IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Фундаментален разрез на българския жилищен пазар – фактори и процеси

Кои са основните фактори, влияещи на жилищния пазар у нас и как той се сравнява с останалите в ЦИЕ?

09:10 | 14.05.11 г. 25
Автор - снимка
Създател
Фундаментален разрез на българския жилищен пазар – фактори и процеси

Въпреки стагнацията и известните предизвикателства, които среща пазарът на жилищни имоти в България, той има сериозен потенциал за развитие през следващите години, но с по-умерени и стабилни темпове.

За това говорят фундаментални фактори, свързани с макроикономически и демографски показатели, смятат от базираната във Варшава компания за пазарни проучвания REAS.

На първо място, за разлика от някои наши съседки, страната ни няма проблемите, свързани с огромен държавен дълг. Делът на държавния дълг от БВП е 16,7%, което е третото най-ниско ниво в ЕС. За сравнение, в Гърция той е около 140%, в Италия – 120%, а в Ирландия – около 100%. От страните в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) Унгария е в най-неблагоприятна позиция със 70%, следвана от Хърватска с около 55% и Полша с 50%.

Банките у нас са останали печеливши в кризата и в момента нямат ликвидни проблеми. От друга страна, ипотечният пазар, подобно на останалата част от региона с изключение на Полша и Чехия, и у нас остава ограничен.

От друга страна, делът на проблемните кредити у нас е сравнително висок. От компанията цитират данни на KPMG към края на 2010 г., според които страната ни е на четвърто място в ЦИЕ по дял на проблемни кредити, като 15% от заемите към пазара на имоти у нас имат сериозни проблеми, а други 15% са застрашени в по-малка степен.

Водеща в това отношение е Румъния, в която 55% от кредитите в една или друга степен попадат в графа „проблемни“, като 30% са със сериозни проблеми.

Банките у нас остават отворени в по-малка степен към финансиране на пазара, за разлика от тези в Чехия, Словакия и Полша, които са отворени в значително по-голяма степен. Що се отнася до финансирането на проекти, банките у нас се нареждат на трето място по липса на желание за кредитиране.

От компанията посочват някои екзотични потенциални възможности за алтернативно финансиране на пазара, при липсата на активни традиционни кредитори. Сред тях са застрахователни компании, пенсионни фондове, инвестиционни тръстове за имоти, мецанин финансиране, както и китайски банки, които биха проявили интерес за кредитиране на сектора в региона.

По оценка на PwC тази година няма да донесе повратната точка за пазара на недвижими имоти на развиващите се пазари по света и в частност този в ЦИЕ. От REAS смятат, че регионът остава като цяло извън фокуса на инвеститорите, а доколкото има такъв, той е насочен почти изцяло към Полша и в по-малка степен към Прага.

Предвид факта, че през годините на бума търсенето към имоти у нас се дължеше до голяма степен на чуждестранните клиенти, сега пазарът трябва да се обърне към родните потребители.

По данни към края на 2009 г. България има четири града в топ 25 на най-активните жилищни пазари в ЦИЕ по отношение на новопостроени имоти. В това подреждане Бургас се класира на 6-то място с над 5500 завършени жилища, следван от Варна на 7-мо място и София на 13-то. Пловдив се нарежда на 25-то място.

Общо 4% от новото строителство в сегмента през последните пет години се дължи на българския пазар, сочат данните.

Според проучване на компанията от 2007 г., разглеждащо 10 пазара в региона по отношение на техния потенциал според пет фактора, оценени в пет степени (1 с най-нисък и съответно 5 – с най-висок положителен потенциал), София е единственият пазар с най-голям потенциал за ценови ръст през следващите години. Също с 5 е оценен и потенциалът на столицата ни по отношение на икономически фактори, влияещи на търсенето. Много висок е също и потенциалът на пазара, разгледан от гледна точка съответно на демографски фактори, влияещи на търсенето, както и на фактори, засягащи предлагането.

От REAS оценяват, че много от тези фактори са все още в сила в средносрочен и дългосрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Анализи виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 333
hellwitch
преди 13 години
Много сте заблудени коментари тук.Първо говоря от личен опит. Септември си купих жилище след 8 месеца и близо 80 огледа.Поне за София имам много добър поглед след като следях реални оферти близо 2 години и след 3 неуспешни опита за покупка.Предлагането е много ниско, почти липсва. Офертите които заливат пазара са 90% пълен *** останал непродаден в бума. Като се намери нещо читаво - продавача не смъква цената повече от 2000 евро (3-4%), а шанса някой да ти го измъкне под носа е голям, защото не се хвърлях на предварителен договор преди да проверя продавача.(важно впредвид многото измами)Пазара на жилища поне в София удари дъно още миналата пролет. От тогава под 750-800 евро/кв няма нищо смислено. Цените не са мърдали вече повече от година именно заради липса на предлагане. А търсене макар и слабо има - все трябва да се живее някъде. Да сигурно още 1-2 години няма да има съществена промяна, но след това цените бавно ще тръгнат нагоре. Поне за София
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 3
alwayastrue
преди 13 години
Автора........! Не видях името на автора, сътворил тази глупост..., или може би му е поръчано да я сътвори...?Айде сега автора да ми отговори...:-Какво движи един пазар? Може би размера на външния дълг? Или печалбите /описани на хартия/ на банките? А защо акциите на тея ПЕЧЕЛИВШИ банки не подскочат до небето, ами си стоят близо до минимума? А защо не става въпрос за размера на вътрешния дълг и кой най-вече го натрупа?А случайно ТЪРСЕНЕТО И ПРЕДЛАГАНЕТО дали пък не влияе на пазара или това е Маркс-ова отживелица? И кой ще я търси тази стока, може би останалите 7.3млн.? А с колко ще се променят тези милиони за напред, при положение, че за 10г са паднали с над 10%? А дали пък студентите не ходят да учат масово в чужбина, и защо ли? А англичаните защо ли си биха камшика и не щат да чуят за нас? Дали пък като избягаха няма да ни направят една хубава реклама?Колко ли процента притежават по няколко вида имоти, дали пък не станаха доста над 90%? А дали пък няма начин да се изнасят имоти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 16
RedBot
преди 13 години
Въпроса е че в книжни пари себестойността се покачва. При този темп на инфлация, не може да се очаква сериозно спадане в нетно изражение. Момента когато притиснати от лоши кредити банки да продават на всяка цена отмина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
melon
преди 13 години
Те ще поевтинеят до под себестойността. Точно поради това, че не е много адекватен пазара на НИ. Но виждаме, че в края на краищата логиката тържествува и нещата си идват на мястото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
0pk
преди 13 години
Радва ме, че държавицата ни няма огромен "държавен дълг". Надявам се и за напред той да намалява.Колкото до пазара на жилище, аз без да съм голям специалист - смятам че след като населението ни намалява, а жилищния фонд нараства (няколкото ни големи града се застроиха доста, особено след като почти цялото население се концентрира в тях), то следва да дойде момент на пренасищане на пазара и цените на жилища да поевтинеят до малко над себестойността си. Или съм твърде голям оптимист? =)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още