IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ст. Александров: Наивно е да разчитаме на потреблението като фактор за растеж

Финансистът не вижда много политики на правителството за борба със сивия сектор, който крие много резерви за икономиката

08:11 | 09.01.14 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	доц. д-р Стоян Александров. <em>Снимка: Свилен Колев</em></p>

доц. д-р Стоян Александров. Снимка: Свилен Колев

В Бюджет 2014 г., а и като цяло в програмата на управляващите, са заложени редица промени и цели в данъчната политика. Данъкът върху лихвите по депозитите постепенно ще бъде намаляван. Управляващите сякаш все още не са се отказали да въведат семейно подоходно облагане. Взе се решение да бъде връщан данъкът на получаващите МРЗ. Този ход също се разтълкува като стъпка в посока въвеждане на подоходно облагане с необлагаем минимум. Как ще коментирате всички тези идеи за промени в публичните финанси на страната?

Това са козметични промени. Това не засяга същността на данъчната ни система и данъчната ни политика. Става въпрос за суми, които са капка в морето.

- Имате предвид от гледна точка на приходите в бюджета?

По-специално за данъка върху доходите от лихви, това, което смятат да го правят, е популистко. Управляващите много добре знаят, че никой няма да ги остави да управляват пет години, за да реализират тази идея до край. Въпросът е много сложен. Реално погледнато още през 1992 г., когато бях шеф на Данъчната администрация, а Иван Костов беше финансов министър, когато готвихме данъчно-материалните закони, още тогава бяхме предвидили доходите от лихви да бъдат облагани, защото в общи линии такава е световната практика.

Освен това, разбира се, могат да се намерят много други аргументи. Когато ти облагаш доходите от лихви, но не облагаш доходите от търговия с ценни книжа и т.н., можеш да накараш хората освен да бъдат пасивни спестители, да играят и малко по-активно и да инвестират в други инструменти, да създават други пазари, да имат други очаквания. Никъде по света не се насърчава рентиерството, а се насърчава предприемачеството. Инвестирането в ценни книжа е един вид предприемачество, докато депозитът е чисто рентиерство.

Както в някои държави, например, което е и много лесно технически реализируемо, депозитите на пенсионерите да не бъдат облагани или да бъдат облагани с по-нисък данък. На тази база можеше да се прецени за детските влогове и за влоговете на пенсионери, можеше да има друг режим, защото не можеш да разчиташ, че те ще си управляват парите по друг начин.

Дълго време казвахме, че не е удачно да облагаме доходите от лихви, защото имаме отрицателен реален лихвен процент, тъй като инфлацията е била по-висока от лихвените нива. В последните години не е така. Имаме абсолютно нереално високи лихви по депозитите. Ето защо една част от прираста на спестяванията идва от закриването на частния и семейния бизнес, закриването на фирмите и прехвърлянето на парите като лични депозити от една страна с гаранция, а от друга – с висока доходност. Вместо да насърчаваме предприемчивостта, правим точно обратното.

Друг е въпросът, че предишното правителство направи неработещ закон. На всеки беше ясно, че, ако не облагаш доходите по откритите, текущи депозитни сметки, то 90 на сто от банките направиха точно това. Има банки, които водят, че притежаваш разплащателна сметка с минимална сума, под която не можеш да падаш, с олихвяван ежедневен остатък, и лихвите са на ниво от 5-6% и тези лихви не се облагат, а един обикновен депозит, който си направил дори и на 5% лихва, подлежи на облагане. Защо трябва да правим разлика между лихвата по разплащателната сметка? Това е доход. Защо да не се облага? При положение, че имаме 35 млрд. спестявания, ако ги сложим на 4% средна лихва, и след това сложим 10% данък, ще видим, че в бюджета трябваше да постъпят двойно повече от това в момента.

Що се касае до възстановяването на данъка до определено ниво – не е много стандартно, но не е чак толкова неприемливо. Това е по-добрият вариант, отколкото да сложиш необлагаем минимум. Всяко едно възстановяване по този начин е за предпочитане, отколкото една бланкова преференция, от която може да се възползват много други.

Въпросът за подоходното облагане не е от вчера. Още през 1992 г. беше предвидено, но се оказа, че реализирането на тази идея изисква изключително много работа. Това засяга корекции в десетки други закони. Вземете един факт. Голяма част от семействата в България нямат официални бракове. Имат деца, но нямат брак. Това семейство ли е или не? Ако е, то тогава колко фиктивни могат да се декларират, че живеят заедно, а всъщност не е така. Няма отговор дали под условието на семейното облагане трябва да е семейството или домакинството. Има разлика между семейство и домакинство. Трябва да се създаде работещ закон, който след това да не създава работа на съдебната система, и да не направи администрацията безпомощна. Трябва да се видят всички закони, които имат отношение към такъв тип облагане, да бъдат подготвени проектите и тогава да се пристъпи смело. В момента говорят хора, които нямат понятие за какво става дума. Можеш ли да въведеш данък за нещо, което е неидентифициран обект? Затова тук не е въпрос на желание.

