Дори след като усвои евросредствата през периода 2014-2020 г., България може да остане далеч от средноевропейското ниво на социално и икономическо развитие. Причината е, че за новия период страната не е определила приоритети, върху които да се фокусира, а при подготовката на новите програми са обхванати всички възможни тематични цели.
Това са изводите в доклад на Сметната палата, която е проверила подготовка за управление на средствата от фондовете през 2014-2020 г. Проверката засяга действията на администрацията за периода 01.01.2012 г. до 30.09.2013 г.
Проверяващите отчитат, че процесът на подготовка на Споразумението за партньорство между България и Европейската комисия (ЕК) и програмите се осъществява в силно динамична среда. До декември 2013 г. (а и към момента) регламентите за управление на фондовете още не са влезли в сила. От друга страна, при подготовката на програмите участват множеството ангажирани институции, представители на гражданите и бизнеса.
Анализ в Споразумението за партньорство потвърждава, че България е най-изостаналата държава в ЕС по показатели, като бедност или социално изключване, здравеопазване, секторна структура на икономиката, иновации, производителност на труда, енергийна интензивност, публично управление, контрол на корупцията и върховенството на закона и т.н. И като резултат от тази негативна ситуация България е изправена пред демографска криза с най-силно изразена тенденция за намаляване на населението в работоспособна възраст в световен мащаб.
До 30.09.2013 г. не са определени приоритети за решаването на проблемите на страната, за да се изберат оптималните и ефикасни решения, които да са максимално полезни, за стойността си, предвид ограниченото финансиране, са установили одиторите.
Според техните заключения, разпиляването на усилия и средства с обхващане на всичките възможни тематични цели, ограничава вероятността за постигането на икономическо, социално и териториално сближаване на България до средните показатели в ЕС и след 2020 г.
Все пак проверяващите отчитат, че в стратегическите и програмни документи успешно са разпознати и посочени проблеми с пряко влияние върху растежа и заетостта. Неуспешни обаче са усилията при преодоляването на проблеми в ключови области като: демографско развитие, здравеопазване, образование, производителност на труда и заетост.
Определена е насоката за развитие, но не са обхванати основни стратегически документи и няма яснота по отношение на желаната степен на промяната. Неефективни досега мерки се възпроизвеждат в новия период, което отново предпоставя последните места на България в ЕС по развитие в съответните области в края на седемгодишния период.
Възприема се като цяло досегашният модел на програми по сектори, което вероятно осигурява приемственост по отношение на успехите, но и на неуспехите. Увеличават се и рисковете, свързани с осигуряване на адекватна концентрация на помощта.
Предвид и очаквания ръст на брутния вътрешен продукт, според прогнозите на българските институции, обосновано може да се твърди и на този етап, че няма разумни очаквания България да се приближи съществено до средноевропейското ниво по социално икономическо развитие и след 2020 г.
В проекта на Споразумение за партньорство са заложени очаквани резултати, които не очертават ясно размера на търсената промяна и не адресират възможности за последваща оценка на изпълнението на тематичните цели. Избягва се като цяло рефериране към европейски или международни показатели. Одиторите настояват да се акцентира върху рамката за контрол, за да бъдат защитени финансовите интереси на страната.
Според Сметната палата потенциалът на фондовете ще бъде пълноценно използван, ако се изпълнят следните условия: разбираема, предвидима, гъвкава и практична нормативна рамка за управление на средствата; управлението на средствата да е насочено в услуга на изпълнителите на проекти; да отпадне излишната бюрокрация; промяна на фокуса – да се търсят резултати; предварителни контроли с цел разумни бюджети на проектите.
Експертите препоръчват още да се въведе цялостно електронно управление на програмите и да се отстранят рисковете от институционална нестабилност и политическа намеса. Според тях трябва да се насърчат дейности като производство на продукти и предоставяне на услуги, изграждане на инфраструктура, реализация на пазара и износ, а не трупането на знания за бюрократичните правила и процедури.
