IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

К. Андреев: Очакваме до 5% ръст в цените на жилищата към края на 2011

Пазарът ще се стабилизира, банките започнаха да кредитират, очакваме дори лек ръст, казва директорът Маркетинг и продажби на Florimont Group

12:45 | 31.01.11 г. 169
Автор - снимка
Създател
<p><font face="Arial, sans-serif">Коста Андреев. Снимка: Личен архив</font></p>

Коста Андреев. Снимка: Личен архив

Коста Андреев е директор Маркетинг и продажби в компанията за инвестиции и развитие на жилищни и бизнес имоти Florimont Group. Работи в областта на имотите от 2005 г., като заема водещи длъжности в различни компании от сектора.

С него говорим за прогнозите на компанията за различните сегменти на пазара у нас през 2011 г.

- Вярвате ли, че най-тежкият период за пазара на имоти вече премина?

2010 г. беше трудна година за пазара на имоти като цяло. Наблюдавахме драстични спадове в цените на имотите във всички сегменти, но през последното тримесечие на миналата година се появиха индикатори за стабилизация – търсенето на имоти започна да се повишава с бавни темпове, цените започнаха да се стабилизират, а банките - да „развързват кесиите си” по отношение на отпускането на ипотечни кредити. През 2010 г. достигнахме дъното и предстои плавен ръст през следващите месеци. Естествено, не трябва да очакваме да се достигнат нивата от 2007/2008 г., но ръст ще има. Индикатор за това са и банките, които финансират ипотечни кредити на добри пазарни лихви, което говори за тяхното спокойствие във финансов аспект, че този сегмент е сигурен.

- Каква година предвиждате за сектора през 2011?

Нашите прогнози за 2011 г. са по-оптимистични в сравнение с предходната година. Наблюдаваме стабилизация на цените във всички сегменти на пазара на имоти, които достигнаха санитарните си минимуми през 2010 г. Спирането на финансиране от страна на банките към строителни компании остави на сцената само тези, които активно работят и държат на качеството. Освен това, според новия градоустройствен план параметрите на застрояване са силно ограничени в южните райони, изискванията за качество и стандарти на строителство са завишени, както и държавните такси за технически и административни услуги – всичко това ще рефлектира върху цента.

В сегмент жилищни имоти очакваме пазарът да се успокои и търсенето да се увеличава с оглед на факта, че вече много по-лесно се отпускат ипотечни кредити, а и на пазара има много качествени имоти на добри цени.

При бизнес имотите 2010 г. беше белязана с огромен спад на цените, в някои случаи до 50 – 60% в сравнение с предходната година, породен от огромното предлагане на нови такива. На пазара на офис площи например само през 2010 г. излязоха повече от 280 хил. кв. м офиси, а търсенето беше между 60 хил. – 80 хил. кв. м. Драстично се увеличи и процентът на незаети офиси, който през последното тримесечие на 2010 г. достигна 29%, в сравнение с 21% през първото тримесечие. Ключовата дума, с която може да се опише този сегмент, е „оптимизация“. Компаниите масово намаляваха разходите си, като оптимизираха площ и цена.

Подобна беше ситуацията и при търговските площи – през изминалата година бяха открити доста на брой търговски центрове, които затвърдиха тенденцията, появила се преди 2 години, търговците да напускат основните търговски улици и булеварди и да наемат магазини в моловете, където, поради голямата конкуренция, цените също паднаха осезаемо.

- Как смятате, че ще се движат жилищните цени през 2011 г.?

Цените на жилищните имоти ще се стабилизират през 2011 г. Дори можем да говорим за лек ръст на цените към края на годината с около 2 до 5%. Търсят се предимно имоти ново строителство с добро съотношение между качество /добра локация, качествени материали, добра инфраструктура и цена. Конкретно за София – търсенето е в ценови диапазон 700 – 900 евро/кв. м, в зависимост от локацията и качеството на имота.


- Кой сегмент от пазара очаквате да се представи най-добре?

Очакваме да видим положителни тенденции във всички сегменти на пазара на имоти през тази година. При едно положително развитие на икономиката на страната, каквото предвиждат експертите в областта, се очаква потреблението да нарасне, както при покупката на жилища, така и при сделките с бизнес имоти. Все пак смятаме, че по-голям интерес ще има в жилищния сегмент.

