IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

П. Салчев: Пазарният принцип при солидарна здравна система не работи

Проблемите в сектора идват от липсата на анализи за икономическата ефективност от направените инвестиции

08:22 | 01.08.13 г. 50
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Петко Салчев. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Петко Салчев. Снимка: Личен архив

Истина е, че като бройка болниците у нас са много – 364. Преди всичко обаче трябва да си изясним какво е това болница. Защото през годините бяха сложени под този знаменател диспансерите, които осъществяват болнична помощ, но не са болници, добавиха се и диагностично-консултативните центрове, които също имат право на болнична дейност, така че най-сетне трябва да решим какво е това болница. От 2002 година непрекъснато повтарям, че освен Законът за лечебните заведения, ако искаме да решим проблема с болниците, трябва да имаме специален закон за болниците, както има в много европейски страни.

Ще продължава ли роенето на частни болници у нас?

Засега те са общо 104 на брой, от които многопрофилни са много малко, има само една такава, а за другите можем да кажем, че са специализирани клиники. Очевидно щом се увеличава броят им, има пазар за тях. Да, разбира се, получават пари от здравната каса, защото законът го позволява. Очевидно тази инвестиция, се оправдана. Но щеше ли да е така, ако беше позволено изкупуването на активи и да се прави публично-частно партньорство?

Има ли опасност все повече лекарства да липсват от нашия пазар?

Спрямо покупателната способност на населението цените са много високи, но спрямо цените в ЕС, са ниски. Ако пък сравняваме отделни лекарства в една или друга страна – цените се различават. Пазарът определя цената. И след като  искаме да насилваме нещата с определени регулаторни механизми, се получава така, че някои продукти просто липсват на пазара. Липсва ни политика за лекарствената употреба, а не за лекарствата. Защото всички искаме да ползваме оригиналните продукти на големите брандове и неглижирахме генеричните медикаменти. Легенди са, че генериците не действат или са слабо ефективни. Това са просто лекарства с изтекъл патент.

Доколко замяната на клинични пътеки с диагностично-свързаните групи ще доведе до по-качествено здравеопазване?

Мой екип от центъра работи задълбочено върху методиката за прилагане на диагностично-свързаните групи. Очакваме през 2015 година да имаме готовност да представим на Министерството на здравеопазването методиката в завършен вид. Но в крайна сметка въвеждането на този метод на заплащане е въпрос на политическо решение, свързан е с обучение на хора, с адаптация на системата, да се улеснят нещата със софтуера на здравната каса, която си налага своите механизми. В момента ние плащаме на разработчици, които да преправят софтуера без да сме задължени да го поддържаме.

