fallback

Дори Германия флиртува със суверенните фондове

Страната търси заем от държавни инвестиционни фондове в Китай и Сингапур

15:27 | 25.03.10 г.
Автор - снимка
Създател

По-рано този месец шефът на германската агенция за управление на дълговете Карл Хейнц Даубе направи нещо, което до преди пет години щеше да бъде почти невероятно или ненужно. Като част от кампания за привличане на нови инвеститори той посети два от най-големите държавни инвестиционни фонда в Китай и Сингапур, с надеждата да продаде германски ценни книжа, пише Financial Times.

Тази тенденция се разпространява бързо. До скоро страни като Германия, които от дълги години се гордееха с тройното А на дълговия си рейтинг, не изпитваха нужда да „флиртуват“ със световните инвеститори.

Но колкото повече държавните дългове нарастват, а еврозоната се огъва в резултат на фискалното фиаско около Гърция, толкова по-често се налага на хора като Даубе да прилагат своя чар и търговски умения. Пътуването на Даубе разкрива, че дори големите икономики трябва да насърчават купувачите на своя дълг и да поддържат добри връзки с инвеститорите.

Китайският държавен фонд и Сингапурската правителствена инвестиционна корпорация управляват 600 млрд. долара, от които приблизително 20 процента са в държавни ценни книжа.

„Трябва да вземем доста по-голям заем този път и затова има смисъл да се срещаме с инвеститорите и да отговорим на въпросите им. Те оценяват това“, каза Даубе.

Робърт Стиймън, шеф на британския офис за управление на дългове, добавя, че „винаги е било важно да се разговаря както с местните, така и чуждестранните инвеститори, но днес това е дори още по-важно, защото е необходимо да представим фискалната политика на правителството“. Стиймън, както и Даубе се е срещнал с ключови инвеститори в Азия в края на миналата година, докато се подготвя за критичните месеци преди парламентарните избори на Острова през май.

И двамата осъзнават, че вече не могат просто да обявят търг за държавни ценни книжа и да очакват местните и чуждестранни инвеститори да купят всичко. Няколко търга за ценни книжа в Германия и Великобритания бяха провалени през миналата година заради огромното предлагане на държавен дълг за спасяване на банковата система.

Необходимостта от привличането на държавни инвестиционни фондове най-вероятно ще се увеличава, тъй като издаването на държавни ценни книжа се очаква да остане на рекордни нива през следващите години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:45 | 05.09.22 г.
fallback