IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо България не бърза да влиза в еврозоната

Изборът на София не е вот на недоверие към единната валута, тъй като левът е клонинг на еврото, коментира бащата на валутния борд у нас Стив Ханке

12:47 | 05.09.12 г. 84
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Всеки лев в обращение е подкрепен на 100% с валутни резерви в евро в БНБ. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Всеки лев в обращение е подкрепен на 100% с валутни резерви в евро в БНБ. Снимка: Ройтерс

Оттогава всеки лев в обрaщение е подкрепен на 100% с валутни резерви в Българската народна банка – първоначално в марки, а след 1999 г. - в евро. Тази практика е известна като валутен борд и е много по-силна от обикновения фиксинг на валутния курс. Това е така, защото по принцип в условията на паричен съвет централната банка би могла да отговори на спекулативна атака върху лева чрез приемане на левове в замяна на евро, които банката държи в резерв.

Откакто България въведе борда си средната реална работна заплата се увеличи с повече от 10 пъти до над 400 долара днес. Икономическите реформи позволиха действително повишаване на производителността и не доведоха до ръст на инфлацията, която от 1997 насам е едноцифрена на годишна база.

Българският валутен борд принуди правителството да контролира разходите си, тъй като централната банка няма свободата да печата пари. България днес не само изпълнява Маастрихтските критерии за членство в еврозоната, но, ако се присъедини към зоната, тя ще бъде една от "звездите" ѝ с публичен дълг от под 20% от БВП. Подписалите Маастрихтския договор страни потъпкваха обещанията си още от началото. Фиксираният курс на лева спрямо еврото и изискванията за резерв елиминираха този избор.

Икономистът от Университета Johns Hopkins проф. Стив Ханке, който се смята за бащата на валутния борд в България, както и в ред други държави в региона, казва, че от месеци е препоръчвал на София да стои далеч от еврозоната.

Но „това няма нищо общо с т. нар. заплаха от еврото“, казва Ханке пред Wall Street Journal. „Те са част от онова, което аз лично наричам „единната еврозона“, което означава, че се ползват с предимствата на европейския валутен съюз, без да се налага да членуват в агонизиращия политически и фискален клуб".

„Левът е клонинг на еврото“, добавя Ханке. „Същият е като еврото. Това не е вот на недоверие към единната валута, това е потвърждение на техния суверенитет да контролират собствения си валутен режим“, казва още икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

54
rate up comment 3 rate down comment 0
biserz
преди 12 години
А авторите на тая статия що не си направят труда да видят от 1989 година до 2012 колко ни е мръднал БВП реално, как са се променили други показатели, а не да ми правят евтини сравнения, когато левът спекулативно се е сринал за един кратък период. Въобще не съм защитник на периода преди 89 година, но да не ми говорят евтините либерали, колко велико чудо са ни донесли. Заедно с *** ни прецакаха и то жестоко, но така е като разчиташ някой да ти дава безплатно акъл...Това, което имам предвид в общи линии и с доста условности го изразява преходът в Китай - и по-специално, че имаха собствено мнение по важните въпроси. А не разни тиквеници с американски паспорти да им мътят главата с невъзможни неща, защото заменихме една илюзия (социализмът) с друга (за демокрация и пазарна икономика).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Вкара логика. Според теб 90% от българите не искат евро, защото са взели кредити в лева. Ми ако 90% от населението не го иска, защо да въвеждаме евро!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Така е. Въпросите ми са риторични. Проблема за съжаление е, че няма вече държава. А, късмета не може винаги да е с нас.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 4 rate down comment 0
nobel
преди 12 години
Бордът приятелю, ни позволява да правим всички глупости, които правят в еврозоната. И ако те печатат ние сме ДЛЪЖНИ да печатаме, за да държим курса без промяна. Иначе казано бордът е онази здрава верига, която надеждно ни свързва с потъващия кораб. Но сега поне имаме ключ от нея. Когато влезем в еврозоната и това няма да имаме. Изобщо ние сме си народ навикнал хомот да влачи. Трябва да имаме нещо на врата, иначе не ни е комфортно. И дори наричаме нашийника "най-голямото постижение на прехода". А колко стока може да си купи всеки от нас зависи само от това КАКВО И КОЛКО ПРОИЗВЕЖДАМЕ, а не от това какъв камък сме си закачили на шията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 1 rate down comment 0
Jay Gould
преди 12 години
Кой не иска България в еврозоната ***.borsi.blog.bg/***/2012/09/05/koi-ne-iska-bylgariia-v-evrozonata.996956
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Абе какво става днес в този форум. Има някакви попълнения с тотално неграмотен правопис, абсурдни идеи и тотално смешни сравнения. @GunMan - аз не съм трйдър или банкер и не работя в МинФин. Понеже днеска разни хора задават въпроси за да се просветят искам и аз да го направя. Ето въпроса:Как се отразява двойното или тройното (по-точно трилионното) печатане на евро в момента ВЪРХУ българския лев, койте е вързан към еврото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 2 rate down comment 2
boris.vasilev.35
преди 12 години
не сам по-погрешка извиняваи ако те разочаровах,че за какви стоки ми говориш бе човек,че ги сравняваш с еврото защо ни е да имаме внос и да правиш подобни сравнвния та ние си правим всичко което ни е от парва необходимост или иначе казано храна,а и сравнвнивто което даваш го убарни отзад напред и ще получиш отговора ако на нас ни излиза лев и го продаваме за евро
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 2 rate down comment 1
boris.vasilev.35
преди 12 години
нищо подобно това е фарс :) по пинцип така казват,но какво става като паричната еденица е лев а парите не стигат ние не сме с евро ще вземем далгове и още заеми,че какво ще заложим в замяна кои ще ни даде изхода е един ново печатане на пари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 3 rate down comment 2
opelastra2000
преди 12 години
Помисли малко, бе човек...в момента си купуваш стоката Х, която струва 1 евро, т.е. близо 2 лева. В следващия момент левът не е вързан към еврото, обезценява се и същата тази стока вече струва повече от 2 лева, т.е. с парите, които имаш, вече си купуваш по-малко стоки Х.Оф, какво ли се занимавам, явно погрешка си попаднал на този сайт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 2 rate down comment 3
boris.vasilev.35
преди 12 години
ами ще се постарая през моята харизма да го кажа :) парво ако лева се срине дарйавата ще се издалжи и ватршния дълг ще отпадне по лесно ще саберат парите така тези пари ще се завартят между хората и нещата ще потрагнат ще имаме дори и по хубав туризам тоес повече посещаемост от чужденци и така дори и лева да е обезценен българина ще има пари и няма да е гладен,а истината за км. е,че повечето хора немогат и 30км, да изминат и какъв е кяра от този зян,че лева бил стабилен има малко богати и много бедни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още