IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Уникредит Булбанк: Кризата в Гърция и инфлацията надуват лихвите у нас

Анализ на финансовата институция посочва, че високата зависимост от външно финансиране оскъпява кредитирането в България

17:20 | 04.07.11 г. 28
<p>
	Левон Хампарцумян (вдясно) и Кристофор Павлов. Снимка: Investor.bg</p>

Левон Хампарцумян (вдясно) и Кристофор Павлов. Снимка: Investor.bg

Кризата в Гърция, високата инфлация и високите административни разходи на всеки 100 лева кредитен ресурс надуват лихвите в България. Като добавим и по-силната ни зависимост от външно финансиране, цената на кредита в България преди началото на кризата и в процеса на възстановяването от нея е значително по-висока в сравнение със Словакия, Чехия, Гърция и Полша – „отличниците” в Централна и Източна Европа.

Това е основният извод от доклад на УниКредит Булбанк за цената на кредита в национална валута в 10 страни от региона – Гърция, България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Полша,  Румъния и Словакия, сравняващ лихвите по корпоративни, потребителски и ипотечни заеми от 2007 до 2010 г.

Високата инфлация изтласква нагоре лихвите по депозитите, за да се създадат достатъчно стимули за вътрешните спестявания, поясни Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк. Това обаче не се отразява положително върху цената на заемния ресурс.

По-високата инфлация влияе негативно и върху структурата на финансирането, като ограничава дела на срочните депозити. Така пропуснатите ползи при спестяване в безсрочни депозити са по-големи, допълни Павлов.

В доклада на икономистите от УниКредит Булбанк се посочва още, че страните, преминаващи през по-силно изразен кредитен бум, каквато беше България, са изключително зависими от външно финансиране. Така, след началото на кризата, те трябва по-бързо да редуцират задлъжнялостта си, а това води до негативно влияние върху финансирането.

Процесът на нормализиране на лихвите в България е силно затруднен и от дълговата криза в Гърция, допълни Кристофор Павлов. Заради притесненията около задлъжнялостта на Атина някои инвеститори са по-изнервени, а това доведе до ограничаване на капиталовите потоци, включително и за българската икономика, и до по-ниска ликвидност, поясни той.

У нас са и най-високите разходи за гарантиране на влоговете, а като общ относителен дял на административните разходи за 100 лева кредит България се нарежда на второ място от десетте изследвани страни.

Изпреварва ни само Румъния, допълни главният икономист на УниКредит Булбанк. По разходите за персонал се нареждаме на трето място след Румъния и Полша, а по дял на другите разходи за 100 единици кредит – отново на второ място, но този път след Словения.

Високият дял на административните разходи от УниКредит Булбанк обясняват с по-ниските възможности българската банкова система да прави икономии. Те са резултат от по-ниското ниво на банково посредничество в страната, недостатъчно добре развитите финансов и капиталов пазар заради малките мащаби на икономиката, както и слабата конкуренция между банките. 

По-високата цена на кредита у нас до известна степен може да се обясни и с рамката на провежданата парична политика, се посочва още в доклада. Заради валутния борд България не може дори временно да води парична политика, позволяваща по-евтин заемен ресурс, поясни Кристофор Павлов.

Той обаче добави, че валутният борд е ограничил проникването на кризата по други канали заради фиксирания валутен курс у нас.

Според икономистите на УниКредит Булбанк като цяло подходът на банките към ценообразуването на кредита в отделните държави от Централна и Източна Европа е един и същ, тъй като финансовите институции са глобални.

Те обаче се адаптират към местните условия, като отчитат развитието на икономиката и конкуренцията на местния банков пазар. Затова се стига и до подобни „нюанси” в цената на кредита.

Според Павлов процесът по нормализирането на лихвите в България ще бъде продължителен заради комплексът от фактори, който влияе върху цената на финансирането. По думите му по-силно влияние върху лихвените проценти в България имат външните, отколкото вътрешните фактори.

Наблюдаваните в периода 2007 – 2010 г. кредити обхващат общо 43% от кредитите във всички изследвани страни и 44% от отпуснатите в България заеми. За проучването са ползвани данни на Европейската централна банка, която разполага с цифри само за кредитите в национална валута. Данните за всички останали кредити са твърде разнородни и трудно биха могли да се обобщят и да  служат като база за сравнение, обясни Кристофор Павлов.

