IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кой е виновен за кризата в еврозоната?

Обвинения се изпращат в различни посоки - според гледната точка на всеки засегнат

14:00 | 28.08.12 г. 35
<p>
	Ремонт на еврозоната е нужен - важно е обаче да се намерят истинските виновници за кризата. Снимка: Ройтерс</p>

Ремонт на еврозоната е нужен - важно е обаче да се намерят истинските виновници за кризата. Снимка: Ройтерс

Европейските лидери, водени от своите френски и германски колеги, обаче решиха да въведат еврото така или иначе, приемайки теорията, че могат да се справят с дефектите на по-късен етап. Сега те се опитват да създадат общ банков регулатор и да въведат по-строг фискален режим в условията на такава по-голяма криза, каквато те дори не са си представяли.

Вярно е, че преди да се присъедини към еврозоната през 2001 година, Гърция е криела истинския размер на своя дълг, понякога с помощта на финансови трансакции, нагласени от Goldman Sachs.

Съвсем не бе тайна обаче, че Атина мами с числата. Евростат започна да предупреждава за това още през 2004 година. Въпреки това европейските банки и по-специално френските и германските продължиха да заемат пари на Гърция. В края на юни 2009 година, точно преди да избухне кризата, Гърция дължеше на френски банки 76,5 милиарда евро и на германски - 38,6 милиарда евро, по данни на Банката за международни разплащания.

Тези цифри включват задълженията както на държавния, така и на частния сектор.

Германските и френските банки заеха също така огромни суми на Испания и Италия.

Германия отпусна кредитите, за да може те да бъдат използвани за купуване на нейни стоки. Тя изпълнява схема в свой собствен интерес, твърди Адам Позън, американски икономист, който е външен член на Комитета за валутната политика на Bank of England.

Сега Германия се мъчи да запази единството на еврозоната. Меркел обеща в петък (24 август) в Берлин на гръцкия премиер Андонис Самарас подкрепа за страната му в момент, когато тя се опитва да възстанови икономиката си и да остане част от валутния съюз.

Испания също ще се нуждае от пари, за да спаси банките си. И Европа трябва да реши как да обуздае цените на кредитирането на Испания и Италия, така че те да не се присъединят към Гърция в списъка на застрашените членки на еврозоната.

Меркел обаче е с вързани ръце от широко разпространения сред нейните избиратели възглед, че Гърция не заслужава повече помощ.

Европейският съюз и националните регулатори също допринесоха за избухването на кризата. Те насърчаваха банките да купуват купища дългове на Гърция и други европейски страни. Според правилата на ЕС всички задължения на държави от еврозоната бяха определяни като "нерискови".

Това означаваше, че не бе необходимо изобщо банките да държат резервен капитал като застраховка срещу евентуални загуби по притежаваните от тях европейски суверенни дългове.

В очите на мнозина политици, икономисти и граждани в северните страни единственият начин Испания и Италия да намалят цената на своето кредитиране е като убедят инвеститорите, вложили пари в техни в облигации, че държат разходите си под контрол и ремонтират старателно своите икономики.

Без натиска на пазара, твърдят германската и други централни банки, политиците в изпадналите в затруднение страни няма да предприемат необходимите мерки.

Корсети обаче привежда довода, че част от допълнителните премии, които инвеститорите искат сега за испанските и италианските облигации, отразяват липсата на сплотеност между държавите от еврозоната, а не само вътрешната политика на страните членки.

В действителност цените на кредитирането на Испания и Италия намаляха през последните седмици, когато лидерите от еврозоната показаха признаци на по-ефективно сътрудничество.

"Веднъж да се появи политическото сътрудничество, и нещата ще изглеждат по-управляеми", твърди Корсети. "Има много малко място за стереотипи, ако искаме да имаме решение.

