През 2014 г. общият дълг на икономиката на България, т.е. на правителството, търговските банки, фирмите (нефинансови и финансови) и домакинствата – заема дял от 165,72% от брутния вътрешен продукт (БВП). Това показват изчисленията на Investor.bg на база данните за брутния външен дълг на страната и паричната статистика, публикувани от Българска народна банка (БНБ), и на данните за вътрешния държавен дълг, изготвяни от Министерството на финансите (МФ).
Изчисленията са провокирани от публикуван в сайта ZeroHedge анализ за дълговете в световен мащаб, базиран на данни от доклад на McKinsey Global Institute, озаглавен Debt and (not much) deleveraging. Изследването е от февруари 2015 г. и обхваща 22 развити и 25 развиващи се икономики, като не включва България.
В този ред на мисли логичен е въпросът - къде сме ние спрямо останалите страни не само в света, но и в частност – на Балканския полуостров.
Според използваната от McKinsey Global Institute методология „дългът“ на дадена страна са всъщност инструментите на кредитния пазар, т.е. отпуснатите кредити и емитираните облигации. Съответно общият дълг на дадена държава се получава от сбора на задълженията по всички видове кредити на домакинствата, фирмите (финансови и нефинансови) и правителствата, както и емитираните облигации от страна на корпорациите, централната власт, местните управи и държавните и общински предприятия.
Разбира се, правят се и няколко допускания. Например, в задълженията на домакинствата не се включват всички техни финансови и физически активи. Към дълговете на фирмите не се добавят задълженията за пенсии към персонала. От задълженията на финансовите предприятия (банки, застрахователи, пенсионни фондове и други) са извадени краткосрочното междубанково финансиране и направените депозити при централната банка. От правителствените дългове пък са извадени отпуснатите кредити от едно министерство на друго, например, където има такива случаи.
Използването на методологията на McKinsey Global Institute, съобразявайки се с всички допускания, би било трудоемко. Ето защо най-близка, макар и не толкова точна, представа за общия дълг към БВП дава сборът на брутния външен дълг, задълженията по кредити на домакинства и фирми, информация за които предоставя паричната статистика на БНБ, и на вътрешния държавен дълг според данните на МФ.
Тъй като брутният външен дълг включва само задълженията на резиденти към нерезиденти, т.е. не дава яснота какви, например, са задълженията на българските граждани и фирми към местните банки и правителството, използваме директно данните от паричната статистика. Вътрешният държавен дълг формира задъпженията на правителството към резидентите.
В края на 2014 г. общата сума на отпуснатите кредити за населението, нефинансовите и финансовите предприятия възлиза на 50,387 млрд. лв. Брутният външен дълг пък възлиза на 39,558 млрд. евро – в евро, защото БНБ отчита показателя в единната европейска валута. Тогава левовата равностойност на задълженията е 77,396 млрд. лв. Вътрешният държавен дълг пък възлиза на 8,252 млрд. лв.
Така резултатът от сбора на кредитите за резидентите, брутния външен дълг и на вътрешния държавен дълг е 136 млрд. лв.
Използвайки прогнозната оценка на БНБ за размера на БВП през 2014 г., която е за близо 82,073 млрд. лв., съотношението на общия дълг към произведеното в икономиката се равнява на 165,72%. Само делът на брутния външен дълг пък възлиза на 94,3%, показват данните на централната банка.
Отделно, гледайки само държавния дълг на България към БВП, който към края на януари 2015 г. спадна до 25,2%, след като изпрати 2014 г. при 27,1%, страната ни се нарежда сред отличниците в Европа по този показател.
Сред страните от Балканския полуостров страната ни е на първа позиция от положителна гледна точка. Сърбия има дълг към БВП в размер на 63,9 на сто към края на 2014 г. При Румъния делът е 38,4 на сто, а при Македония – 28,21 на сто. Останалите две страни, с които България граничи – Гърция и Турция, имат дългове като процент от БВП от съответно 175 на сто и 33 на сто.
Но поглеждайки грубите изчисления за общия дълг в българската икономика, позицията на страната ни в класациите се променя.
Таблицата от доклада на McKinsey Global Institute, публикувана по-долу, показва „най-големия проблем на съвременния свят“, както го оприличава ZeroHedge в своята статия, а именно, че най-малко девет държави имат съотношение на дълга спрямо БВП от над 300%, както и че огромен брой страни – 39 на сто, имат дълг към БВП от над 100%.
Ако някой продължава да си задава въпроса защо световните централни банки бързат толкова много да генерират инфлация от нищото, пренебрегвайки потенциалната глобална опасност от хиперинфлация и сривове на борсите, отговорът е прост и се вижда отлично на таблицата, допълва ZeroHedge.