Освен това има една друга истина. Когато в бюджета трябва да влезе определена сума, дали ще го наречеш подоходен данък или по друг начин, няма как всички да са доволни. Тук идва и темата за пропорционално или прогресивно облагане. Някои казват – в повечето страни има прогресивно облагане. Да, ама в повечето държави има друга система за признаване на разходите. В Германия законът за данъка върху доходите на физически лица е два тома. Там е разписано по професии кои разходи се признават за такива. Дори и 30% да е данъкът, когато аз имам приходи за 100 хил. и имам признати разходи за 70 хил., нека обложат 30-те хиляди с 30%, а друго е да обложат 90 хил. с 10%.

Последна актуализация: 04:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

39
rate up comment 1 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Очевидно това вече е политика: рефенансирането от ЕЦБ отива да "рециклира" лошите кредити в "стара Европа", а те там са огромна маса. Тукашните клонове на банките може би имат задача да покрият масата на "местните" лоши кредити с депозитите на българите и по един или друг начин тази ликвидност да се насочи към централите на банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Ами значи трябва да поработиш върху самочувствието си :) След толкова и такива мащабни издънки (и у нас и по света), аз съвсем спокойно мога да ги обявя за недалновидни. Що се отнася до моите пари, до скоро не предполагах, че системата може да има толкова пропуски и затова и не съм ги експлоатирал. Но мисля да наваксам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Добре, имаше такъв период известно време, но след това, та чак и до сега, след като ЕЦБ щедро дава кредити на под 1% лихва (и ще продължи така за неопределено време), защо лихвите у нас са 8 - 10% и нагоре?! Даже последния месец има леко повишение. И не се говори за по-значително понижение?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 0 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
Ами не, нямам отговор, но нямам и това самочувствие да ги обявя за *** и недалновидни. Все пак ..500 млн печалба нали,дет се казва като си умен, къде са ти парите. Явно има неща, които не виждаме, а те са си направили сметката. И това е притеснителното. Винаги се притеснявам, когато не разбирам каква е далаверата на отсрещната страна, обикновено е някоя пре*бавка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 2 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
"..., а те можеха да рефинансират от ЕЦБ или от западните пазари..."---------------Ами явно точно тези канали са били "затлачени" в този период (нали настъпи "ликвидна криза") и централите на нашите банки са си имали по-висок ред приоритети от проблемите на българските им клонове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 3 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Малко не съм съгласен с теб - това, че получава доходи на сиво не значи, че доходите му не са сигурни. Доходите му са толкова сигурни колкото е сигурна фирмата, която му ги дава, а дали на бяло или сиво няма значение. Даже, от недържавническа гледна точка, фирма, която работи на сиво е по-сигурна защото е по-конкурентноспособна ;)...Друг е въпроса ако банката използва сивите му доходи като основание да му вдигне лихвата - това според мен вече си е чисто лихварско изнудване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Знам го какво иска да каже. Аз казах подобно на теб. Вкараха огромен риск още навремето когато даваха кредит на човек със сива заплата. Имах случай - един познат ми каза "Еди коя си банка" е гати гадната банка. Не ще да ми даде кредит защото официалната ми заплата е много ниска. И беше много учуден как е възможно да му отказват, след като получавал "други доходи". Естествено отишъл в друга банка, където този "проблем" го нямало и бил много доволен от нея. И което е още по-лошо, че тази случка е от преди година две. Не от кредитния бум. Което значи, че някои банки продължават с наливането на риска! Като казах "мноо ***" наро, нямах предвид само кредитополучателите!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 2 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Е нали повечето ни банки (и при това по-големите) са поделения на западни такива, а те можеха да рефинансират от ЕЦБ или от западните пазари където лихвите са по-ниски? Как по време на кредитния бум можеха да вземат пари от там (и да надуват балона), а сега не можеха? Можеха и сега, но най-вероятно, понеже новата политика е да не се вземат пари отвън и затова и не са взели. Но тази политика трябваше да влезе по-бавно и постепенно, а не изведнъж и да се получи ликвидна дупка. С което стигам пак до същото заключение - глупост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 0
SSIW
преди 10 години
Лихвите по депозити, вероятно скочиха, заради банките, които имаха спешна нужда да привлекат ресурс (за да си закърпят балансите, когато "избухна" кризата). Ако една не малка група от играчи/банки, предлагат чувствително по-високи лихви, останалите са принудени да отговорят адекватно, за да предотвратят отлив на депозанти, струва ми се, че това е обяснението. Иначе, ако няма кредитор от крайна инстанция (нормална ЦБ), който да рефинансира банките, пирамидата с депозитите си се срутва, като "стой-та-гледай" ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
"(това и Александров не го обяснява) защо дават такива високи лихви по депозитите...?"--------------Ти имаш ли отговор на този въпрос? На мен ми се върти един: Защото са глупави. Или късогледи. Или (по-политкоректно) недалновидни. Това е същата глупост (недалновидност), която проявиха и с раздаването на кредити на килограм. Банкерите трябва да са едни от най-предвидливите и предпазливи хора в икономиката (затова са и най-добре платените), но обстановката е такава, че ги е превърнала в най-банални лихвари и/или комисионери. Ето, и С. Александров го е казал - "Някои банки съжаляват, че дадоха толкова високи лихви по депозитите и сега се чудят какво да правят." Чудят се! Та така - както е казал някой - ако нещо може да се обясни с глупост, не е нужно да се търси друга причина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още