IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Завръщането на дефицита

Важните рамкови условия на световната икономика претърпяха сериозни промени, а атаката на Путин срещу Украйна ускори това развитие

17:30 | 31.03.22 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: John Cameron, Unsplash</em></p>

Снимка: John Cameron, Unsplash

Деглобализацията намалява ползите от специализацията

Международното разделение на труда води до увеличаване на глобалното предлагане на стоки и услуги. Тъй като всеки регион се концентрира върху производството на онези продукти, в които има сравнително предимство по отношение на разходите, производствените ресурси, налични в световен мащаб, се използват по-добре. Постигнатото ниво на международно разделение на труда обаче ще бъде редуцирано в бъдеще най-малко по две причини.

На първо място, споменатите вече по-високи цени на емисиите, както и нарастващите в момента разходи за енергия сами по себе си оскъпяват транспортните разходи при трансграничната търговия с физически продукти. В резултат на това някои форми на международно разделение на труда губят икономическото си предимство: ако увеличението на транспортните разходи е по-голямо от разликата в цените на по-евтиния чуждестранен продукт и по-скъпия местен продукт, вносът няма да се осъществи. Това означава да се откажем от предимствата на международното разделение на труда, свързани със специализацията. Резултатът е по-ниско предлагане на стоки и услуги в световен мащаб.

На второ място, може да се предположи, че в бъдеще международните търговски отношения вече няма да се разглеждат единствено от гледна точка на икономическите предимства, а все повече и от гледна точка на геополитическите съображения. Това означава, че при формирането на външнотърговските отношения все повече държави се стремят да прокарат и своите политически цели. Например търговските спорове между САЩ (при мандата на Доналд Тръмп) и Китай не касаят само американския търговски дефицит, а по-скоро глобалното технологично лидерство. Причината: технологичното превъзходство е основа за икономическа мощ, а икономическата мощ на свой ред е основа за политическа и военна сила.

Като цяло може да се опасяваме, че в бъдеще много икономики ще използват все повече инструменти на търговската политика за постигането на своите политически цели. Възможните инструменти за това са мита, нетарифни търговски бариери, санкции, ограничения на износа, забрани за износ и много други. В бъдеще компаниите биха могли също така да отчитат в по-голяма степен геополитическите рискове, свързани с техните инвестиционни решения и пазари на продажби, и да се съсредоточат върху по-кратките вериги на доставки и вътрешните пазари по своя инициатива.

Преди всичко е необходима икономическа политика

Дефицитът се изразява в повишаване на цените и съответно във високи нива на инфлация. Традиционният инструмент за борба с инфлацията е рестриктивната парична политика. В случай на високи цени, които са резултат от недостиг в реалната икономика, паричната политика не е от особена полза, а дори може да има обратен ефект. Затягането на паричното предлагане и повишаването на основния лихвен процент намаляват финансираните с кредити потребителски разходи и инвестиции. Това води до по-ниско търсене на стоки, което намалява дефицита. По-високите лихвени проценти и намаляващите инвестиции обаче означават и по-нисък бъдещ производствен капацитет, което от своя страна увеличава недостига на стоки. Освен това за социално-екологичната трансформация спешно са необходими огромни инвестиции.

Затова мерките, които увеличават производителността, са по-разумни. Тук идва ред на икономическата политика. В допълнение към инвестициите в човешкия капитал чрез разходи за образование следва да се вземе предвид и технологичния напредък. Последното означава по-високи частни и публични разходи за научноизследователска и развойна дейност, както и инвестиции за изграждане на по-ефективни производствени мощности.

Не само заради настоящите затруднения в снабдяването с изкопаеми енергии екологичната трансформация трябва да играе централна роля в това отношение. Ако успеем да използваме в по-голяма степен възобновяемите енергийни източници, недостигът на природен газ, въглища и нефт ще стане по-маловажен. Увеличаването на производителността на ресурсите в производствените процеси също намалява необходимите количества на тези ресурси и допълнително свива тяхната оскъдност. Наред с другото, тук трябва да се вземе предвид и засиленото използване на цифрови технологии. Това води до оптимизиране на бизнес процесите и по този начин намалява потреблението на ресурси.

Цифровите технологии могат да се използват и в селското стопанство, за да се противодейства на недостига на храна. Те помагат за контрола на семената, торовете и пестицидите, както и за напояването в зависимост от нуждите. Например дроновете и контролираните със сателит селскостопански машини осигуряват точното разпределение на необходимите количества торове, пестициди и препарати за борба с плевелите и гарантират, че няма да има отпадъци. Те също така увеличават добивите на култури.