Казано накратко, основната причина за този балон е Федералният резерв на САЩ. Централната банкова институция в Щатите надува този дългов балон в опит да стимулира растежа. САЩ се ползват и с привилегията въпреки огромните си задължения да имат топ рейтинги от всички големи кредитни агенции, което допълнително стимулира правителството отвъд Океана да не бърза с изчистването на дълговете си.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 9 години Няма кой знае какви новини в това дет си го написал и не е кой знае каква тайна . Китай става основен партньор на света и това е нормално , но ако забелязваш говориш за Китай а не за BRIKS отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ей ги тука химерите .... :)) почти май сега е колко Сашш и ЕС взети заедно а след 30 год......... http://en.wikipedia.org/wiki/BRICGDP PPP Total : $29,428 trillion (2013 estimate) China $16,149 trillion India $6,776 trillion Russia $3,491 trillion Brazil $3,012 trillionGDP (nominal)[hide] Total : $15,457 trillion (2013 estimate) China $9,181 trillion Brazil $2,243 trillion Russia $2,096 trillion India $1,937 trillionArea[hide] Total : 38,518,338 km2 (2010 estimate) Russia 17,075,400 km2 China 9,640,821 km2 Brazil 8,514,877 km2 India 3,287,240 km2Population[hide] Total : 2,985,219,033 (2015 estimate) China 1,368,200,000 India 1,266,870,000 Brazil 203,879,000 Russia 146,270,033 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Брикса отдавна не е обединение на държави, а инструмент на китайците за икономическа доминация, така че там където копаш няма нищо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пич осъзнай се малко . USD индъз момент е най-свястната валута на пазара . Еврото институционално е слабо , юана е още много много далеч от конвертируемост а и не е ясно дали китайците искат да се навират между шамарите - исторически са по скоро пацифисти . Другите изобщо няма смисъл да ги коментираме . та кой щял да сменя долара ? п.п. я си представи търговски превод от една система в друга ? Как точно си го представяш това а ? Дори по времето на студената война търговските преводи между САЩ и Русия бяха в usd щот бенифициента трябва да е сигурен че ще си получи парите . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години хора дет не са написали един swift разсъждават за валути и търговия . Малко смешно но кво да се прави отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ми да ти кажа ич не го чаках докато не се пръкна 2008 и сега след тая печатница съвсем се ускоряват нещата, както и недоволството от останалия свят. Очила ли ти тряят или ко ? Аз си мислех, че поне още бая дълго време ше се задържи като световен резерв, нооо явно процеса се е ускорил и то бая. Преди 2008 никой ама никой не си го е мислел даже това, ако някой си го помислеше, тагай бомбардимон и спира да мисли. Ама те станаха много вече, тея USAта не могат целия свят да бомбардират и да го нападнат, единственото което могат да напраат и те го праат са мизерии и вътрешни преврати и кретении и да събарят къщата от вътре на някой, да ама в Китай и Русия не работи. Всички виждат, че не стаа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всеки се нуждае от всеки в днешно време, ама то да повтаряш само официалната пропаганда не върви. Да са пускали например по медиите, че президента на ЮАР е китайско протеже, че Пакистан стана китайска колония без *** и една пушка, че цяла Ю. Америка има за основен партньор Китай, а не САЩ, че даже една Австралия стана суровинен придатък на китайците и даже тръгва да си променя външната политика.Не са ти казали, няма и да ти кажат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години я ми кажи ти колко години вече го чакаш да се капичне доларо ? И след като все не става да вземеш да повярваш че чакаш михаля ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По скоро 3, но какво от това? Дата има в предвид,че Китай, САЩ и ЕС са в такава икономическа симбиоза, която с новите тръгоски споразумения между Китай и САЩ и САЩ и ЕС, е на път да стане перфектна и буквално неразрушима.Затова и казва, че БРИКС е химера. Както и недоносчето на Путин - евразииския съюз.Там даже трагедията е още по голяма.Казахстан забранява вноса на горива от Русия, Белорусия иска ДОЛАРИ за стоките, които изнася за Русия.Русия пък спира вноса на яйца от Казахстан..Въобще баси единния пазар:)) БРИКС е по скоро безуспешно /за момента/ средство за натиск на Китай да получи повече права и тежест в СБ и МВФ.Общата търговия на странитие от Брикс помежду им е взета заедно е по малка тази на Китай със САЩ или с ЕС.. Затова този съюз да се смята за алтернативна политикоикомомическа конструкция е ХИМЕРА.Само за пример..износа на Китай към Русия е около 2% от общия им за др.членки е още по малък %. Към САЩ и ЕС е по около 19% са всяка или общо към 40 %.. Къв БРИКС, кви 5 лв... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ае data ти си *** рибата заклеам се .. :)) само един Архитект ли може да строи мостове ли ко или само една куче се казва Шаро ? Служител на некви си Goldman Sachs "казали, че....." ама мене кво ме боли фара кво са казали некви *** от няква си банка ?!? Нали ти обясних по долу, като тея си разцъкват в друга валута и населението им е в пъти по-голямо съответно и консумацията ше е по-голяма и тяхната търговия обаче няма да е по-голяма от US ?!? И китайските банки в момента не са по-големи от Goldman Sachs ?!? Яяя погледни пак жълтурите, а скоро и при тея другите. Колонии молониии свърши тя, Англията може да се "проба" да им каже нещо на криво на Индия да видим кво ше последва ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар