IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Има ли нужда от по-засилена регулация на жилищния пазар у нас?

Държавата може да насърчава развитието на пазара на имоти с политики за подпомагане на купувачи и предприемачи, не всички обаче приветстват намесата й

07:31 | 02.09.11 г. 31
Има ли нужда от по-засилена регулация на жилищния пазар у нас?

Необходима е държавна политика по отношение регулирането на взаимоотношенията между всички участници на пазара на недвижими имоти, както и за стимулиране на развитието на сектора. На това мнение са Тихомир Тошев, изпълнителен директор на „Кредит Център“, и Валентин Съйков, президент на агенция за недвижими имоти и бивш председател на българския клон на Международната федерация за недвижими имоти (FIABCI).

Категорично „за“ засилването на регулациите в сектора се обявяват и 29% от читателите на Investor.bg, участвали в анкета за ролята на държавата на жилищния пазар, която беше проведена през лятото. Отговори са дали общо 1 112 души. От тях 40% обаче са категорично против държавата да се намесва по някакъв начин на пазара на недвижими имоти.

Закон за пазара на недвижими имоти

Валентин Съйков припомни, че от средата на 90-те години по инициатива на Национално сдружение „Недвижими имоти“ се води дискусия за отделен закон за недвижимите имоти, какъвто действа в много други страни. Пример в Европа за подобно изключително уредено секторно законодателство е Франция, поясни Съйков.

Досега обаче не е изразена воля от нито едно правителство да бъде създаден такъв закон.

Съйков поясни, че операциите с недвижими имоти по принцип са регламентирани в няколко закона, но нормативен акт конкретно за сектора би обобщил всичко, създадено от законодателна гледна точка до момента. Това би имало положителна роля като цяло за развитието на пазара.

Регулативна роля биха могли да имат и стандартите за услугите на брокерите по недвижими имоти, ако те намерят отражение в законодателството за пазара. В България стандартите действат от 2010 г., показа справка на сайта на Българския институт за стандартизация. Малко са обаче агенциите, които ги прилагат, още повече, че те имат пожелателен характер, обясни Валентин Съйков.

Насърчаване на купувачите

Почти една трета от участвалите в анкетата на Investor.bg се обявяват в подкрепа на необходимостта купувачите на жилища да бъдат подпомагани от държавата.

Насърчаването на сделките с недвижими имоти може да стане с много ясна политика за подпомагане на хората, които купуват първото си собствено жилище, смята Тихомир Тошев. Той посочи като пример САЩ, където при покупка на първо жилище се дават различни облекчения, преференциални лихви, както и директно финансово се подпомагаха домакинства.  Програмата обаче се прилагаше за собственици, придобили жилищен имот през 2008, 2009 и 2010 г. и срокът й за прилагане изтече миналата година.

У нас семействата, които са купили единственото си жилище с ипотечен кредит, могат да се възползват от данъчно облекчение, като от данъчната основа се приспаднат платените през съответната година лихви. Има обаче някои условия, на които домакинството трябва да отговаря. Едно от ограниченията е възрастово - поне единият от двамата съпрузи не трябва да е навършил 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит. Точно заради това изискване се водят спорове доколко не се допуска дискриминация, освен това процедурите са твърде тромави, обясни изпълнителният директор на „Кредит Център“.

Той обаче оцени практиката като положителна, като уточни, че тя трябва да се измени и доразвие.

Валентин Съйков е на мнение, че държавата може да насърчава развитието на жилищния пазар по различни начини. Пътят за това е приемането на мерки за облекчаване покупката на първо жилище, както и да се въведат облекчения за други категории граждани, като например нуждаещи се или за хората с лихвоточки.

Насърчаване на предприемачите

Също чрез непряка намеса на държавата би могло да се насърчава отпускането на кредити на строителни предприемачи за изграждането на жилища и реализируеми проекти, смята Съйков. Той обаче е категоричен, че подобна политика трябва да се води в „разумни граници“, тъй като преди кризата „се раздаваха пари за абсурдни проекти“.

Едва 3 на сто от читателите на Investor.bg обаче се обявяват в подкрепа на мерки за подпомагане на строителните предприемачи.

Валентин Съйков каза, че малкият брой на отговорилите по този начин е напълно разбираем, тъй като проблемите на фирмите като участници на пазара на недвижими имоти са твърде далечни на обикновения човек.

