fallback

Пасивните фондове се представят по-добре при волатилни пазари

Този тип инвестиции обаче също се нуждаят от внимателен надзор, като и при тях има активна компонента

19:15 | 04.08.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Осмелявали ли сте се наскоро да погледнете инвестиционния си портфейл, пита Клеър Барет на страниците на Financial Times.

Изпитвам съчувствие към „фотьойлните инвеститори“, които биха предпочели да се скрият под възглавницата, отколкото да видят колко зле ударени са техните Isa (спестовни) или Sipp (пенсионни – бел. прев.) схеми от началото на годината. Но някои изследвания относно активните фондове ме накараха да се замисля.

През първите шест месеца на тази година почти две трети (60 процента) от активно управляваните фондове за акции са спаднали повече от пазара.

Да, правилно прочетохте. Активно управляваните фондове – при които плащате допълнително за екип от добре възнаградени фондови мениджъри, за да избират акции, които смятат, че ще се представят по-добре – всъщност са се представили по-слабо от по-евтините пасивни фондове, които просто проследяват най-близкия сравним индекс.

„В година, в която пазарите спадат и дългогодишните тенденции се обърнаха, може би сте очаквали активните фонд мениджъри да се представят по-добре“, коментира инвестиционният анализатор Лайт Халаф, автор на доклада „Мениджър срещу машина“ на AJ Bell.

Докладът, който изследва представянето на активно управляваните фондове за акции в седем ключови сектора на Инвестиционната асоциация в сравнение със средното представяне на пасивен фонд, показва обратното.

Активното представяне е особено лошо в Обединеното кралство, където само 12 процента от активните фондове успяха да надминат пасивната алтернатива.

AJ Bell установи, че средният активен фонд в Обединеното кралство е спаднал с 13,5% през първата половина на 2022 г., в сравнение с -4,4% за средния пасивен фонд (всички цифри са без таксите). Така или иначе щяхте да загубите пари, но инвеститорите в пасивни фондове щяха да загубят значително по-малко.

Средното представяне на пасивните фондове в Обединеното кралство беше подпомогнато от сравнително силния индекс FTSE 100, който е силно наклонен към големите петролни и суровинни компании. В контраст, типичният активен фонд в Обединеното кралство е значително по-слабо представен откъм компании с голяма капитализация. Британските фонд мениджъри имат уклон към акциите с малка и средна капитализация, които обикновено имат по-добър дългосрочен растеж, но представянето им бе засегнато, тъй като страховете от рецесия нарастват.

Активните мениджъри имаха по-добро начало на годината, като 40 на сто от американските фондове в акции надминаха своя пасивен еквивалент – голямо подобрение спрямо 19 на сто, които го направиха преди година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:25 | 14.09.22 г.
fallback