IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Фундаментален разрез на българския жилищен пазар – фактори и процеси

Кои са основните фактори, влияещи на жилищния пазар у нас и как той се сравнява с останалите в ЦИЕ?

09:10 | 14.05.11 г. 25
Автор - снимка
Създател
Фундаментален разрез на българския жилищен пазар – фактори и процеси

Въпреки стагнацията и известните предизвикателства, които среща пазарът на жилищни имоти в България, той има сериозен потенциал за развитие през следващите години, но с по-умерени и стабилни темпове.

За това говорят фундаментални фактори, свързани с макроикономически и демографски показатели, смятат от базираната във Варшава компания за пазарни проучвания REAS.

На първо място, за разлика от някои наши съседки, страната ни няма проблемите, свързани с огромен държавен дълг. Делът на държавния дълг от БВП е 16,7%, което е третото най-ниско ниво в ЕС. За сравнение, в Гърция той е около 140%, в Италия – 120%, а в Ирландия – около 100%. От страните в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) Унгария е в най-неблагоприятна позиция със 70%, следвана от Хърватска с около 55% и Полша с 50%.

Банките у нас са останали печеливши в кризата и в момента нямат ликвидни проблеми. От друга страна, ипотечният пазар, подобно на останалата част от региона с изключение на Полша и Чехия, и у нас остава ограничен.

От друга страна, делът на проблемните кредити у нас е сравнително висок. От компанията цитират данни на KPMG към края на 2010 г., според които страната ни е на четвърто място в ЦИЕ по дял на проблемни кредити, като 15% от заемите към пазара на имоти у нас имат сериозни проблеми, а други 15% са застрашени в по-малка степен.

Водеща в това отношение е Румъния, в която 55% от кредитите в една или друга степен попадат в графа „проблемни“, като 30% са със сериозни проблеми.

Банките у нас остават отворени в по-малка степен към финансиране на пазара, за разлика от тези в Чехия, Словакия и Полша, които са отворени в значително по-голяма степен. Що се отнася до финансирането на проекти, банките у нас се нареждат на трето място по липса на желание за кредитиране.

От компанията посочват някои екзотични потенциални възможности за алтернативно финансиране на пазара, при липсата на активни традиционни кредитори. Сред тях са застрахователни компании, пенсионни фондове, инвестиционни тръстове за имоти, мецанин финансиране, както и китайски банки, които биха проявили интерес за кредитиране на сектора в региона.

По оценка на PwC тази година няма да донесе повратната точка за пазара на недвижими имоти на развиващите се пазари по света и в частност този в ЦИЕ. От REAS смятат, че регионът остава като цяло извън фокуса на инвеститорите, а доколкото има такъв, той е насочен почти изцяло към Полша и в по-малка степен към Прага.

Предвид факта, че през годините на бума търсенето към имоти у нас се дължеше до голяма степен на чуждестранните клиенти, сега пазарът трябва да се обърне към родните потребители.

По данни към края на 2009 г. България има четири града в топ 25 на най-активните жилищни пазари в ЦИЕ по отношение на новопостроени имоти. В това подреждане Бургас се класира на 6-то място с над 5500 завършени жилища, следван от Варна на 7-мо място и София на 13-то. Пловдив се нарежда на 25-то място.

Общо 4% от новото строителство в сегмента през последните пет години се дължи на българския пазар, сочат данните.

Според проучване на компанията от 2007 г., разглеждащо 10 пазара в региона по отношение на техния потенциал според пет фактора, оценени в пет степени (1 с най-нисък и съответно 5 – с най-висок положителен потенциал), София е единственият пазар с най-голям потенциал за ценови ръст през следващите години. Също с 5 е оценен и потенциалът на столицата ни по отношение на икономически фактори, влияещи на търсенето. Много висок е също и потенциалът на пазара, разгледан от гледна точка съответно на демографски фактори, влияещи на търсенето, както и на фактори, засягащи предлагането.