Лихвите по корпоративните кредити в България в указания период и преди, и след кризата са по-ниски от тези в Румъния, но са значително по-високи от лихвените проценти в Словакия, Гърция, Естония, Чехия и Литва.

По размер на лихвите по потребителските кредити с договорен матуритет до 1 година заемаме средната пета позиция.

През 2010 г. номиналните лихви по ипотечни кредити в България остават по-ниски от тези в Унгария и Румъния, но значително надвишават лихвите в Естония, Гърция, Литва, Чехия, Словакия и Полша. Подобна е ситуацията при лихвите по потребителските кредити с договорен матуритет над 5 години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:07 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 3 rate down comment 1
FINTA
преди 13 години
Toя арменец ни не е сънародник!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 3 rate down comment 3
my-SHOP
преди 13 години
Уж са за стока в обръщение, но с тях се купуват разни други съвсем ненужни неща - кола, скъпо телефонче, дрешки и т.н.. За един кредит са стока, която ще се реализира с надценка поне 10%, 9-10% годишна лихва не е толкова убийствена. Тая стока ако се "завърти" поне 1 месечно се вижда, че не е чак толкова страшно. Така че и банките с виновни за някои неща, но и клиентите им сме виновни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 3
my-SHOP
преди 13 години
Мен също много ме е яд за високите лихви, а и аз съм потърпевш! Но никой не е идвал при нас и не ни е карал на сила да теглим кредити. Също е вярно, че българина не си прави сметка и се заробва да дава почти целия си доход за кредити. Всеки иска ново жилище, но още по-лошото е, че връзва на така наречените бързи кредити или стоково кредитиране - ето тук наистина лихвата е убийствена. Няма значение, че сумата е малко, но не е нормално да си кипиш лаптоп за 1000лв. и в на третата година да го платиш двойно, ако не и повече. Но BG потребителя се съгласява и никой не е виновен затова, желанието да имаш нещо ново е непреодолимо и никой не е виновен, че не си си направил сметката. А за фирмените кредити - извинете те, ама 1-2% на годишна лихва ако са решаващи, то този бизнес не е сигурен и си заслужава високата лихва. Тук хитрината на BG бизнесмените също е голяма с цел да са сигурни, че ще получат кредита посъгват с данните за доходите си и от банката се подвеждат да дават големи кредити.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 6 rate down comment 1
naso_fr
преди 13 години
Левончо пак се изцепи. Срам няма, щото сметките му се пукат по шевовете (личните).За морал не може да се говори при определени националности: Българи, Гърци, Македонци, Сърби, Руманци, Прибалтийски страни от бившия Соц. Блок, всички Средиземноморски страни, Русия, както и повечето развиващи се арабски страни (много от тях по средиземноморието), Африкански страни.Защо продължаваме да говорим за морал? и да го търсим в действията на сънародниците си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 4
rebel8
преди 13 години
Целта на лихвата е не да е ниска сама по себе си, а да покрива адекватно риска и да осигурява на банката печалба. Не мога да обяснявам повече, защото нямам цял ден време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 1
FINTA
преди 13 години
9,99% също се води едноцифрена лихва. Според теб това евтино ли е? И кой бизнес може да докара доходност 10% първо за ливхите по кредита, а след това да остане и за него. О да има едни, спекуланти им викат. Които също го набиват на народа. Те може и да ги изкарат тея пари. Но само с алъш-вериш не става.... да ти обяснявам ли още?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 3
rebel8
преди 13 години
Всъщност лихвите и тук се понижиха, корпоративните са средно малко под 10% даже..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 1
karabache
преди 13 години
Да бе срам .Как може да пишете Гърция сред отличниците в централна и източна Европа .Тия Гърци, крадци и лъжци, отличници моля ти се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 3
rebel8
преди 13 години
На едноцифрена лихва държавата може да издаде облигация, за разлика от двуцифрените кредити тук. Не говорим за печатане на пари, чети това, което коментираш. За гърците не знам, но в момента в който западните банки си изчистят гръцките активи от портфейлите, европейските пари за Гърция ще секнат и тогава д... да им е яко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 1
FINTA
преди 13 години
Айде направи си сметка на каква лихва се издават облигации и на каква лихва те евентуално ще стигнат до бизнеса. Що пак говориш глупости и повтаряш едно и също нещо не разбирам. Ние да не сме Щатите да печатаме пари и да ги раздаваме на банките. И що не вдигнаха ливхите в Гърция като те са с 16% безработица в момента и са в такава криза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още