Кризата в Гърция, високата инфлация и високите административни разходи на всеки 100 лева кредитен ресурс надуват лихвите в България. Като добавим и по-силната ни зависимост от външно финансиране, цената на кредита в България преди началото на кризата и в процеса на възстановяването от нея е значително по-висока в сравнение със Словакия, Чехия, Гърция и Полша – „отличниците” в Централна и Източна Европа.
Това е основният извод от доклад на УниКредит Булбанк за цената на кредита в национална валута в 10 страни от региона – Гърция, България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, сравняващ лихвите по корпоративни, потребителски и ипотечни заеми от 2007 до 2010 г.
Високата инфлация изтласква нагоре лихвите по депозитите, за да се създадат достатъчно стимули за вътрешните спестявания, поясни Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк. Това обаче не се отразява положително върху цената на заемния ресурс.
По-високата инфлация влияе негативно и върху структурата на финансирането, като ограничава дела на срочните депозити. Така пропуснатите ползи при спестяване в безсрочни депозити са по-големи, допълни Павлов.
В доклада на икономистите от УниКредит Булбанк се посочва още, че страните, преминаващи през по-силно изразен кредитен бум, каквато беше България, са изключително зависими от външно финансиране. Така, след началото на кризата, те трябва по-бързо да редуцират задлъжнялостта си, а това води до негативно влияние върху финансирането.
Процесът на нормализиране на лихвите в България е силно затруднен и от дълговата криза в Гърция, допълни Кристофор Павлов. Заради притесненията около задлъжнялостта на Атина някои инвеститори са по-изнервени, а това доведе до ограничаване на капиталовите потоци, включително и за българската икономика, и до по-ниска ликвидност, поясни той.
У нас са и най-високите разходи за гарантиране на влоговете, а като общ относителен дял на административните разходи за 100 лева кредит България се нарежда на второ място от десетте изследвани страни.
Изпреварва ни само Румъния, допълни главният икономист на УниКредит Булбанк. По разходите за персонал се нареждаме на трето място след Румъния и Полша, а по дял на другите разходи за 100 единици кредит – отново на второ място, но този път след Словения.
Високият дял на административните разходи от УниКредит Булбанк обясняват с по-ниските възможности българската банкова система да прави икономии. Те са резултат от по-ниското ниво на банково посредничество в страната, недостатъчно добре развитите финансов и капиталов пазар заради малките мащаби на икономиката, както и слабата конкуренция между банките.
По-високата цена на кредита у нас до известна степен може да се обясни и с рамката на провежданата парична политика, се посочва още в доклада. Заради валутния борд България не може дори временно да води парична политика, позволяваща по-евтин заемен ресурс, поясни Кристофор Павлов.
Той обаче добави, че валутният борд е ограничил проникването на кризата по други канали заради фиксирания валутен курс у нас.
Според икономистите на УниКредит Булбанк като цяло подходът на банките към ценообразуването на кредита в отделните държави от Централна и Източна Европа е един и същ, тъй като финансовите институции са глобални.
Те обаче се адаптират към местните условия, като отчитат развитието на икономиката и конкуренцията на местния банков пазар. Затова се стига и до подобни „нюанси” в цената на кредита.
Според Павлов процесът по нормализирането на лихвите в България ще бъде продължителен заради комплексът от фактори, който влияе върху цената на финансирането. По думите му по-силно влияние върху лихвените проценти в България имат външните, отколкото вътрешните фактори.
Наблюдаваните в периода 2007 – 2010 г. кредити обхващат общо 43% от кредитите във всички изследвани страни и 44% от отпуснатите в България заеми. За проучването са ползвани данни на Европейската централна банка, която разполага с цифри само за кредитите в национална валута. Данните за всички останали кредити са твърде разнородни и трудно биха могли да се обобщят и да служат като база за сравнение, обясни Кристофор Павлов.
Лихвите по корпоративните кредити в България в указания период и преди, и след кризата са по-ниски от тези в Румъния, но са значително по-високи от лихвените проценти в Словакия, Гърция, Естония, Чехия и Литва.
По размер на лихвите по потребителските кредити с договорен матуритет до 1 година заемаме средната пета позиция.
