IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Уникредит Булбанк: Кризата в Гърция и инфлацията надуват лихвите у нас

Анализ на финансовата институция посочва, че високата зависимост от външно финансиране оскъпява кредитирането в България

17:20 | 04.07.11 г. 28
<p>
	Левон Хампарцумян (вдясно) и Кристофор Павлов. Снимка: Investor.bg</p>

Левон Хампарцумян (вдясно) и Кристофор Павлов. Снимка: Investor.bg

Кризата в Гърция, високата инфлация и високите административни разходи на всеки 100 лева кредитен ресурс надуват лихвите в България. Като добавим и по-силната ни зависимост от външно финансиране, цената на кредита в България преди началото на кризата и в процеса на възстановяването от нея е значително по-висока в сравнение със Словакия, Чехия, Гърция и Полша – „отличниците” в Централна и Източна Европа.

Това е основният извод от доклад на УниКредит Булбанк за цената на кредита в национална валута в 10 страни от региона – Гърция, България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Полша,  Румъния и Словакия, сравняващ лихвите по корпоративни, потребителски и ипотечни заеми от 2007 до 2010 г.

Високата инфлация изтласква нагоре лихвите по депозитите, за да се създадат достатъчно стимули за вътрешните спестявания, поясни Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк. Това обаче не се отразява положително върху цената на заемния ресурс.

По-високата инфлация влияе негативно и върху структурата на финансирането, като ограничава дела на срочните депозити. Така пропуснатите ползи при спестяване в безсрочни депозити са по-големи, допълни Павлов.

В доклада на икономистите от УниКредит Булбанк се посочва още, че страните, преминаващи през по-силно изразен кредитен бум, каквато беше България, са изключително зависими от външно финансиране. Така, след началото на кризата, те трябва по-бързо да редуцират задлъжнялостта си, а това води до негативно влияние върху финансирането.

Процесът на нормализиране на лихвите в България е силно затруднен и от дълговата криза в Гърция, допълни Кристофор Павлов. Заради притесненията около задлъжнялостта на Атина някои инвеститори са по-изнервени, а това доведе до ограничаване на капиталовите потоци, включително и за българската икономика, и до по-ниска ликвидност, поясни той.

У нас са и най-високите разходи за гарантиране на влоговете, а като общ относителен дял на административните разходи за 100 лева кредит България се нарежда на второ място от десетте изследвани страни.

Изпреварва ни само Румъния, допълни главният икономист на УниКредит Булбанк. По разходите за персонал се нареждаме на трето място след Румъния и Полша, а по дял на другите разходи за 100 единици кредит – отново на второ място, но този път след Словения.

Високият дял на административните разходи от УниКредит Булбанк обясняват с по-ниските възможности българската банкова система да прави икономии. Те са резултат от по-ниското ниво на банково посредничество в страната, недостатъчно добре развитите финансов и капиталов пазар заради малките мащаби на икономиката, както и слабата конкуренция между банките. 

По-високата цена на кредита у нас до известна степен може да се обясни и с рамката на провежданата парична политика, се посочва още в доклада. Заради валутния борд България не може дори временно да води парична политика, позволяваща по-евтин заемен ресурс, поясни Кристофор Павлов.

Той обаче добави, че валутният борд е ограничил проникването на кризата по други канали заради фиксирания валутен курс у нас.

Според икономистите на УниКредит Булбанк като цяло подходът на банките към ценообразуването на кредита в отделните държави от Централна и Източна Европа е един и същ, тъй като финансовите институции са глобални.

Те обаче се адаптират към местните условия, като отчитат развитието на икономиката и конкуренцията на местния банков пазар. Затова се стига и до подобни „нюанси” в цената на кредита.

Според Павлов процесът по нормализирането на лихвите в България ще бъде продължителен заради комплексът от фактори, който влияе върху цената на финансирането. По думите му по-силно влияние върху лихвените проценти в България имат външните, отколкото вътрешните фактори.

Наблюдаваните в периода 2007 – 2010 г. кредити обхващат общо 43% от кредитите във всички изследвани страни и 44% от отпуснатите в България заеми. За проучването са ползвани данни на Европейската централна банка, която разполага с цифри само за кредитите в национална валута. Данните за всички останали кредити са твърде разнородни и трудно биха могли да се обобщят и да  служат като база за сравнение, обясни Кристофор Павлов.

Лихвите по корпоративните кредити в България в указания период и преди, и след кризата са по-ниски от тези в Румъния, но са значително по-високи от лихвените проценти в Словакия, Гърция, Естония, Чехия и Литва.

По размер на лихвите по потребителските кредити с договорен матуритет до 1 година заемаме средната пета позиция.