Ако обаче държавата облекчи административните процедури, коригира сроковете за издаването на разрешителни и като цяло намали бюрокрацията за предприемачите, това може да доведе до понижение в цените на жилищата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 0 rate down comment 0
deyantod
преди 13 години
no-credit,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
"10 годишни наема - един имот. Такава е обикновено целта при един бизнес имот, защо да не е и при жилищата?"---------------Сега, всъщност, не знам какво значи "защо да не е" и затова целия този разговор (за цените на имотите спрямо наемите) ми се губи като смисъл. Гоним цел административно и планово да определяме цените на имотите ли??? Ами добре, ако ще е така - казах защо да не е - защото освен бизнес, един имот е и място за живеене и от него в изключително голяма степен зависи качеството на живота ни. Затова, ако цените на наемите са изкривени (както всъщност е, и то в цял свят!), то не може на тази база (на изкривени наемни цени) да искаме да определяме цените на имотите. Защото казах - това, че много хора се свират при родители и роднини не е нещо, което можем да приемем за нормално и да решим, че тези хора нямат нужда от самостоятелни жилища. Т.е., хората, които живеят по този начин, формират търсене, което не се "отчита" от пазара и така и нашите сметки стават криви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 0
mick
преди 13 години
Колко по-ниски данъци имоти? че то сега 50 лева данък на година за имот от 100000 лева??? никъде го няма това. Кой ще ти поддържа кварталната инфраструктура с 50 лв? защо мислите новите блокове са без улици?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
mick
преди 13 години
Обратното също трябва да е вярно - наемите трябва да влияят върху цените на жилищата. Просто защото това е основната функция на едно жилище.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 0
mick
преди 13 години
Цените на жилищата трябва да оказват влияние на наемите иначе се получава като сега спекула. Имота вече губи основното си предназначение - да се използва за подслон или за произвеждане на нещо в него, а започва да се използва само за покупко/продажба става нещо като бижу. И тъй като имотите са ограничени по местоположение, ако една голяма част от имотите се оставят да се рушат и излязат от пазара, на другите им се вдигат цените. Получава се като сега - мизерия на висока цена. Всеки стиска до последно, но резултатът не е добър за икономиката. Защото малкото работещи фирми са принудени да използват скъпите и мизерни имоти и стават неефективни.10 годишни наема - един имот. Такава е обикновено целта при един бизнес имот, защо да не е и при жилищата? При земеделските земи е пак горе долу такава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 0
cokrat1
преди 13 години
Подкрепям идеята на Стоян777. Много е добра...така, че Инвестор, действайте по въпроса... и ще видите какъв фурор ще направите!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Mick,този измерител на цените на жилищата чрез наемите, макар и широко разпространен, ми се струва, че има сериозния недостатък, че на един пазар с недостатъчно предлагане (на жилища за наемане) изкривява цените. Това, че човек или домакинство може да си позволи да плаща и по-висок наем не значи нищо (освен, че ще има по-малко пари за други разходи). Така, както цените на жилищата могат да са надути, така и цените на наемите могат да са надути. Дори и за по-дълъг период от време. Защото при високи наеми хората се свират при роднини и родители и просто не наемат самостоятелни жилища. Така наемите може и да не отразяват реалната покупателна способност. И така се и случва в действителност. Ерго, изразът "едно жилище трябва да струва 10 годишни наема" за мен е не особено адекватен. Да не говорим пък, че цените на жилищата, макар и малко, но оказват влияние на цените на наемите. Дори и само с това, че който е платил скъпо за жилище очаква да получи и по-висок наем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 0
4f4
преди 13 години
последните 2-3 г. бяха донесоха загуби на брокерите или в най-добрия случай нулеви. В същото време те вече са крайно обезсърчени, изморени и трудно сдържат мъката си. Говорят за "ръст" през второто тримесечието, но явно е твърде анемичен, ако изобщо съществува. А и ако погледнем последните 8-10 г. и цените и продажбите в момента са по-високи от тогава. Ако искат държавата да им помагне за да постигнат доходите си от 2006 - 2008 г., е меко казано наивно. Има сектори в подобно състояние. Просто да се преориентират към качество, дългосрочна визия, и да загърбят потребността си за краткосрочна висока възвръщаемост. Вече базата не е толкова ниска за тези резултати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 1 rate down comment 2
cokrat1
преди 13 години
На въпроса за регулацията отговора ми е да...разбира се с много уточнения.За мен нещо което държавата трябва да направи на първо време е да направи нещо като имотна борса...подобно на фондовата. Цените да се определят само от търсенето и предлагането. Извън борсата не трябва да се продава нито един имот. Само така цените ще се установят след време до действително поносимите от купувачите ... тоест близки до себестойноста + приличен процент печалба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
mick
преди 13 години
Всъщност не трябва да има състояние на имотния пазар при който да имаме ужасно много неподдържани и неизползвани имоти/сгради и земи/ и в същото време да имаме високи цени, които да са много по-високи от 10 годишни наема за жилище. Има ли такова състояние, икономиката не може да се развива, като резултат няма пари за заплати... щото вместо парите да отиват за заплати стоят в бетон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още