През 2010 г. номиналните лихви по ипотечни кредити в България остават по-ниски от тези в Унгария и Румъния, но значително надвишават лихвите в Естония, Гърция, Литва, Чехия, Словакия и Полша. Подобна е ситуацията при лихвите по потребителските кредити с договорен матуритет над 5 години.
преди 13 години Че кой ни е виновен, че сключвахме договорите за кредит при условие, че банката може едностранно да промени условията по него. Точно поради тази клауза риска за банката намаля многократно и раздаваха масово на куцо и сакато и когато дойде кризата всички задружно плащаме за лошите и просрочените и кредити чрез по-високите лихви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Поредното изследване, което ни залива с цел да ни обясни като на първолаци защо лихвите у нас са неадекватно високи. И пак виновно е международното положение. Макар на всички да е ясно защо лихвите са високи: защото у нас НЯМА, НЯМА БАНКОВ КАРТЕЛ!Причините, според "анализа": високата инфлация, зависимостта от външно финансиране на банките, ситуацията с Гърция, провежданата парична политика.- Да оправдаваш високите лихви с високата инфлация е толкова вярно, колкото и обратното.- Да се оправдаваш като банка, че външното финансиране ти е скъпо е най-малкото нагло. Ами как тогава се финансират банките в Чехия или Естония, където лихвите са 2-3 пъти по-ниски?- Да се оправдаваш със ситуацията в Гърция доказва, че имаш отличен по соц-полит-икономия.- Да са оправдаваш с това, че левът е вързан за еврото или с плоския данък, няма обяснение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Kak не го е срам този Левон главата ми не го побира?!?!?!Защо след като основен фактор за високите лихви в БГ е Гърция лихвите по ипотечните кредити в Гърция са по-ниски от тези в БГ?!?!?. Защо след като всички търговски банки ( майки на нашите) в Еврозоната имат достъп до ниско лихвени кредитни линии от ЕЦБ и CDS-сите за БГ са сравнително ниски тоя ми говори за скъп външен ресурс?!?!?Не е вярно това, че няма конкуренция между банките и ИП-тата защото фондовия пазар бил слаб пълни глупости са това. И последно никога ама никога банката не се опитва да гони инфлацията по депозитите видиш ли ти тя мислела за депозантите. С няколко думи не пишете повече глупави статии все пак сте икономическо издание. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години До вчера обясняваха как кризата в Гърция не ни касае и ние цъфтим и прецъфтяваме, а сега лихвата била висока защото анализите на великите анализатори и бля-бля ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Той Левак хамПАРЦУМЯН е идеален за поста депутат. Ми той лъже по бързо от влака стрела. Направо не можеш да му хванеш мисълта - "Затова се стига и до подобни нюанси в цената на кредита." За това при кредит от 10 бона връщаш 30 ама то било заради външните фактори не за нещо друго. Истината е че овцете сме на свършване и ще вземем да се увълчим пък да им теглим по една на ******те банки, мобилни оператори, монополи и тям подобни мародери. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Благодаря!!! Заври си АНАЛиза нали знаеш къде, Левоне! Само мисли откъде да си измисли причини за високите лихви по кредитите в България и неговата банка в частност! Гърция била "отличничката" в ЦИЕ!!! Финансовите институции били глобални, но се нагаждали към местните условия! Нали! Защото местните още ви траят, а не са ви изринали с лопатите! Тоя клоун взима много пари от банката, която е сложен да управлява и няма право да ми прави анализи на ситуацията, защото има КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ!!! И до сега един път не съм го чул да каже, защо ще намалеят лихвите по кредитите у нас, а винаги защо ще са високи! *** НЕЗЕМЕН! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години пак ли тоя лъжец и мазник - аман от такива хора в тая държава - лихвите са 3-йно по-виоски в БГ от свяка друга държава в ЕС от как се помня . и за това ли е виновна Гърция ??? докога ЩЕ ПЛАШАТ НАРОДА С ВЕЩИЦИ КАТО ГЪРЦИЯ . Гърция е виновна за всичко . *** гнусния популизъм и лъжи в тая държава , направо мис е драйфа.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Taка е Левончо, покрай гръцката криза решихте и вие да понамажете нали, и пак оправдания и оправдания... Голям анализ сте направили, направо думи нямам да ти опиша! Можете да се мерите със студент в Русенския университет първи курс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар