IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ненормалният паричен цикъл на Apple

Компанията има парични резерви за над 200 млрд. долара, но продължава да взима дълг на ниски цени

13:28 | 28.03.16 г. 51
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Сензационно... Apple представи нов iPhone. Но той нито е по-голям от предпоследния, нито има забележителни иновации. Въпреки това Apple е култ и затова клиентите ще купуват отново и отново продуктите му. И, разбира се, ще плащат с удоволствие повече спрямо конкурентните устройства въпреки обективно една и съща мощност, която предлагат.  

Най-скъпата компания в света е концентрирана над това как парите в ерата на евтините пари привличат повече пари и произвеждат безидейност. А това, в крайна сметка, представлява ленивост в сегашната форма на капитализъм. Високите цени (заради така желаните високи маржове) и ниските разходи (заради максималния аутсорсинг на производството в страни с ниски заплати) водят до огромни печалби. Именно това уравнение успя да усъвършенства Apple.

И още нещо, което американската компания владее перфектно -  печалбите се прехвърлят на онова място, където те са облагани най-малко. Европейският съюз вече издига общ фронт срещу тази практика, но все още страните, чиито таланти компанията назначава и чиято инфраструктура използва с удоволствие, все още са пас. 

А излишъците и печалбата се трупат в сметките на Apple. Тъпото в цялата ситуация е, че нито могат да се инвестират в нови продукти, нито може да се върнат към акционерите. Защото в такъв случай те би трябвало да бъдат върнати в САЩ, където обаче подлежат на данъчно облагане. А то е скъпо. Така че Apple ги оставя там, където са.

Паричните резерви, макар че Apple не може да ги докосне заради данъците, будят много желания у инвеститорите. За да може да го погасява, Apple взима дълг. С над 200 млрд. долара в брой и предвид света на ниските лихвени проценти това не е проблем.

В своето безумие да намалят лихвените проценти централните банки започнаха да купуват и облигации, издадени от компании. Европейската централна банка купува такива само от базирани в еврозоната корпорации, но това, което още не е факт, може да стане на по-късен етап. Така че Apple не плаща почти нищо за парите, които заема. Ако централните банки продължават по този начин, то скоро спестителите ще трябва да плащат, за да може да предоставят на компаниите заеми.

Но цикълът продължава. С цел да задоволи инвеститорите поне до известна степен, Apple придобива отново свои акции с евтините пари на кредит. Така създаденото търсене на акции поддържа курса, а позицията на най-ценната компания в света бива защитена. Но на каква цена?

В този нездрав кръговрат Apple, концернът с така обичаните продукти, оставя много губещи:

- потребители, които може да намерят другаде готина техника на по-ниски цени;

- китайски доставчици, които касират само дъмпингови заплати;

- държави, които не получават данъците, които им се полагат;

- инвеститорите. Защото обратното изкупуване на акциите с бързи темпове не е устойчив модел. Дозата от наркотика „евтини пари“ не може да се увеличава завинаги и след това ще си отмъсти за това, че Apple не е използвала парите си, за да разработва наистина нови продукти.

Едно е сигурно – за този странен паричен кръговрат вина няма Apple. Компанията просто печели от това, че централните банкери не виждат друг начин, по който да помогнат на света да излезе от кризата, освен да печатат още евтини пари. В Apple обаче изкристализират последиците от тази политика – перверзия на капитализма, каквато не искаме да виждаме. Защото след себе си оставя и много губещи.

Още технологични новини - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:32 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 8 години
Това, да изкараш процесор с повече гигахерци не е визия, това е технология ----да, а новата иновация в новия Мак ще е премахване на стерео жака .... УАУ :):)след като бяха първите които махнаха флопи диска, сега ще са първите без стерео жак :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 8 години
не му четеш целия коментар :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 6 rate down comment 5
khao
преди 8 години
Просто всичко, което правеше беше ПИПНАТО, за разлика от Бил, който всичко което прави е н.е.д.о.к.латено.-----не съм съгласен отново :):) Стиви прави играчки за хората, Били освен това, прави и корпоративни решения и общо взето всичко (от конзоли до сървари), за Лари съм съгласен но неговия бизнес е в определен сегмент...Какви Ентерпрайс решения има Епъл ? ... и не съм съгласен че продуктите му са изпипани и Уау ...лично мен не ме кефят и са неудобни за работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 9
misanthrope
преди 8 години
Продуктите му бяха добри бе човек,за това става дума, изпипани, удобни и полезни и разбирасе УАУ! Дизайн, ергономия, мощ. Това се казва визионер. Това, да изкараш процесор с повече гигахерци не е визия, това е технология
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 9
misanthrope
преди 8 години
направо си беше велик. Просто всичко, което правеше беше ПИПНАТО, за разлика от Бил, който всичко което прави е н.е.д.о.к.латено.Другия такъв голям е Лари Елисън. Хора - визионери а не счетоводители и кодописачи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 14 rate down comment 2
mvr0306
преди 8 години
Стив Джобс може да е бил добър продавач, да е направил кинти от работата си, евала, както се казва, ама чак да твърдите че е гений, целунат от Бог??? Прегледах набързо биографията му - не забелязах да е направил нещо гениално, освен да е бил добър бизнесмен, и да е умеел да продава добре придуктите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 5
misanthrope
преди 8 години
Руските програмисти създават най-добрите алгоритми и най-добрия код, само че не се занимават с глупости като фейсбук. Русия има една от най-силните научни и математически школи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
0pk
преди 8 години
И аз така си мисля - поредната статистическа грешка :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 8 години
ае пък и ти стига си го хвалил, чак толко велик не е :):) добър беше, визионер беше, ама не е супермен ... особенно добър беше в маркетинг стратегиите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 8 години
хахаха, изказване в стила на ника ти ... МВР :):) не се занимавай с неща които са ти далеч :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още