IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Салчев: Пазарният принцип при солидарна здравна система не работи

Проблемите в сектора идват от липсата на анализи за икономическата ефективност от направените инвестиции

08:22 | 01.08.13 г. 50
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Петко Салчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Петко Салчев. Снимка: Личен архив

Проф. Петко Салчев е завършил медицина във Висшия медицински институт на Медицинска академия през 1987 г. Той има дипломи и по специалностите „Научна медицинска информация” и „Социална медицина”. В периода 2003-2005 г. е заместник-министър на здравеопазването в правителството на НДСВ. В момента оглавява дирекция „Класификационни системи” в Националния център по обществено здраве и анализи.

Разговаряме с проф. Салчев за качеството на българското здравеопазване, за средствата, които се отделят за здраве, за успешните здравни политики.

Професор Салчев, как бихте обяснили противоречивата тенденция на нарастване на парите за здраве и влошаването на качеството на българското здравеопазване в последните години?

Факт е, че парите за здравеопазване през последните години са нараснали значително, но реално виждаме ли някаква промяна? Според мен пари в здравния сектор винаги не достигат, защото се харчи публичен ресурс, а в същото време не се правят анализи за икономическата ефективност от дадена дейност – дали вложената сума ще доведе до реален резултат.

Имаме и постоянно развитие на високите технологии, което оказва натиск и оттук идва усещането, че пари в системата няма. А всъщност нерационалното разходване на средствата и разпределението им по неправилен начин води до липса на качество. Неправилното разпределение води до финансов недостиг за болниците, които задлъжняват, от друга – средствата, които остават в здравната каса се преразпределят по неясен начин. Парадокс е, че средства в доболничната помощ остават всяка година, а в същото време има недостиг на направления.

Каква е причината за тези парадокси?

Смятам, че най-сетне трябва да се помисли какво се е случило до момента, да се направят съответните изводи, защото всяко правителство реди някакво парче от пъзела. Системата е много сложна и всяко действие трябва да се мисли в дългосрочен план, за да може да се оцени дали ще окаже някакво влияние. А да се подхожда на парче – днес да поправим едно, а утре друго – не работи.

Кога ще се случи прословутата здравна реформа, защото секторът все още не е реформиран?

Всъщност здравната реформа приключи отдавна. На практика това е регламентиране на обществените отношения в системата. Ако искат да правим нова реформа, да кажат. Но обществените отношения в здравеопазването вече са уредени. Още преди десетина години бяха приети законите и досега само се доработва. Имаме възприет здравноосигурителен модел, отговарящ на договорните принципи и квази пазар. А дали е достатъчно добър този модел и дали трябва да се променя, нека кажат политиците и обществото да каже дали е доволно. За мен идеята за напълно пазарни отношения в здравеопазването не е решение на проблемите, защото ние сме социална държава в социална Европа и моделът е солидарен.

Трябва ли Националната здравноосигурителна каса да има конкуренция?

Това е една от идеите, които наричам зомби идеи – тъкмо я убиеш и тя пак се появи. Както знаем вторият стълб на здравното осигуряване вече е унищожен. Значи остава само една каса, която покрива солидарния модел. Зависи какъв тип конкуренция ще искаме – основана на застрахователния или на солидарния модел.

Конкуренция на база солидарния модел изисква да създадем втора здравноосигурителна каса, която да повтаря същите елементи на настоящата. Това е пряката солидарна конкуренция. Но сега се върви към така наречения застрахователен принцип и ако го изберат, ще се работи по този начин. Но тогава ще има ли солидарен модел? Защо дават за пример Германия – тя е федеративна република и всяка федеративна единица има собствена каса. Ясно е, че има много каси, но те не се конкурират помежду си. Така че трябва да се подхожда внимателно, когато се говори за здравноосигурителни модели.

Доколко може да ни помогне електронната здравна карта?

Точно това е друга зомби идея - така наречената електронна здравна карта. Мит е, че тя ще реши веднага всичките ни проблеми. За съжаление не е така. Здравната карта е създадена още през 2001 година. Но тя е само един административен инструмент. Докато има решения само на регионално ниво, а не на национално и докато не направи така, че да отговаря на реалните потребности на населението, то картата ще бъде само един лозунг.

Какво означава това и какво ни дава? В момента дава код за влизане в системата. И ако правителството сега реши да направи електронни лични карти с чип, електронната здравна карта се обезсмисля. А здравното досие е само за здравноосигурените лица и то за услугите, които плаща касата. А другите услуги, които не се заплащат от касата кой ги следи? А спешната помощ? Досега всички реформи в тази сфера стигат до увеличение на заплатите на работещите там. Но нищо повече освен договорката за пренасочване на разговорите на 112 към спешния 150. А направиха ли се стандартите, реши ли се как ще действа регионално спешната помощ, ще бъде ли към болниците или не, как ще става разпределението на различните нива, ще изпълнява ли транспортни функции – все неща, които трябва да се решат на политическо ниво. Ще работи ли публично-частното партньорство, а защо няма агенция за спешната помощ.

