IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС плаща по 25 млн. евро на час за руските енергоизточници

Русия не може бързо да намери алтернативни купувачи на горивата си, но взаимната енергийна обвързаност с ЕС, я защитава от санкции

17:15 | 22.03.22 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

За почти месец от началото на войната в Украйна страните от Европейския съюз са платили близо 18 млрд. евро за покупката на руски изкопаеми горива - природен газ, петрол и въглища, показват данните на Центъра за проучвания за енергетика и чист въздух (CREA). Справка в базата данни показва, че всеки час страните от общността плащат общо по 25 млн. евро за покупката на горива от Русия.

От началото на военните действия европейските държави са купили от Русия петрол за почти 6 млрд. евро, газ за над 11 млрд. евро и въглища за почти 460 млн. евро.

Европа е най-големият пазар на руските енергоизточници и на този етап Русия трудно може да диверсифицира доставките си, ако например страните от ЕС спрат да купуват газ или петрол. Но взаимната обвързаност, защото и Русия е основен доставчик в общността, засега спасяват руската енергетика от санкции, дори и заради войната в Украйна.

Според експерти от брюкселския мозъчен тръст Bruegel, цитирани от EuroNews, ЕС може да не спира вноса на руските горива, а да ги обложи с високи мита например. Това ще накара по естествен път да се търсят алтернативи, но и отново опираме до въпроса за цената на диверсификацията.

Диверсификация

През 2021 година "Газпром", която е единствената руска компания, която има лиценз за износ на газ от страната, е доставила над 181 млрд. куб. метра газ за страните в Европа и Китай, като около 80% от износа е към европейските клиенти. Така енергийната зависимост е проблем не само в Европа, където през последните седмици се дискутират най-различни алтернативи - втечнен газ, допълнителни количества тръбен газ и т.н.

В Москва също търсят нови пазари, но и за тази цел също са нужни големи усилия.

Европа получава руски природен газ по няколко газопровода, като само проектната мощност на "Северен поток 1" е 55 млрд. куб. метра годишно. Капацитетът на газопреносната мрежа на Украйна по данни на "Нафтогаз" е около 90 млрд. куб. метра, макар и договорени да са 40 млрд. куб. метра годишно, а през "Турски поток" в ЕС, през територията на България, могат да влязат до 16 млрд. куб. метра газ годишно.

Разбира се, не всички от тези възможности се използват в проектната им мощност, но са трасета, които дори и чрез търгове за разпределение на дневен капацитет, могат да бъдат използвани веднага от Русия.

За сравнение, пътят към Китай, сочен като алтернатива за Русия, е само един - "Силата на Сибир" с капацитет от 38 млрд. куб. метра годишно. Москва може да постигне истинска диверсификация на доставките си и да не разчита толкова на Европа след изграждането на разширението на "Силата на Сибир". Става въпрос за газопровод с дължина от 6700 километра, от които 2700 на територията на Русия. Тръбите ще минават през Монголия и ще пренасят газ от Сибир към Китай. Капацитетът е до 50 млрд. куб. метра годишно.

Но този проект, макар и дискутиран от години, все още не е започнал да се строи. Последните подробности около него бяха договорени в края на 2021 година. Преди началото на Зимните олимпийски игри в Пекин двете страни подписаха и споразумение за увеличаване на доставките на газ.

Това означава, че диверсификацията ще отнеме в най-добрия случай поне няколко години, а междувременно Китай също започва своята зелена трансформация и заяви, че ще инвестира активно в ядрени централи и възобновяеми източници. Или с други думи сега е въпросът кой пръв ще мигне в играта на енергиен покер между ЕС и руския президент Владимир Путин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 2
korn
преди 2 години
Казах кой ми пречи, не знам дали си ме разбрал. Ти кво мислиш по въпроса, струва ли си да водим войни и всеки ден да се занимаваме с руснаци, мюсулмани, индийци и кви ли не *** за да водим консуматорски начин на живот и евентуално да измрем в една война?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
"пооолучовеци" = унтерменшън == идеологията на един австрийски художник === вие човеците все забравяте един надпис: Если надо повторим! >>> о още: Никой не е забравен, нищо не е забравено. ==> още малко, пак ще ядете хурката нацисти!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
doba
преди 2 години
АМИ не купувай, korn-e, @КОЙ ти пречи? Живей по-бедно и по-ограничено. Както и жената ти(АКО имаш де) и децата ти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 4
korn
преди 2 години
В Европа може да живеем и с половината от тази енергия която купуваме от Русия. По голяма част от тази енергия отива за пълни глупости от които нямаме нужда. Големи европейски петролни компании правят трилиони на наша сметка. Евтини суровини от Русия, за да може големите автомобилни европейски компании да произвеждат още и още коли, за които обиконовения човек бачка все повече и повече за да си купи. Енергия, за да може големи самолетни и туристически компании да правят милиарди, щото ако не летим всяко лято до друга държава на почивка няма да можем да живеем. Списъка е безкраен. И кво излиза някрая, нащи пари, за които бачкаме като луди, спонсорират една война в която измират бедни хора, а политиците са добре. Всеки ден се занимаваме с Русия и кво казал Путин. Живеем в путландия. По добре да обеднеем много и да живеем с квото имаме, отколкото всеки ден да се занимаваме с руските пооолучовеци и тяхните суровини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
++10000
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
0pk
преди 2 години
Сега е моментът САЩ да въведат санкции срещу ЕС за субсидиране на войната срещу Украина! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още