Към момента остава силно подценен пазарът на ваканционни имоти – малко са онези, които биха видели възможността за закупуване на имот на себестойност, което представлява инвестиционна ниша към момента.

- Какви са очакванията Ви за офис пазара?

През 2011 г. на пазара на офис площи се очаква да бъдат завършени още около 180 хил. кв. м офиси. Очакваме процентът на незаети офиси да достигне до 33% до края на годината.

Въпреки това от началото на 2011 се наблюдава по-засилен интерес към наемането на офиси. Компаниите, които наемат големи площи /500 – 2000 кв. м/, са основните двигатели на този сегмент – компании в сферата на информационните технологии, финансовите компании, фармацевтичните компании, аутсорсинг компаниите.

Пазарът е ориентиран към потребителя – сега наемателите имат възможност да избират да наемат офис, съответстващ на този, който ползват в момента, но на много по-добра цена и с много по-добра локация или да се преместят в нови, по-качествени офиси на същата или малко по-ниска цена.

- Доколкото го има, от какви купувачи идва в момента интересът към покупка на имот?

При жилищните имоти това са предимно семейства около 40-годишна възраст, със стабилни доходи, които не биха имали проблеми при кандидатстване за ипотечен кредит.

При бизнес имотите, това са предимно фондове, които търсят да купят имот на много ниска цена (проблемни активи) с цел евентуална реализация на по-добра цена в бъдещ момент.

- Какви са очакванията Ви за капиталовия пазар като цяло? А в сегмента на публичните компании за имоти?

Няма изгледи да излезе от кризата. АДСИЦ дружествата ще продължат да изкупуват собствените си акции при ниски цени и няма да имат пари за нови инвестиции. Някои от тях, ако не са закупили качествени земи, могат и да фалират или да разпродадат портфейла си.

- Вие лично бихте ли инвестирали в жилищен имот в момента и в какъв тип – градски, ваканционен, в зимен или летен курорт?

Да, бих закупил собствено жилище в столицата. Моментът е изключително подходящ за хора, желаещи да инвестират в собствен имот, поради няколко причини:

* Предлагат се качествени имоти на много добри цени
* Банките отпускат ипотечни кредити с подобрени условия и намалени лихвени проценти
* При покупката на готов, завършен имот, рискът е много по-малък.

Освен това, когато следиш отблизо пазара, можеш да се възползваш от иновации и промоции, които инвеститорите и строителите предлагат в определени моменти, като по-този начин направиш най-изгодната покупка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