От REAS оценяват, че много от тези фактори са все още в сила в средносрочен и дългосрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:57 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

15
rate up comment 4 rate down comment 668
ale1
преди 13 години
прав си,но САМО 50 % .........., ЗАЩОТО :-историята се повтаря-всичко е калкулирано предварително,в т.ч. и ТАЗИ новина - тя отразява ВЕЧЕ случили се събития - т.е. тя е СТАРИНА !!!всички участници са...........(.http://***.top.bg/bg/article?id=43470&PHPSESSID=4dc4bbb306df542a4655123fc284bd7f) .водени от емоции (http://***.investor.bg/news/article/100994/91.html ) Новините , а новините са стока за която се плаща.така че всеки Оптимизъм / Песимизъм Винаги е Предпоследен ;)така е от 1345 год , Сиена/Италия -времето на първите централизирани пазари така ще е до 3345 год......след тоав идва края на света , (ако не го отменят) , както Миналата година.........бъди здрав ;)---------Кризите винаги идват когато трябва и си отиват когато трябва......... и винаги 98 % от субектите са изненадани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 259
rednek
преди 13 години
http://***.reader.bg/forum/5--/234--.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 330
smart-ass
преди 13 години
Въпросът е че сега ги няма оптимистичните очаквания на масите, които да задействат ефекта на "снежната топка", познат и като ефект на стадото/тълпата.И със замразените доходи хората няма как да "фърчат в облаците", както когато заплатите и мечтите растяха "он-ъ-куортърли-бейсис".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 216
smart-ass
преди 13 години
На кратко се потвърждава тезата за "лошия човешки материал", от която всички толкова се обиждаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 222
forum_rookie
преди 13 години
до: rogersНадуването на балона в периода 2004-2008 г. беше класически пример за подкарването на дребните рибки право в устата на акулите (банките). Плащайки на продажните медии, банките разтръбиха стръвта на задаващото се еврочленство и цацата клъвна на "цените ще се вдигат, цените ще се вдигат, цените ще се вдигат". Което и стана - самосбъдващо се пророчество. В добавка, куцо, кьораво и сакато от англо-саксонския свят реши, че е дошъл "once in a lifetime" - момента да се направи на "инвеститор" и наля пари по склонове и по полянки. Тези, последните, си го получиха - реализираха едни хуууубавички загуби (умирам си от кеф за което) и да ме прощава hellwitch, ама няма такъв филм "парите са им били излишни". Сега няма ни "чуждестранни (пишман)инвеститори", ни нова въдица - гледайте какво става с Шенген, с еврозоната, със самия ЕС. И остават факторите, които sensei е изброил. Така че - логиката му е желязна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 274
hellwitch
преди 13 години
Много се пените ама ако се наложи да купуваш, философстването не помага.Да цените са много високи за стандарта ни на живот, но никой не е казал че всеки трябва да живее в ново жилище. Иначе тези празните блокове и аз ги виждам, но те няма да ги продадат под сегашните цени, защото са на хора(чужденци), на които тава са им били излишни пари така или иначе.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 283
rogers
преди 13 години
Я да помислим сега тия фактори дето си ги изброил имаше ли ги преди да се надуе балона с имотите или се появиха сега. И ако ги е имало значи не са били достатъчно силни за да спрат растящите цени от там следва че цялата ти логика пропада.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 28 rate down comment 301
sensei
преди 13 години
Ето как стоят нещата: България е малка, *** и отдалечена от цивилизацията страна.От всякъде лъха на корупция, дюнери,схеми, престъпност и урина. Заляти сме от простотия, чалга, ***, ***, найлонови торбички, ***, фасове, мутри и дупки. Заобиколени сме от лош манталитет, безхаберие, простащина, завист, поквара и злоба. Живеем в страната на абсурдите и на свободно разхождащите се престъпници. На последно място сме по всичко, но на първо място по бандитизъм. ВСИЧКО ИЗБРОЕНО ОЗНАЧАВА, ЧЕ ЦЕНИТЕ НА ИМОТИТЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА ПАДАТ И ЩЕ ИМА СГРАДИ-ПРИЗРАЦИ ГОДИНИ НАРЕД. Така, че ако сте по-млади, бягайте! Според статистиката има над 380 000 необитавани апартаменти в градовете и поне още толкова новопостроени или започнати, а банките ще разпродадат в следващите години, пак според статистиката, над 120 000 жилища на кредитополучатели. Така че, дори и кризата да свърши след година-две, в този бранш няма как да се получи сериозно раздвижване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 248
diado mrass
преди 13 години
Пазара на имоти ще тръгне в една много категорична посока, точно след публикуването на етносната сегментация от преброяването, което приключи преди месеци. Тогава неочаквано големия дял на някой от етносите, с характерния си финансов потенциал, ще наклони рязко везните. Все пак, инвестира този, който разполага със средства или има потенциала да ги набира и обслужва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 213
4ubaka
преди 13 години
по-голема тъпня напоследък не съм чел, на това ли му се казва фунд *** на пазара на ни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още