Решението за ДСГ е взето още през 2003 година, когато е подписана първата здравна карта. Така че няма значение кое правителство ще приеме ДСГ-та, важното е нещата да се движат. Но нека да е ясно, че ДСГ не са панацея, а инструмент, който дава яснота и прозрачност на всеки разходен лев за отделния пациент. Тъкмо по това се различава от клиничните пътеки, защото дава информация колко е струвал за болницата отделният пациент. А не както е в момента да се търси клинична пътека за пациента. При ДСГ се отчитат разходите за пациента и неговата диагноза ще се постави в дадена диагностична група, след което по математически път ще се изчисли разходът как са разпределени средствата на болницата спрямо този пациент – в лаборатория, за изследвания, за операционен блок, за отделението. А не както е сега по една клинична пътека да има 20 диагнози, 40 процедури и какво ли още не и да се цели нагласяне.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 2 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
"как би обеснил, че всяка година се увеличава бюджета за здраве, а то самото се влошава двойно всяка година?"--------------Лесно - с най-банално източване по всички възможни начини. Обаче обясненията не са толкова интересни колкото какво да се направи така, че да не се случват тези неща, И аз твърдя, че има едно решение, което може да разсече възела буквално като с меч. Това решение е въвеждане на пълна и безусловна прозрачност - без криене зад търговски тайни и лични данни - всичко в интернет, до последната подробност и видимо от абсолютно всички. Единствено за по-чувствителна информация може да се направи изключение и тя да се публикува с половин до една година закъснение (но не повече от една година). Това е! ...И това всъщност е универсално решение (не само за здравеопазването) относно ефективното разходване на публични средства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 10 години
От коментар 36, на математика:Within Medisave, each citizen accumulates funds that are individually tracked, and such funds can be pooled within and across an entire extended family. The vast majority of Singapore citizens have substantial savings in this scheme. One of three levels of subsidy is chosen by the patient at the time of the healthcare episode.тази система ми харесва все повече и повече!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 0 rate down comment 0
mathematician
преди 10 години
http://en.wikipedia.org/wiki/Healthcare_in_Singaporehttp://en.wikipedia.org/wiki/Medisave
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 0
Longin
преди 10 години
Аз пък съм за това - на първо време да се поправи измамата която "либералната" партия ДПС извърши в предишната тройна коалиция - вдигнаха вноската от 6% на 8% с обещанието тия допълнителни пари да влизат при шепата частни здравни фондове; които удвоиха събраните си премии за няколко години до над 40 млн. Лв , и работещите в средни и големи фирми(вкл. държавни !!!като АеЦа) , и работодателите им ОТДАВНА познават и ползват,За да не се занимават с направленията и глупстите на неработещата държавна система - поне за леките и средни заболявания.. А да работят и да произвеждат че да може да сме "социална държава??!!!"". тия 2% които ДПС набута в НЗОК са над 200 млн лв годишно, ха да ги насочат тези НАШИ пари към частните фондове па дори за един лимитиран срок от 3-4 г и да видим на практика дали няма частната застрахователна система да се справи ПО-ДОБРЕ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Ricco, а как би обеснил, че всяка година се увеличава бюджета за здраве, а то самото се влошава двойно всяка година? Това е гарантирано от солидарния модел или поне приложението му в нашата татковина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
"модела, който коментира Грую е застъпен в Азия"--------------Дали?! По памет: в Сингапур мисля има възможност част от вноската да бъде лична, но малка част - около 10-15%. А Грую иска обратното - 10-15% да е солидарната вноска, а другото - 85-90% да е лична....Пак казвам - който иска лична сметка може още утре да си открие личен депозит в която и да е банка. И никой няма да може да му пипне парите. Гарантирано (от БНБ)!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
"парите ако се управляват от частни компании или са в частни сметки няма да може да се краде или поне не в такива размери"-----------Това с някакви статистики дали е подкрепено?! Щото аз съм чувал за едни 30% административни разходи на частни здравноосигурителни компании (срещу около 2% за същото на НЗОК например).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 0
mathematician
преди 10 години
Проблемът е, че парите ако се управляват от частни компании или са в частни сметки няма да може да се краде или поне не в такива размери.М/у другото модела, който коментира Грую е застъпен в Азия.И накрая Колчо Слепеца получавал ли е инвалидна пенсия от Султана?И още как под османско владичество се увеличава населението на България, а сега намалява. Отговорът - прости, елементарни и рядко променяни закони и население оставено да се оправя както намери за добре. Е както виждате се е оправило и то добре, именно щото не е чакало на държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
Грую,изобщо не мога да разбера от какво се оплакваш! Ако искаш лична сметка отиди в първата срещната банка, направи си депозит и внасяй всеки месец колкото ти душа иска. Съответно, спри да плащаш солидарната частна здравна застраховка - тя не е задължителна и ако не я ползваш парите, също както и при НЗОК, някой друг ги "усвоява". Е, държавната осигуровка няма как, трябва да се плаща, но ако толкова ти тежи и за това има решение - минаваш на самоосигурителен модел (плащат ти на фирма, а не като на наето лице), осигуряваш се на минимума, останалите пари си ги внасяш в личния банков депозит и проблема ти е решен. Накратко - ако искаш лична сметка никой не може да те спре да си направиш и поддържаш такава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
От статията:"защото ние сме социална държава в социална Европа и моделът е солидарен"---------Не мога да разбера как хора, които даже са били зам. министри (а този е и професор) не виждат отвъд етикетите! Навсякъде модела е солидарен, дори и в САЩ. Това, че е застраховките са частни, не значи, че модела не е солидарен. Пак е солидарен - плащат всички, а ползва който има нужда (от платилите), но просто средствата се управляват от частна компания вместо от публична администрация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още