50
rate up comment 3 rate down comment 0
OPASEN
преди 13 години
no-credit, поздрави! :-)Първо, за ценообразуването - голямо клише е строителят да обяснява колко е скъпо да изкопае една голяма дупка, да излее бетон, да сложи едни носещи колони, няколко панела и да нареди тухли - никъде не съм видял от строител да си опише разходите по обекта!!! Ама тухла по тухла - тогава чак ще се види, че всъщност те не са продавали апартаменти, а са драли кожи от гърбовете на хората!!!Второ, за дефиницията "собствен имот с кредит" - разбира се, че апартамент на кредит НЕ Е собствен имот !!! Както при наема ако не си плащаш месечната сума ще те изгонят от квартирата, така и при кредита - не плащаш вноска, гонят те! Ама те глупавите хора гледат нотариалния акт, че им пише името като собственик и си мислят, че е тяхно :-D Това ги топли глупаците!!! хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 2 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
П.П.Като казвам "да си купи дом" нямам предвид с кредит. Покупката с кредит не може да се нарече "покупка" - това е вземане за ползване и (евентуално) след 20-30 години, когато всичко е изплатено, вече може да се каже, че си "купил".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 3 rate down comment 0
no-credit
преди 13 години
колко десетки/стотици хора са нужни, за да си влезе някой в готовото апартаментче. Ами те от какво да живеят? Те как да си купят собствен дом?-----------------------Е това беше най-смешното - някой от бачкаторите да си купи дом от заплата! :D :D :D Princeps,хайде ако искаш да ни убедиш в нещата дето пишеш (колко скъпо било всичко), да вземеш да публикуваш някъде в нета пълното ценообразуване на обекта, който се продава?! Ама подробно и разбито - до последния пирон и почасова надница. За да се убедим с очите си и ние. Това ще е твой плюс: знаеш модерно е днес да си прозрачен защото така ще убедиш останалите, че не се опитваш да ги измамиш или излъжеш с нещо. И тогава те ще са много по-склонни да купят от теб. Просто е!И така - чакам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 2 rate down comment 0
Crux
преди 13 години
И аз това казвам, де - като нямаш кеш и нямаш доказан доход за ипотека, не можеш да се възползваш от "алтернативата". Могат да се възползват единствено престъпници или хора с доходи от сивата икономика. Щом си стигнал дотам да разчиташ на такива хора, значи продажбите ти са много, много зле. Между другото, доста други строителни фирми предлагат същата схема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 3 rate down comment 2
Princeps
преди 13 години
А относно себестойността - купете си земя, купете си тухли, бетон, арматури и още милион строителни материали, направете си архитектурен план, узаконете всичко, наемете си работници за всяко нещо или пък си стройте сами. И ще си платите за "реална квадратура". А вече в нея дали и какво броите, си е Ваша работа. Всички много пищят за цените, а в същото време май никой не се замисля колко материали и колко десетки/стотици хора са нужни, за да си влезе някой в готовото апартаментче. Ами те от какво да живеят? Те как да си купят собствен дом?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 2 rate down comment 2
Princeps
преди 13 години
"Ако човек няма спестявания, с които да си купи апартамент, и няма възможност да изтегли ипотечен кредит, за каква "алтернатива" ми говорите изобщо?" Много *** отговор имам за Вашите въпроси - не си купува апартамент, живее под наем, защото не може да си позволи друго. Флоримонт предлагат алтернативен начин на плащане. Много правилно сте го казал. Именно "Начин на плащане" - говорим за улеснена за потребителя схема, а не за социално подпомагане в крайна сметка!Ако пишехме във форум за яхти и имаме на дневен ред въпроса - "ако нямам пари за яхта и банката не ми дава, ама много искам яхта" - отговорът не е по-различен - не си купуваш яхта. Ползваш под наем или пък просто не се изхвърляш, щом не ти е по възможностите. Не са ти виновни продавачите на яхти, че са им такива цените, нали? Или че ти не изкарваш достатъчно?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 4 rate down comment 1
cccccggggg
преди 13 години
И още нещо по темата: Мой приятел построи къща на груб строеж в Горна малина това лято-300кв.м. Пакетна цена - 200 ЛЕВА на кв.м. И това с избено помещение на цялата ЗП 100м2. Топ материали. Хидроизолирани основи. Включително конструктивно изследване на коминните тела на натиск!!! И всичко изпълнено по проекта. Вкл. и хидроизолация на билата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 2 rate down comment 0
Crux
преди 13 години
Ами като извадиш от площта на апартамента общите части и терасите, цената си отива баш на 1000 Евро квадрата.В "добрия случай" е така. А как е в "лошия случай? И как ипотечен кредит за 20 или 30 години задоволява, цитирам: "основната ти потребност от сигурност"?Другата фундаментална глупост - Флоримонт предлагали алтернативни начини на плащане. Ако човек няма спестявания, с които да си купи апартамент, и няма възможност да изтегли ипотечен кредит, за каква "алтернатива" ми говорите изобщо? За да може да си плаща вноските, такъв индивид очевидно трябва да има доход, и то доста висок. Ако доходът е легален, ще може да изтегли ипотека. Щом не може, значи доходът е нелегален - или е от сивата икономика, или е от престъпна дейност. Трябва доста, ама доста да си закъсал с приходите, за да се надяваш на такива хора да ти купят апартаментите. А и аз лично не бих искал такива личности за съседи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 2 rate down comment 0
jamiemirror
преди 13 години
шЪ мЪ извиниш милейди ама при себестойност 300Е очаквам реална квадратура без в нея да броим мазета и тераси, качествено изпълнение в срок!А тук (БГ) нито едно от изброените не се спазва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 4 rate down comment 0
jamiemirror
преди 13 години
Е то ясно как ви подрежда живота - като роб.Ако тегли чертата и види колко е платил за тоя имот - ще му причернее, цена 80 000 Е сигурно отива към 250 000 в края на периода...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още