IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Симеон Дянков: Южняците са като разглезени деца

В Централна и Източна Европа ние сме свикнали да разчитаме на себе си, заявява пред Die Presse финансовият министър

10:53 | 29.05.12 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Дянков:&nbsp;В Централна и Източна Европа ние сме свикнали да разчитаме на себе си. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Дянков: В Централна и Източна Европа ние сме свикнали да разчитаме на себе си. Снимка: Ройтерс

Когато България изпълни всички критерии за членство и бъде приета в еврозоната, валутният съюз ще бъде по-силен и ще разполага вероятно с допълнителен политически инструментариум, който в момента липсва. Това заявява в интервю за авторитетния австрийски ежедневник Die Presse финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков.

Решението за създаването на еврозоната е било обосновано политически, а не икономически. „С поглед назад сега може да се твърди, че това е бил грешен подход. Аз лично обаче не споделям това мнение, но смятам, че е пропуснато доста, което сега трябва да бъде наваксано – например по-силен статистически надзор“, казва Дянков.

По думите му еврозоната е политическа конструкция от самото ѝ начало.  „Наскоро приетият фискален пакт обаче дава нова насока. Смятам, че през следващите години той ще облекчи живота ни и ще бъде фундамент за едно стабилно развитие“. 

Според финансовия министър и в краткосрочен план пактът може да помогне на еврозоната да се измъкне от кризата. По думите му веднага след ратификацията му от всички страни финансовите пазари ще реагират положително и ще се успокоят.

„Що се отнася до страните в криза – там нещата са по-комплексни. Трябва да е ясно, че например Гърция няма да успее в близко бъдеще да изпълни критериите за дефицит. Страната за пета година е в рецесия, а първото нещо, което всеки студент по политикономика учи, е, че правителството започва да губи контрол върху събитията, ако дадена рецесия продължава по-дълго от три години. Отнесено към Гърция това означава, че процесът на реформи трябва да бъде завършен през следващата година или две, в противен случай ще има отново проблеми“.

За разлика от София, където са приети болезнени реформи, в други страни от Южна Европа това не се случва лесно, констатира Die Presse. „Там хората станаха тромави и свикнаха с трансферите от Брюксел. Властва мнението, че ако настояваме достатъчно упорито, те ще ни дадат още повече пари", казва Дянков.

Леко преувеличено, човек би си помислил, че това поведение е подобно на това на разглезено дете, което плаче на висок глас за все повече и повече бонбони. В Централна и Източна Европа ние сме свикнали да разчитаме на себе си.

В някои части на Южна Европа обаче се разчита повече на милосърдието на другите. Там се твърди, че реформите са трудни по една или друга причина. Да, точно така, те са трудни. Но те са осъществими. Дори в България ние трябваше да се справим с обществените протести и стачки, но се справихме. Но Южна Европа очевидно има проблем да разбере факта, че тази зависимост от чуждестранни пари отслабва техните собствени институции“, казва още Дянков.

Дянков критикува и идеите на френския президент Франсоа Оланд, който намира противоречие между схващанията за пестене и икономически растеж.

„Това е погрешна дихотомия. От политическа гледна точка много удобно, но лесно за дешифриране. Поглед в статистиката за БВП в Европа е достатъчен. През миналата година ръст отчетоха онези страни, които залагаха на бюджетна дисциплина – Полша, Швеция, Финландия, Естония, България. А страни с високи дефицити не помръднаха“, заключава още Дянков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:00 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 4
Боян
преди 12 години
Стига приказва пълни глупости. Първо от ЕС сме получили в пъти повече отколкото сме дали, второ това че предното правителство беше пълно с *** и не цоцаме Европа както Гърците си е наш проблем, дано се намерят подходящите хора за да цоцаме повече Германците дават и трето това че сме най-бедни си е чисто наш проблем, просто работодателите в България са най-простите в Европа повечето са или със средно образование или висше което никога не са използвали липсва в 90 % от фирмите каквато и да е корпоративна политика. Относно Дянков, човека си прави каквото може в момента при ЕС пълен с проблеми при задлъжнели фирми към чуждите банки до козирката и крещящи проблеми във всички звена на администрацията, военни полиция и за правосъдната система да не казвам, какво да направи?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 8
supertrader
преди 12 години
Дянков ги е наговорил едни , той да измисли как да прибере двата милиарда които сме внесли в ЕС в повече , отколкото получаваме по глупави програми. В Европа да не се правят на ударени , най бедните ще им ставаме спонсори на глупостите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
ventsislav.dyackov
преди 12 години
Добра е идеята българите да бъдат представени като нещо различно от южноевропейци. Има обаче два проблема - дали ще му повярват на Дянков и като не сме южноевропейци, всъщност какви сме? Да каже Дянков, ще бъде интересно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още