IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо България не бърза да влиза в еврозоната

Изборът на София не е вот на недоверие към единната валута, тъй като левът е клонинг на еврото, коментира бащата на валутния борд у нас Стив Ханке

12:47 | 05.09.12 г. 84
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Всеки лев в обращение е подкрепен на 100% с валутни резерви в евро в БНБ. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Всеки лев в обращение е подкрепен на 100% с валутни резерви в евро в БНБ. Снимка: Ройтерс

Оттогава всеки лев в обрaщение е подкрепен на 100% с валутни резерви в Българската народна банка – първоначално в марки, а след 1999 г. - в евро. Тази практика е известна като валутен борд и е много по-силна от обикновения фиксинг на валутния курс. Това е така, защото по принцип в условията на паричен съвет централната банка би могла да отговори на спекулативна атака върху лева чрез приемане на левове в замяна на евро, които банката държи в резерв.

Откакто България въведе борда си средната реална работна заплата се увеличи с повече от 10 пъти до над 400 долара днес. Икономическите реформи позволиха действително повишаване на производителността и не доведоха до ръст на инфлацията, която от 1997 насам е едноцифрена на годишна база.

Българският валутен борд принуди правителството да контролира разходите си, тъй като централната банка няма свободата да печата пари. България днес не само изпълнява Маастрихтските критерии за членство в еврозоната, но, ако се присъедини към зоната, тя ще бъде една от "звездите" ѝ с публичен дълг от под 20% от БВП. Подписалите Маастрихтския договор страни потъпкваха обещанията си още от началото. Фиксираният курс на лева спрямо еврото и изискванията за резерв елиминираха този избор.

Икономистът от Университета Johns Hopkins проф. Стив Ханке, който се смята за бащата на валутния борд в България, както и в ред други държави в региона, казва, че от месеци е препоръчвал на София да стои далеч от еврозоната.

Но „това няма нищо общо с т. нар. заплаха от еврото“, казва Ханке пред Wall Street Journal. „Те са част от онова, което аз лично наричам „единната еврозона“, което означава, че се ползват с предимствата на европейския валутен съюз, без да се налага да членуват в агонизиращия политически и фискален клуб".

„Левът е клонинг на еврото“, добавя Ханке. „Същият е като еврото. Това не е вот на недоверие към единната валута, това е потвърждение на техния суверенитет да контролират собствения си валутен режим“, казва още икономистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

64
rate up comment 2 rate down comment 1
STRAHO
преди 12 години
" И когато чуя да ми се хвалят каквито и да било изказвания на Дянков ми става лошо. Три години икономии и рестрикции " ........!!!? ....Каква е алтернативата!!?" А недалновидната му политика може да се оправдае само ако се преследва тази цел, защото иначе (както казва и проф. Иван Ангелов) работни места и растеж не се постигат чрез уволнение на работници и намаляване на бюджетни разходи"... Чудесни заключения на професора! Аз съм "ЗА" . Винаги съм бил! Ако отговори и на въпроса за бюджетните приходи, които трябва да са по големи от разходите, ще е безценен! Нобелист! Ама не по принцип а конкретно за БГ и то в "сегашно време"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
63
rate up comment 3 rate down comment 0
Longin
преди 12 години
поздравления че все пак написа, беше полезно;как си представяш най-безболезно излизане от борда , и кога ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
62
rate up comment 4 rate down comment 2
trendline
преди 12 години
Много смислени коментари.5+Борда трябваше да отпадне в началото на втория мандат на Иван Костов (не съм костовист, при толкова грешки които направи той и хората покрай него).Втория му мандат не се състоя и след идването на крадлив дедо реформите на практика спряха. Оттогава всеки се държи за борда като удавник за сламка и го е страх да не потъне. Т. е. от 10 години борда повече пречи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
61
rate up comment 2 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Аз лично съм съгласен с ММВ най-вече с това, че този валутен борд не може да продължава вечно. Не знам защо говорите тук, че сме били гъвкави така, като е точно обратното. А това че когато Драги печтал евро и ние сме печатали левове някак не ми се връзва, защото не се вижда никакъв ликвиден прилив. Всичко е изстискано до дупка. Изобщо в момента нямаме нито парична, нито политическа независимост. Всяко решение е продиктувано от ЕС и Брюксел, което го прави автоматично правилно и полезно?! Що за логика е това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
60
rate up comment 4 rate down comment 2
MMB
преди 12 години
И когато чуя да ми се хвалят каквито и да било изказвания на Дянков ми става лошо. Три години икономии и рестрикции, за да можем да изпълним и без това сбърканите критерии от Маастрихт и накрая: "еми вече не го искам това евро". А недалновидната му политика може да се оправдае само ако се преследва тази цел, защото иначе (както казва и проф. Иван Ангелов) работни места и растеж не се постигат чрез уволнение на работници и намаляване на бюджетни разходи. А борбата с безработицата е от голямо значение, защото по-големите лични доходи водят до по-големи данъчни приходи. Казах ви, че не искам да пиша по въпроса, но в коментарите видях, че много хора нападат изказването ми и затова си позволих да напиша повечко коментари.Поздрави Георги Кандиларов!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
59
rate up comment 6 rate down comment 2
MMB
преди 12 години
А за това какви звезди сме - отворете всяка една класация за ЕС, за каквото и да е, с каквито и да било критерии. ВИНАГИ сме на последно място. Било то глобалните интекси за корупция, за конкурентосособност, за доходи на населението, за БВП на глава от населението, за развитие на човешките ресурси, за каквото си поискате. Вингаи сме на опашката. И какво като имаме най-малък дефицит, или най-малък дълг от Европа. Ниският процент на държавния дълг ни най-малко не ни нарежда сред фаворитите на финансовите пазари. Десетпроцентният данък не е в състояние да привлече инвеститори. А населението живее бедно и има нисък стандарт на живот, който няма да се подобри с още повече рестрикции и икономии!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
58
rate up comment 6 rate down comment 1
MMB
преди 12 години
Основната добра новина в България са преките чуждестранни инвестиции. Когато чуждестранните инвеститори дойдат в страната с техните валути, те ги обменят за национална в търговските банки, те от своя страна предявяват искане към централната банка, а тя от своя страна отговаряйки на това търсене, генерира инфлация. По този начин преките чуждестранни инвестиции могат да доведат до увеличаване на инфлацията в условията на валутен борд. Наистина ли валутния борд е най-голямото постижение на България? Ако "е", то това е много тъжно. Нека не забравяме, че тази система е измислена от Великобритания, за да управлява по-лесно колониите си, а ние не сме такава. В световната практика фиксирането на валутния курс, с цел да се използва като котва на цените, се е използвало за кратко време. Средната продължителност на поддържането на фиксиран курс е била 10 месеца (вж World Economic Outlook. October 1997. IMF, p. 91.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
57
rate up comment 5 rate down comment 1
MMB
преди 12 години
Например когато се води рестриктивна монетарна политика, задължителните резерви се увеличават, с което се намалява кредитният ресурс на банките, сконтовият процент се увеличава и по този начин централната банка прави кредитите за търговските банки по-скъпи и по-нежелани, а на открития пазар продава ценни книжа. При стимулиращата политика се действа по обратния начин. Борда ни не може да използва 2 от тези 3 инструмента (да само 2, защото не е ортодоксален). Това пречи на приспособяването на икономиката при финансови шокове и особено в периоди на криза, една гъвкава политика би спомогнала за облекчаването на ефектите от шока, още повече когато са кратковременни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 2 rate down comment 1
MMB
преди 12 години
Инфлацията достигна своята кулминация през първите два месеца на 1997 г. Дали щеше да се стабилизира от само себе си положението тогава, не можем да сме сигурни, но според мен да, защото до края на юни темпът на инфлация намаляваше. От март до юли инфлацията беше 5,5%. Така или иначе в създалата се тогава сложна обстановка, протестите в София в началото на годината, смяната на кабинета и ГЛАВНО под силния натиск от страна на Международния валутен фонд, на 1 юли 1997 г. в страната беше въведен валутен борд. Натискът върху България да въведе борда беше провокиран от опасенията, че страната ще спре да плаща външния си дълг, заради кризата. Така или иначе се починихме и го направихме, очакванията на инвестиорите и домакинствата допринесоха за стабилизирането на положението. Какви са последиците до ден днешен от това, че нямаме собствена валута, а функционира паричен съвет?Най-важното е, че не можем да провеждаме самостоятелна монетарна политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 3 rate down comment 0
Longin
преди 12 години
пич много си зле ама много - и икономически, а и граматически...и най вероятно си се ушил с кредити и затова ги мечтаеш едни такива...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още