В допълнение към технологичните иновации следва да се вземат предвид и организационните иновации, произтичащи от използването на цифровите технологии. Ако например четири домакинства, които преди са имали собствен автомобил, сега споделят един автомобил в рамките на икономиката на споделянето, това намалява търсенето на автомобили и по този начин има ефекта на намаляване на недостига. Друга организационна иновация се състои в укрепване на кръговата икономика с цел намаляване на търсенето на суровини чрез по-интелигентното им използване.

Трябва обаче да се има предвид, че технологичните и организационните иновации изискват време. Следователно дефицитът в реалната икономика не може да бъде отстранен в краткосрочен план. Поне в областта на основните продукти и за домакинствата с ниски доходи следва да се обмисли социална политика, която да съпътства високите цени. Защото без смекчаване на социалните затруднения съществува риск от социално напрежение, заключава Тийс Петерсен.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 6
cyclop
преди 2 години
Има в трети клас един урок - "четене на текст с осмисляне" ...ЮРИСТЕ... Да си наваксаш пропуснатото, после току виж проумееш че като напиша ЕВРОПЕЙСКИ, нямам предвид БЪЛГАРИЯ, и БЪЛГАРИЯ не е цяла ЕВРОПА, и САНКЦИИТЕ са самоубийствени за ЕВРОПА и ще страдат ЕВРОПЕЙСКИТЕ ГРАЖДАНИ с по-ниски доходи, и особено възрастните хора. А Путин и ти сте си добре, и двамата ще се оправите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
Путин ги изигра !!! Ако продаваш евро, натъкваш се на неизгоден курс! Ако продаваш стоки за рубли - изгодно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 7
дядя Вова
преди 2 години
"Ужким си "юрист" пък не можеш да осмислиш два реда текст?" == те сегашните кeлeша са тъй..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Самочувствието е нормално, защото е адекватно на компетенциите ми. Спрете с идиотията, че България я чака хиперинфлация, защото сме във валутен борд, който ни ПАЗИ от хиперинфлация. Ако и това не знаете ''умните'' милениъли- е, сега вече го знаете. И с този валутен борд България влиза в еврозоната на 01.01.2024г. Който разбрал- разбрал. Който не е- да беше учил в университет, за да знае какво точно намеквам...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 6
cyclop
преди 2 години
Ужким си "юрист" пък не можеш да осмислиш два реда текст? Представям си колко си патят горките ти клиенти... Щом от написаното успя това да интерпретираш... Господи, каква трагедия. А самочувствието, естествено, до облаците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
ААааа- така кажи- че баба ти всъщност е рускиня и понеже русия има наложени санкции от ЕС и НАТО, ТЯ ще стои гладна, докато БЪЛГАРИТЕ обичайно издържаме финансово родителите/ бабите и дядовците си... И в това руснаците се различавате изключително много от нас- българите...Егоистите сте вие и коментара ти го доказва - уж обичаш баба си, но не й даваш нито лев/ рубла, за да я подпомогнеш финансово, а врещиш, че видите ли- другите били егоисти;0 Смешни и тъ000пи руснаци...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 5
cyclop
преди 2 години
Какво съм казал за баба ми бе, баба ми си е добре... Ама не е само МОЯТА БАБА НА СВЕТА, нагло егоистче... заради слабоумните, необмислени, самоубийствени "санкции", милиони европейски баби ЩЕ ГЛАДУВАТ тази есен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
'' Наглият *** егоист'' изплаща многомилиардния заем на България над 10 години с данъците си, руски прос0000так, затова сега му е време да бере плодовете на труда си и да бъде НАИСТИНА егоист в здравословна форма. Относно баба ти- ти що не й поемеш финансовата издръжка, бе , смо000таняк, ами врещиш като заклан за някакъв си егоизъм, м.. Ти лично какво данъци и осигуровки плащаш и каква е данъчната основа на данъците ти,м...Видяла жабата ''cyclop'', че подковават вола, и тя вдигнала крак... Както се казва в песента ''Ний всичко дадохме, ПРЕДИ да вземем'', а ТИ какво даде на държавата България, егоистичен милениъл...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 6
cyclop
преди 2 години
Ето именно на твоето му се казва "нагъл, пpocт егоист". Другия път като отида да видя баба ми, ще събера всичките пенсионери от блока й, да ги осведомя че са фенове на бсп/бкп и ***, в нетрудоспособна възраст, не са учили микро- и макро- икономика и като цяло - да ***. ПУТИН ЛОШ санкции ура
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Дефицит, ли- какъв дефицит... Семейството ми си има ВСИЧКО за 5 години напред във времето. Дефицит има само за нискообразованите и нискоквалифицираните руски ''привърженици'' , обичайно фенове на бсп/бкп и ***, които са в нетрудоспособна възраст, не са учили микро- и макро- икономика и не са се подготвили още от 2 години насам за идващата ПРЕДВИДИМА И ПРОГНОЗИРУЕМА инфлация. Да се оправят- не мога и не искам да ги мисля,..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още