IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ненормалният паричен цикъл на Apple

Компанията има парични резерви за над 200 млрд. долара, но продължава да взима дълг на ниски цени

13:28 | 28.03.16 г. 51
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сензационно... Apple представи нов iPhone. Но той нито е по-голям от предпоследния, нито има забележителни иновации. Въпреки това Apple е култ и затова клиентите ще купуват отново и отново продуктите му. И, разбира се, ще плащат с удоволствие повече спрямо конкурентните устройства въпреки обективно една и съща мощност, която предлагат.  

Най-скъпата компания в света е концентрирана над това как парите в ерата на евтините пари привличат повече пари и произвеждат безидейност. А това, в крайна сметка, представлява ленивост в сегашната форма на капитализъм. Високите цени (заради така желаните високи маржове) и ниските разходи (заради максималния аутсорсинг на производството в страни с ниски заплати) водят до огромни печалби. Именно това уравнение успя да усъвършенства Apple.

И още нещо, което американската компания владее перфектно -  печалбите се прехвърлят на онова място, където те са облагани най-малко. Европейският съюз вече издига общ фронт срещу тази практика, но все още страните, чиито таланти компанията назначава и чиято инфраструктура използва с удоволствие, все още са пас. 

А излишъците и печалбата се трупат в сметките на Apple. Тъпото в цялата ситуация е, че нито могат да се инвестират в нови продукти, нито може да се върнат към акционерите. Защото в такъв случай те би трябвало да бъдат върнати в САЩ, където обаче подлежат на данъчно облагане. А то е скъпо. Така че Apple ги оставя там, където са.

Паричните резерви, макар че Apple не може да ги докосне заради данъците, будят много желания у инвеститорите. За да може да го погасява, Apple взима дълг. С над 200 млрд. долара в брой и предвид света на ниските лихвени проценти това не е проблем.

В своето безумие да намалят лихвените проценти централните банки започнаха да купуват и облигации, издадени от компании. Европейската централна банка купува такива само от базирани в еврозоната корпорации, но това, което още не е факт, може да стане на по-късен етап. Така че Apple не плаща почти нищо за парите, които заема. Ако централните банки продължават по този начин, то скоро спестителите ще трябва да плащат, за да може да предоставят на компаниите заеми.

Но цикълът продължава. С цел да задоволи инвеститорите поне до известна степен, Apple придобива отново свои акции с евтините пари на кредит. Така създаденото търсене на акции поддържа курса, а позицията на най-ценната компания в света бива защитена. Но на каква цена?

В този нездрав кръговрат Apple, концернът с така обичаните продукти, оставя много губещи:

- потребители, които може да намерят другаде готина техника на по-ниски цени;

- китайски доставчици, които касират само дъмпингови заплати;

- държави, които не получават данъците, които им се полагат;

- инвеститорите. Защото обратното изкупуване на акциите с бързи темпове не е устойчив модел. Дозата от наркотика „евтини пари“ не може да се увеличава завинаги и след това ще си отмъсти за това, че Apple не е използвала парите си, за да разработва наистина нови продукти.

Едно е сигурно – за този странен паричен кръговрат вина няма Apple. Компанията просто печели от това, че централните банкери не виждат друг начин, по който да помогнат на света да излезе от кризата, освен да печатат още евтини пари. В Apple обаче изкристализират последиците от тази политика – перверзия на капитализма, каквато не искаме да виждаме. Защото след себе си оставя и много губещи.

Още технологични новини - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:32 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 6 rate down comment 3
mick
преди 8 години
А има ли вероятност тия 200 милиарда да ги няма? И Apple да излезе поредната финансова пирамида?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 10
misanthrope
преди 8 години
Не може стига, защото Стив Джобс беше нечовек, той беше нещо повече - визионер, лидер, мечтател, с две думи - гений, целунат по челото от Бог.Работил бил по времето на хиляди физици и програмисти. Абе имаш ли идея изобщо за кого говорим? Знаеш ли че Джобс всъщност създава първия персонален компютър който беше хит десетилетия. И ден днешен Мака си е мак, и е просто класа. Знаеш ли че Джобс е създателя ба Пиксар Анимейшън студиос? Чак тогава идва иПода и иФоня.Сещаш ли се за какво иде реч? Ейпъл на Стив Джобс не е само гигахерци и гигабайти. Това не ти е некой Цамцунгер. Ейпъл е продукт, визия, интерфейс и какво ли не. Това е изкуство не само технологияДжобс е човека, който казва на всичките ти хиляди програмисти и физици ЗАЩО вършат всичко това. За това и не може да бъде заменен с поредния от хилядите китайци индийци и пакизтанци с IQ 180 от 100 възможни, защото тук става дума за визия и идеи не за технология
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 5
mvr0306
преди 8 години
Е, хайде стига с тоя Стив Джобс. Работил е по времето когато технологиите, развити от хиляди инженери, физици, програмисти и т.н. неиминуемо водеха до разработването на смартфони, тъч скрийнове, бърз пренос на данни и т.н. Ако не беше той някой друг щеше да бъде на неговото място. "Технологиите" не могат да се развиват вечно - има си физични ограничения. И за какво ти е например 100 мегапикселова камера в телефона ако 10 ти върши работа. И да я сложат някой ден - после край - няма да може да искарат 200 мпикселова и о - чудо - край на иновативните продукти!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 2
0pk
преди 8 години
Брех брех какви статии. Нима дивия капитализъм се пропуква? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 7
misanthrope
преди 8 години
Разбира се че няма никаква връзка идеите и парите. Ето, в Русия няма толкова пари, но когато имаме едно добро управление като това на Путин, могат идеите да се развиват и да се създават и технологии, които са в помощ на хората, а не само безсмислени неща като телефони и други подобни глупости
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 8 години
така е докато не натрупа собственика на малката капитал ... справка мистър Мъск :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 2
khao
преди 8 години
че безидейни са ... някъде с 4-ката свършиха иновациите в айфоня и разчитат само на сектантите :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 3
misanthrope
преди 8 години
Компанията произвежда безидейност, защото вече го няма Стив Джобс. Идеите и парите нямат нищо общо, за това големите безидейни постоянно поглъщат малки с идеи. Лошото е, че в 80% от случаите просто ги погребват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още