IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В САЩ се заражда ново поколение спекуланти на имоти

Спекулантите купуват на търг отнети имоти, ремонтират ги и ги продават с малка печалба

17:09 | 15.03.11 г. 23
Автор - снимка
Създател
В САЩ се заражда ново поколение спекуланти на имоти

Това, което стартира като хоби за Кийт Гембъл, днес е рискова и вълнуваща работа на пълен работен ден, пише американският вестник The State.

Той купува имоти на месечните търгове за принудително отнети имоти и след това ги продава с печалба.

Гембъл е част от ново поколение спекуланти с недвижими имоти, които купуват на ниски цени на търговете, ремонтират имота и малко след това го продават на по-висока цена.

„Нещастието на някои е възможност за други“, коментира той. „Знам, че звучи грубо... Познавам хора, които правят това, което аз правя, в съдебните зали всеки месец, за да се възползват от тази възможност, но също така чувствам, че предоставяме и спирачка за пазара.“

Днешните спекуланти обаче се различават от тези по време на бума на пазара, които се възползваха от бързия ръст на цените и лесния достъп до кредити, обяснява Том Мейзър, анализатор от Coastal Carolinas Association of Realtors. Тогава системата беше нестабилна и затова когато пазарът се срина, много от тях останаха с имоти, които не можеха да си позволят, казва той.

Спекулантите тогава купуваха имот на зелено, чакаха да бъде построен, държаха го няколко месеца и след това го продаваха с печалба.

За разлика от тях днешните спекуланти купуват евтини имоти на някой търг, извършват малки ремонтни работи и след това се опитват да го продадат бързо.

Печалбите далеч не са толкова големи, но инвеститорите имат възможност да продават повече на брой имоти на година, тъй като процесът от покупка до продажба е по-кратък.

Този вид спекула с имоти не е нещо ново, обяснява Пени Болинг от Century 21 Boling and Associates. „Тя просто приема различни форми през годините...“

Според нея една от разликите е, че днешните спекуланти наистина правят пълен анализ на пазара по отношение на цени.

„Преди пазарът се движеше толкова бързо, че никой не гледаше.“

Някои от днешните спекуланти казват, че инвестират много време в подготовка, преди да пристъпят към покупка на търга, опитвайки се да видят имотите, от които се интересуват.

За разлика от обикновената покупка обаче, купуването на отнет имот често може да не позволява оглед и в някои случаи инвеститорите купуват имоти, без дори да са го видели отвътре.

Някои от тях определят целия процес като хазарт.

Често покупката на най-добрите имоти е свързана с наддаване. Печелившият купувач трябва да плати 5% първоначална вноска в рамките на 24 часа след търга, а остатъчната част от цената – през следващите 30 дни.

За разлика от спекулантите по време на бума купувачите днес не използват кредит за покупката, а плащат в брой със собствени средства или подкрепени от инвеститор.

Гембъл казва, че внимава да съобрази всяка покупка с възможностите си, като се стреми да е сигурен, че дори и да не може да продаде даден имот за известно време, той е в състояние да покрива разходите за него.

Днешните спекуланти помагат за ремонта на отнетите имоти, много от които са изоставени в лошо състояние и са трудни за продажба. Целият този процес е положителен за пазара, коментира Мейзър.

„Всеки, който усвоява отнетия инвентар, помага на пазара, тъй като ние няма да видим... повишение на стойностите, докато отнетите имоти не бъдат изчистени“, казва той.

Обемът от отнетите имоти и настоящите възможности няма да траят вечно, но експертите казват, че спекулантите са съществена част от пазара.

„Те са нещо като чистачите на пътищата“, казва Болинг. „Те са част от комитета по почистване на пазара.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:16 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
А как стои въпросът със спекулациите с парите на другите (напр. на кредит или под управление)? Има и случаи (пенсионните фондове), при които държавата ни задължава да заделяме пари и да ги даваме на някой да спекулира с тях. При това, може да стане така, че с тези пари да се спекулира пряко против интересите на вложителите по друго направление. Напр. ако със спекулации се надуе (а надуването е цел на всяка спекулация) цената на петрола, то ние, които сме дали парите за тези спекулации всъщност ще генерираме и печалбите за тях като плащаме по-скъпо на бензиностанциите. Ако ли пък цената падне и има загуби, то ще загубим от "инвестицията". И в двата случая печели само спекулантът управляващ парите, а всички останали губят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 1
DanilOlivo
преди 13 години
Спекулантът е прекрасно същество, стига да не спекулира с пари гарантирани от държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
Хе-хе-хе - това някакъв опит за лъскане имиджа на спекулантите ли е? :-)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още