Министър Андреева предложи да се субсидират малките лечебни заведения, а не да се закриват, каквито заявки имаше...

Биха могли да се приложат различни механизми за подпомагане на лечебните заведения. Преди да решим дали е необходимо или не, обаче трябва да имаме един общ план какво ще се прави с болничната помощ, защото ако решим по някакъв начин да подпомагаме тези лечебни заведения да ги пренасочим да извършват друга дейност, то следва да се търси дългосрочната визия - за хронично болните, за хората с тежки проблеми. Именно това е тяхната работа, а не да извършват високотехнологични дейности с високотехнологична апаратура, която всъщност не можем да си позволим. Също така трябва да се реши какъв ще е подходът към определени откъснати и труднодостъпни райони и какво точно ще се подпомага - сградата или дейностите в лечебното заведение. Така че подобно подпомагане ще реши част от проблемите при един общ план как трябва да се действа.

Последна актуализация: 12:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 5
data
преди 10 години
Болестите нямат много общо с доходите . Ако утре се нуждаеш от сърдечна операция на 100хил. еврака (не дай си боже) а с тия по 2000 лв. годишно трябва директно в Орландовчи да те карат , не в болницата !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 15
SS-23
преди 10 години
това което чета като коментари по-долу ме втрещява! Вие сте зверове бе! Неолибералният капитализъм ви е превърнал във вълци-единаци! Свършено е с нацията, щом действа принципа на "самоспасението"! Пак казвам- НЕ Е МОРАЛНО да правиш търговия със здравето! Хора ли сте вие или животни, долни американски мекерета!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 2
data
преди 10 години
Раково болните , трансплантациите и въобще скъпите манипулации са невъзможни без солидарна система . Реално тежките случай са обречени на умирачка при личните сметки . Това е доказано доста отдавна . За момента ни трябва някаква ефективна система за доплащане и засилване на солидарния момент като се изключат не осигурените от него - да са солидарни само тези който реално правят вноски . А личните сметки се харесват от младите и здравите :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 0
data
преди 10 години
проблемите са ясни . Никой не иска да ги решава . Специално за здравеопазването има доклад от СБ още от 2001 г. - до момента а и като гледам и сегашните , НИКОЙ не иска да решава проблени , а те се отлагат за сметка на все по големите бюджети за здравеопазване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 4
deant
преди 10 години
Задай фиксирани цени на лекарствата и тогава трябва да увеличим армията двойно и да пратим отряди при представителите на фармацефтичните компании за да ги спрем да напускат през глава държавата. Ти луд ли си? На коя фирма ще и фиксираш цените? Нали точно за една седмица България ще остане без лекарства? Държавата да не би случайно да има завод за лекарства, в който да се произвежда абсолютно всичко? Абе как ги мислите тез неща на Позитано бе? Изобщо замисляш ли се преди да правиш копи/пейст на глупостите, които ти спуснат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 8
zdravko1
преди 10 години
Точно обрaтното, всичко трябвa дa е нa пaзaрен принцип, кaкто в нормaлните стрaни нa зaпaд! Държaвaтa въобще не трябвa дa се меси в здрaвеопaзвaнето и пенсионнaтa системa. Но зa съжaление товa скоро нямa дa стaне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 21
SS-23
преди 10 години
В здравната система изобщо трябва да се ИЗКЛЮЧИ пазараният механизъм!НЕ може да има търговия със здравето! Всичко трябва да е с фиксирани държавни цени, вкл. и лекарствата! Пазара, конкуренцията предполага "надцакване", взаимно "надиграване" на конкурентите, което НЕдопустимо в областта на здравето!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 2
studioaa
преди 10 години
Добро утро моето момче, сам ли се сети или някой ти даде джокер? А пазарният принцип при солидарна пенсионна система работи ли??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 18
shpono
преди 10 години
Каква солидарност и каква здравна система при положение, че електората на БСП в лицето на ***, червени бабички и неграмотни социални неудачници никога не са плащали здравни осигуровки, а ползват системата повече от тия които плащат. Същото е и със социалната система. Средната класа плаща не само за себе си, а и за други хора, който не само, че с нищо не допринасят за държавата, но и подпомагат потапянето и.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 20
shpono
преди 10 години
Каква солидарност и каква здравна система при положение, че електората на БСП в лицето на ***, червени бабички и неграмотни социални неудачници никога не са плащали здравни осигуровки, а ползват системата повече от тия които плащат. Същото е и със социалната система. Средната класа плаща не само за себе си, а и за други хора, който не само, че с нищо не допринасят за държавата, но и подпомагат потапянето и.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още