fallback

Разделенията в Запада заплашват Украйна

Те могат да обрекат страната на дълга и брутална война на изтощение

11:14 | 16.06.22 г. 15
Автор - снимка
Създател

В началото на войната във Виетнам президентът Линдън Джонсън пита един от висшите си генерали какво ще е необходимо „за да се свърши работата“. Военният отговорил като поискал дефиниция каква точно е тази работа. По-късно проучване на Белия дом определя победата във Виетнам като „показване на Народния фронт за освобождение на Южен Виетнам, че не могат да спечелят“, пише Гидиън Рахмън за Financial Times.  

Сега, докато подкрепят Украйна във войната ѝ с Русия, западните сили отново се изкушават да определят победата като нереализиране на загуба. Украинците се притесняват, че ще им бъде дадено достатъчно, за да продължат да се бият, но не достатъчно, за да победят Русия. Това е мъчителна перспектива в момент, когато градовете им са опустошавани, а украинската армия губи стотици мъже на ден, докато се бори да спре настъплението на Русия.

Неотдавнашна статия на президента Джо Байдън определи като основна цел на Америка запазването на свободна и независима Украйна. Германският канцлер Олаф Шолц често е посочвал, че Русия не трябва да спечели, но никога не каза, че Украйна трябва да постигне победа. Говорител на Еманюел Макрон информира анонимно, че Франция иска Украйна да победи, но самият президент все още не е произнесъл тези думи.

За разлика от тях, британският премиер Борис Джонсън заяви просто, че „Украйна трябва да спечели“. А премиерът на Естония Кая Калас каза: „Целта трябва да бъде победата, а не някакво мирно споразумение.“

Разликата между онези, които призовават за украинска победа, и тези, които се ограничават да заявят, че Русия не трябва да спечели, е много повече от въпрос на нюанс. Тя диктува решаващи решения относно вида въоръжение, което да бъде предоставено на Украйна - и дали и кога да се настоява за мирно споразумение. Естонското отхвърляне на „някакво мирно споразумение“ контрастира със заявената от Байдън цел да постави Украйна „в най-силната възможна позиция на масата за преговори“.

Зад тези възгледи се крие разлика във възприемането на заплахата. Тези, които виждат руския империализъм като голямата опасност, са готови да призоват за украинска победа. Този лагер включва Полша, Великобритания, Прибалтийските държави и Финландия.

Онези, които се тревожат най-много от потенциална война между Русия и Запада, ще говорят само за това, че Москва не трябва да спечели. Те се опасяват, че настояването за категорична украинска победа може да доведе до пряк конфликт между Русия и Запада или до използване на руско ядрено оръжие. Франция и Германия са в този лагер.

САЩ, решаващо, са някъде по средата – опитват се да балансират отговора си и на двете заплахи, след като предоставят по-голямата част от военната помощ за Украйна. Доминиращата гледна точка в администрацията на Байдън е, че след като се е тревожил твърде много за евентуален ядрен конфликт в началото на войната, Западът сега рискува да се тревожи твърде малко.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:35 | 14.09.22 г.
fallback