fallback

Китай засега е инфлационното изключение

За разлика от Запада, който се опитва да се бори с високите цени на енергоносителите чрез помощи и субсидии, Пекин дава приоритет на самодостатъчността

14:43 | 16.04.22 г.
Автор - снимка
Създател

Съдейки по последните данни за инфлацията, развитите страни се превръщат в развиващи се пазари. САЩ отчетоха скок от 8,5% на годишна база през март (40-годишен връх – бел. прев.), докато инфлацията в Обединеното кралство се покачи до 7%, което е 30-годишен пик. Междувременно китайските потребители претърпяха покачване на цените от само 1,5% през миналия месец, пише за Bloomberg финансовият анализатор Шули Рен.

Това не е обичайна ситуация. Всъщност инфлацията трябва да е по-изразена в развиващите се икономики, където логистиката е по-малко ефективна и търговците на стоки имат по-малко инструменти за хеджиране.

Американският президент Джо Байдън посочи като причина прекъсванията на веригите за доставки, последиците от руската инвазия в Украйна и подновените Covid ограничения в Китай. И не е толкова далеч от истината. Шанхай, най-голямото пристанище в света, е на практика затворено на фона на локдауните заради омикрон варианта. В момента градът е твърде зает с провеждането на ежедневни масови тестове и изграждането на импровизирани карантинни болници, за да снабдява света с електроника и играчки.

Има аргумент за скъсяването на веригите за доставки и пренасяне на производството на домашен терен. В продължение на десетилетия американските потребители се възползваха от евтината работна ръка в Китай. Но работниците там сега са принудени да си стоят у дома.

Но прекъсванията в доставките са само един от факторите. Какво да кажем за инфлацията като монетарен феномен? В САЩ просто циркулират твърде много пари благодарение на пандемичните помощи и програмите за облекчаване на Федералния резерв. Ръстът на паричното предлагане достигна 27% през февруари 2021 г. и въпреки всички приказки за повишаване на лихвените проценти Фед все още наливаше пари в икономиката с покупки на държавни облигации само допреди месец.

За сравнение, Народната банка на Китай е по-сдържана. Тя намали лихвите си малко след избухването на огнището в Ухан в началото на 2020 г., но започна да ограничава преките парични вливания само няколко месеца по-късно. Всъщност тя прекара голяма част от 2021 г., опитвайки се да намали отпускането на заеми, за да забави прегряващия пазар на недвижими имоти.

Във всякакъв смисъл инвазията на Русия в Украйна не е лесна за Китай, най-големия вносител на петрол и селскостопански продукти в света. Но за разлика от Запада, който се опитва да се бори с високите цени на енергийните продукти чрез помощи и субсидии, Китай понастоящем дава приоритет на самодостатъчността като цел за национална сигурност.

Президентът Си Дзинпин винаги се е представял като защитник на зелените каузи, но наскоро отстъпи от въглеродните цели на Китай, призовавайки за „реалистичен“ подход и насърчавайки отново производството на въглища. Китай също така не може да разчита на глобалните пазари за продоволствена сигурност, каза Си Дзинпин.

Китай действа бързо отчасти защото осъзнава, че покачването на цените е политически проблем, който може лесно да доведе до социално недоволство. През последните години, докато основната инфлация бе ниска, тази при храните не беше. Плодовете станаха толкова скъпи през лятото на 2019 г., че китайците се шегуваха, че финансовият им стремеж е само да постигнат „черешова свобода“ – луксът да могат да си позволят вносни плодове. Цената на свинското скочи през 2020 г. Всеки път, когато цените на земеделската продукция се покачваха, Пекин бързаше да успокоява обществеността, наричайки увеличенията временни.

Въпреки че не е демократично избрана, комунистическата партия е чувствителна към общественото мнение. Храната, например, представлява приблизително 20% от типичната потребителска кошница, докато в САЩ става дума за само 14%. Млякото, зеленчуците, месото и плодовете са ежедневните продукти, чиито цени потребителите следят, за да преценят как се справя тяхното правителство.

Често работодателите не желаят да индексират заплатите спрямо нарастващите разходи за живот. Растящата инфлация по своята същност директно подкопава стандарта на живот - проблем дори за политици, които не трябва да се изправят пред гласоподавателите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:00 | 13.09.22 г.
fallback