През 2010 г. номиналните лихви по ипотечни кредити в България остават по-ниски от тези в Унгария и Румъния, но значително надвишават лихвите в Естония, Гърция, Литва, Чехия, Словакия и Полша. Подобна е ситуацията при лихвите по потребителските кредити с договорен матуритет над 5 години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:07 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 4 rate down comment 4
rebel8
преди 13 години
Крайно време е обществото да спре да очаква банките в българия да плащат, защото някой е ял повече, отколкото създава. Така се случва на глобално ниво с гърците в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 3
rebel8
преди 13 години
Няма..идеята е така да може банките да отпускат по-евтини кредити заради някаква държавна гаранция или получаване на ресурса на по-ниска цена..И да, не е сигурно, че това ще даде необходимия тласък за растеж, който да осигури връщането на кредита, че и отгоре, най-малкото защото в България много се краде, но не виждам по-ефективен начин. Да накараш банките да кредитират евтино кьораво и сакато, както беше писал друг колега тук, при ниски лихви е много по-пагубно, както се видя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 1
FINTA
преди 13 години
"държавата да се възползва от ниския си дълг и ниския си б. дефицит, да вземе по-голям кредит (еврооблигация примерно) и да го използва за финансиране на банките с цел финансиране на бизнеса на по-ниски нива"Tи тва сериозно ли го мислиш? И после кой ще връща кредита? И банките пак да облажат от лихви и комисионни...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 5
rebel8
преди 13 години
Като отговор на няколкото коментара по-долу в последствие:1)Като цяло нивото на рентабилност на банковата система се понижи през кризата. Нормално за всяко предприятие със стопанска цел е да си поддържа печалбата. Това може да изисква покачване на надбавките по кредитите особено на фона на нарастващи лоши кредити, намаляване на кредитите като цяло и т.н.2) Интересно ми е какъв е заместителят на хранителните стоки, светни ме ако обичаш.3)Не го плащаш 30 години ами не го тегли бе, защо си го теглил/а тоя кредит като сигурно ти отиват 80% от дохода за него!! Или хайде при теб може да не е така но сигурно при 80% от хората е така. Ей за това се напомпаха и цените на жилищата у нас, защото всеки си хвърля живота в четири стени и после банкерите му виновни че не може да си плаща кредита като стане нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 6
rebel8
преди 13 години
1)Обясни ми защо ако могат да се финансират супер евтино отвън, ще вдигат лихвите по депозитите тук толкова агресивно?2)Загриженост за хората излавяме банкерите, пращаме ги в сибир, национализираме парите на банките и ги раздаваме на хората да ги изядат поживо-поздраво. Банките и сега кредитират стабилните компании и ефективните проекти. Единственото разумно нещо според мен тук е държавата да се възползва от ниския си дълг и ниския си б. дефицит, да вземе по-голям кредит (еврооблигация примерно) и да го използва за финансиране на банките с цел финансиране на бизнеса на по-ниски нива. Но и за успеха на това не съм сигурен3)Не ме храни банка, но имам доста тясна представа за банковата система. Взимал съм веднъж кредит, вноската по който да съставлява малка част от доходите ми и го взех с инвестиционна цел. Банката ми даде парите бързо и след това е била винаги коректна и с лихви, и с всичко. За това, че много хора не са си направили сметката, банките не са виновни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 2
FINTA
преди 13 години
И отговори ми на още един въпрос! Защо след като всички лихви са обвързани с Юрибор, Либор, ОЛП и т.н. и те са рекордно ниски в момента, защо според теб ливхите ненамаляват а точно обратното? Буфери, а? И тоя буфер може да мръдне от 0 до 10%. и имаш наглостта да ги защитаваш!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 2
FINTA
преди 13 години
Кви кифтета сме яли бе? Благодарение на това, че банките се радват на някакво лоби и протекционизъм "от горе" са сепревърнали в законни лихвари!!!! Никой не смее да им скръцне със зъби че обират народа по възможно най-подлия начин! Като цените скочат ти търсиш алтернативна стока и не купуваш скъпото. Ти нямаш договор да си купуваш домати на 10 лв. за 30 години и да си задължен да ги купуваш, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
DD
преди 13 години
Ей служителче в банка. Хайде отговори ми на колко скъп е вносния ресурс на банката, която те храни ????? Банките изсмукват ликвидността на икономиката и колкото по-скоро го осъзнаят от правителството толкова по-добре за тях. Има картел между банките но няма институции, които да се захванат с него за съжаление. ГЕРП могат с един замах да спечелят изборите само ако демоистрират загриженост за икономиката и хората и започнат да разследват този вълчи-банков картел !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 5
rebel8
преди 13 години
..а, и още нещо защо никой не рИве, когато цената на хранителните продукти се е дигнала с над 50%, когато вдигат цените на неща на най-битово равнище, а всеки мрънка, че банките вдигнали лихвите. Аман от андрешковщина вече!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 5
rebel8
преди 13 години
Абе научете се най-накрая, че банките не са социални учреждения, а дружества, които работят с цел печалба. Доколкото ми е известно лихвите по депозитите в България са доста по-високи от тези в Западна, а мисля и в Централна Европа. Ситуацията сега е малко като в онзи виц ..га яде кИфтета не рИва: изливаха се тука пари от майките на банките, който може да плаща и който не може взимаше кредити, сега тези пари вече ги няма, съответно вдигнаха лихвите по депозитите, вдигнаха лихвите по кредитите, доста кредити гръмнаха и банките трябва да си покриват риска. Стига рИвахте! И не сравнявайте България с Полша, Чехия, Словакия много сме далече от тях като икономика и като ниво на риск. А гърците скоро ще изреват на умряло много лошо...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още