(БТА)

И така - след всичко това, кой в крайна сметка е виновен за кризата в еврозоната - политиците, спекулантите, икономистите? Очакваме вашите коментари!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

23
rate up comment 1 rate down comment 1
citizen_bg
преди 12 години
П-С-П'Формулка описваща логиката на системата, а като ти куца логиката, никакви икономически и политически демагогии не те спасяват!..:DВ това - П' е разковничето. Първо излиза от джоба, а като свърши джоба, почват кредитите и дефицитите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 1
ivan.kostov.39
преди 12 години
Нищо ново под Слънцето. След голямата паника по дълговете, започва П Р И В А Т И З А Ц И Я!!!!! Голчмото лапане апетитни активи, на безценица :))))))) Забравихте ли момчета, ко ни се случи на нас в България?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 2
unicornblade
преди 12 години
Според мен нещата са много прости - когато има една валута, трябва по - висока степен на интеграция. Това беше подценено, а на по-късен етап - трудно за реализиране. Еврото действа като своеобразен златен стандарт в рамките на съюза, понеже правителствата нямат контрол върху него. Притокът на капитали повишава цените и едновременно:1. затруднява износа, 2.облагодетелства вноса, 3. принуждава икономическите агенти да задлъжняват. Така затруднява икономиката едновременно по няколко линии.В този момент според закона на Грешам трябва златото да напусне страната и така да доведе до депресия, ликвидна криза и спад на цените, което да доведе до нормализиране. Историята показва, че спадовете на цените с 40 % били нормални.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 1
Императорът
преди 12 години
Явно никой не смее да посочи истинските виновници - правителствата, водещи абсурдна "социална политика" и брюкселаджийските чиновници, които с безумствата си съсипват бизнесът. Според едните работещите хора във всяка страна са длъжни да блъскат като роби, за да хранят всякаква "интегрираща се" ***, а другите мислят повече за щастието на кокшляците, отколкото за просперитетът на хората.Ний на свой гръб знаем какво означава това - храним орди *** и хиляди фирми загиват заради безумни изисквания. Е, всяка държава в Европа си има своите *** - а общо ЕС си има цяла държава-***. Тя се намира южно от нас и освен да иска още и още пари, друго не прави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
GunMan
преди 12 години
Ааа, повярвай ми, разсъжденията ми изцяло изключват България като фактор или показател за това как трябва и как не трябва да се случват нещата или са се случвали през последните 50-60 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 1
bgMan
преди 12 години
На анархия ли да се осланяме или на тоталитаризъм?Или пък да се надяваме на някакъв *** от чалгарското простолюдие да ни управлява за по-добро???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 1
supertrader
преди 12 години
Хубаво баламосват с кризата с държавните дългове , защо иначе ще гръмнат банковите. Какво представлява дълг от 200 милиарда евро , колкото е реалния гръцки, в сравнение с банков дълг от 12 трилиона евро на немските банки и другите северни "стабиляги" са същата работа. Стабилната австрийска икономика или пък белгийска..или на скандинавските хрантутници, че какво им е стабилното? В Гърция давали банките кредити !!! в скандинавските ги дават срещу ес ем ес..Целта е еврото да изгърми много яко , за да не се стигне до северните бакии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 1
GunMan
преди 12 години
Ами няма да я давате. Трудно ми е да си представя какво ще стане ако в миг спре финансирането и за най-големите и "силни" икономики в момента - ще са в не по-завидно положение от гърците. Дългът, в световен мащаб и в настоящия си размер не може да бъде погасен. Ако единственото решение е да се трупа нов дълг - или да се реемитира постоянно стар - горко ни. При банковото кредитиране (фирмено или на физически лица) се стига до момент, в който банката ти става партньор/взима ти бизнеса или ти взима всичко ако си физическо лице. Какво ще стане на държано ниво... кой знае? Виновни - в прав текст - солидарна отговорност имат кредиторите за настоящото положение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 0 rate down comment 1
bgMan
преди 12 години
Ами ако всички дето имат право да управляват са толкова ненормални на кого да я дадем баницата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 1
GunMan
преди 12 години
Имаме си ние една стара приказка, която и в случая, мисля, е валидна, а именно, че "Не е луд този, който яде баницата..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още