IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кристалина Георгиева: Дефолт по руския дълг вече не е невероятно събитие

Малко вероятно е това да предизвика световна финансова криза, заяви управляващият директор на МВФ

21:40 | 13.03.22 г. 36
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Дефолт по руския държавен дълг вече не е невероятно събитие, макар че е малко вероятно да предизвика световна финансова криза, заяви управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, цитирана от Bloomberg.

Тъй като Русия и руски банки са обект на санкции от САЩ и техните съюзници след пълномащабната инвазия в Украйна, кредитният рейтинг на Русия беше понижен.

Fitch Ratings заяви миналата седмица, че дефолт по облигациите е "неизбежен" в резултат на мерките, наложени след началото на войната в Украйна на 24 февруари.

"По отношение на обслужването на дълговите задължения, мога да кажа, че вече не мислим за дефолт на Русия като за невероятно събитие", каза Георгиева пред CBS в неделя.

"Русия има парите, за да обслужва дълга си, но няма достъп до тях", допълни тя.

Попитана дали финансовите неволи на Русия може да предизвикат световна финансова криза, Георгиева отговори: "Засега не".

Глобалната експозиция на банките към Русия "определено не е системно релевантна", каза тя. Въпреки че МВФ "неизбежно" ще понижи прогнозите си за растежа за 2022 г., "това все пак ще бъде положителен темп на растеж", заяви директорът на фонда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:35 | 14.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

36
rate up comment 1 rate down comment 2
forexar
преди 2 години
"Дефолт"? Не успявам да намеря думата в речника! Какво е това ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 5
julian12
преди 2 години
Ще имат да почакат обаче...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 6 rate down comment 1
dr.5rov
преди 2 години
"Русия има парите, за да обслужва дълга си, но няма достъп до тях"Изказване, което ще остане в историята, когато се говори за краха на сегашната система на валутни резерви. Вероятно, съдейки по някои косвени изказвания, това ще стане факт някъде есента или зимата. Отнемането на достъпа на руснаците до валутните им резерви според някои коментатори не е изстрел в крака а направо в слепоочието (дори тук имаше статия в този смисъл). Нагледно беше демонстрирано, че всъщност държавите нямат резерви. Имат само ако са послушни и се оставят да ги таковат. Събраха се твърде много страни, всяка от които по свои си съображения, не искат това да продължава. Би могло да се каже и така - има световен картел (съперници с общ интерес за нещо си), които искат да променят сегашната система.Мога да спретна дори и една конспиративна теорийка - руснаците се наеха да свършат мръсната работа, срещу което ще получат награда - това което искат от Украйна. П.П. Не го вземайте много насериозно това изказване, но все пак имайте го предвид.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 2 години
България (българите) трябва безогледно да инвестира в ВЕИ под всякакви форми . Дори една мрежова централа (такава без съхраняване на енергия) може да покрие около 50 % от сметките ви за ел.енергия и ама доста добра възвръщаемост. Съвсем не случайно изключително много бизнес субекти вече експлоатират собствени ФЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
''...защото разни пичове се опитват да ти обяснят,че соларките не струват, вец не струват, вятърните централи също....'' Нека си обясняват, докато ние намираме решения., които не включват зависимост от руския газ. В крайна сметка- щом всеки трябва да се спасява поединично- така да бъде. Не вярвам, че нашите политици са склонни да защитават българските енергийни интереси- иначе досега да са се заинтересували за находището на газов хидрат. Решението за мен е това, което си посочил- съхраняване на енергията в батерии. Интересно ще е да видим как да се затвори цикъла и да има минимална загуба на КПД по трасето му. Може да се създаде соларен покрив- т.е. целият покрив да е покрит със соларни панели. И да- в уравнението ще се включи и генератор- така може да се получат три отделни източника на енергия, които да се включват чрез таймер в точното време от денонощието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 3
Solar Power
преди 2 години
Радвам се ,че виждаш накъде е бъдещето :) Може би след години някакви микро ядрени клетки/водород и всякакви интересни неща... стига да не си направим трета световна :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Моята цел беше батерията да има живот минимум 20 години. Затова се спрях на литий-желязо в комбинация от итриум. За момента карат 8-*** година и няма загуба на капацитет. Свалял съм ги на под 5%. Лятото е кофти има много излишък на енергия ... но няма как сезони :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 0
valentino29
преди 2 години
Ами моите winston батерии се правят в Китай :) Няма лошо :П------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Добри са, но скъпички. аз съм на нормал литии,използвам за да се придвижвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 6 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
България преди всичко трябва да се замисли за своята независимост. От Русия дори и от САЩ. На първо място трябва да започне с енергията и храната. Имаме си абсолютно всичко тук на място !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Това е интересно също. Батериите все още за жалост не са това което трябва :(( Надявам се до 5-10 години да има още по голям напредък за да можем да складираме повече енергия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още