Наблюдава се прогрес при подготовката на Споразумението за партньорство и програмите от гледна точка на подобряване на качеството им, но са необходими допълнителни усилия за превенция на рисковете от неизпълнение на предварителни условия, подобряване на нормативната и административна рамка, създаване на система за мониторинг и оценка, подобряване достъпността до средствата от ЕС и оптимизиране на административната тежест, препоръчва докладът.
В противен случай, според експертите, България отново ще бъде изправена пред опасността от спиране на плащанията от ЕК, финансови корекции и неизпълнение на целите и през новия програмен период и в крайна сметка няма да преодолее значителното си изоставане.
преди 10 години Истината е че България никога няма стигне средното ниво в ЕС! Демографската катастрофа вече е необратима! За 20 години милиони млади българи напуснаха страната и още толкова ще я напусната в следващите 20 години! Проучванията показват че в момента над 70% от младите (18-30 г.) са готови да емигрират при първа възможност. Почти никой няма желание да прави каквото и да било в България. Не става нито за учение, нито за работа, нито за бизнес. Условията за развитие са като в африканска държава. Всичко постепенно умира. В провинцията е страшна работа. А вече и в София започва да се усеща кризата. Всичко е свързано и веднъж влезеш ли в тая спирала няма измъкване. Проблема не е толкова в икономиката или в политиката...... а в обществените нагласи. Заради мизерията много млади хора вече мразят България. Много българи в чужбина са се отказали от българското си гражданство а техните деца дори не говорят български. В бг е масова практика родители да инструкрират децата си да емигрират... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "България може да остане далеч от средноевропейското ниво на социално и икономическо развитие."Само на мен ли ми прави впечатление "уеката" разлика в смисъла на заглавието и цитираното по-горе изречение?Стига с тези манипулации, достатъчно манипулират в тази посока западните медии за да им пригласят и нашите. Почвам да си мисля, че наистина има заговор за унищожение на България чрез мощна медийна вълна от очерняне и негативизъм отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години От коя държава сме били сме били по богати? Ние винаги сме били бедна балканска държава.И много вярно трябва да усвоим по най добрия начин средствата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мик: държавата няма абсолютно никакво право да събира данък върху имотите, докато не гарантира тяхната неприкосновеност. Как може хем *** да ми ограбва вилата 20 пъти, а Ушев да ми мрънкя, че нищо не можело да се направи, хем държавата да ми иска данък? Същото и за земеделските имоти, а и за всички данъци !!! Държава, която не си изпълнява основните задължения към гражданите, няма право да иска от тях каквото и да било. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Мик: държавата няма абсолютно никакво право да събира данък върху имотите, докато не гарантира тяхната неприкосновеност. Как може хем *** да ми ограбва вилата 20 пъти, а Ушев да ми мрънкя, че нищо не можело да се направи, хем държавата да ми иска данък? Същото и за земеделските имоти, а и за всички данъци !!! Държава, която не си изпълнява основните задължения към гражданите, няма право да иска от тях каквото и да било. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Помощите са си само помощи. Няма как с тях да си оправим държавата. Всъщност помощите, са просто пари допълнително хвърлени в дадена посока. Когато тая посока не е правилната.. се получава даже по-лош резултат от това да сме без помощи.Проблемите на България са много, но най-големият е свързан с изкривената ни данъчна система. Нямаме адекватен данък върху всички видове имоти. Като резултат имаме скъпи имоти, калпава инфраструктура, липса на работни места, липса на доходи. Корупция/щото е нормално да безработен да има имот за стотици хиляди, че и милиони./ Всичко което се произвежда в скъпите имоти е скъпо за доходите ни. http://mickideas.blogspot.com/2013/07/blog-post.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не само, че ще остане, но и по-бедна ще стане !!!! Просто е невъзможно една държава да ограбва кадърните, образованите и работещите и да ги прогонва в чужбина, за да отглежда и развъжда паразитната и престъпна и хлебаркоподобно развъждаща се *** популация - и да просперира !!!!Оттам идва и бедността, и катастрофата в здравеопазването, и липсата на всякаква законност, и липсата на инвестиции, и т.н. и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар