - а това е чисто физически невъзможно.Знаем и други проблеми, че пенсии или "пенсии" получават и лица, които са бачкали до 45-46 години без никога да се осигуряват или такива, които дори никога не са работили, а цял живот живеят на социални помощи... и накрая (тъй като тия две групи, макар никога нищо не дали, са с вечни привилегии), възрастните хора, които цял живот са работили и пълнили бюджетът гладуват со 150 лева пенсийки.Е, как някой ще ме накара да бъда солидарен днес, като знам, че от тая солидарна система няма да получа нищо утре? С кого да съм солидарен - с Гошо Ушев или с Хъхрю ***, дето само искат, без някога да са дали и стотинка? Аре, няма нужда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
64
rate up comment 0 rate down comment 0
cokrat1
преди 12 години
Тая система се нарича - куче влачи, диря няма ...От къде на къде сегашните работещи плащат пенсиите на сегашните пенсионери? Къде са парите на сегашните пенсионери? Ако за били затрити, както всички знаем, че стана, не е ли редно те да си понесат последствията, вместо да прехвърляме проблема на младите? Какво правим, когато пенсионерите са повече от работещите? ...........................................Нищо не разбираш от тая материя...по-добре не се изказвай по нея.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още