fallback

Банковият съюз е от ключово значение, за да се справя ЕС с бъдещи кризи

Секторът трябва да бъде подпомогнат, за да изиграе своята роля за осигуряването на зеления и дигиталния преходи

08:27 | 30.03.22 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

ЕС, какъвто го познаваме днес, има своя генезис в споделеното европейско желание за мир. Той е съюз на икономическа взаимозависимост, но също така и на споделени свободи, принципи и ценности. В неговата основа са много съюзи: митнически, търговски, на придвижване и валутен. Това са колоните, които поддържат покрива на нашите споделени европейски идеали, пише за Financial Times Паскал Донахю, финансов министър на Ирландия и председател на еврогрупата (финансовите министри от еврозоната – бел. прев.)

Критиката, която понякога се отправя към ЕС, е, че той действа само по време на криза. Мирът и стабилността ни предоставят време за дебати и преговори за сложността на политиките. Но когато това е изложено на риск, нашите дискусия и обсъждане се превръщат в действие.

Сегашните мрачни времена са напомняне за това. Ние, заедно с нашите съюзници и партньори, предприемаме действия, за да отговорим решително на войната на руския президент Владимир Путин срещу Украйна. Способността ни да направим това се осигурява от глобалната ни икономическа тежест - от икономическите и финансовите структури, които сме изградили в ЕС, посочва Донахю.

Но санкциите, наложени на Русия, също така ще окажат въздействие върху нашите икономики, включително банковия ни сектор. Вече видяхме това с руските дъщерни банки, работещи в ЕС, които изискваха преструктуриране и ликвидация. Съответно, финансовите министри трябва да продължат работата за укрепване и задълбочаване на нашия икономически и паричен съюз.

Наличието на устойчив и ефективен банков сектор, който обслужва гражданите и бизнеса, е от решаващо значение за доверието в Европа. ЕС трябва да има банков сектор, който да изпълнява изцяло ролята си за подкрепата на амбициозните и жизненоважни инвестиции, необходими за по-дигитално и по-малко въглеродно бъдеще. Това би позволило на държавите членки да насочат разходите си към хуманитарна подкрепа и обществени блага, като например защитата на нашите европейски ценности.

За тази цел групата на финансовите министри от еврозоната разработва политическо споразумение, определящо как да бъде завършен банковият съюз. Влязох в контакт с всички финансови министри на ЕС, за да идентифицирам амбициозен и балансиран път напред, посочва Донахю. Еврогрупата е съгласна по четирите основни цели за завършване на съюза: създаване на обща европейска защитна мрежа за вложителите, която да допълва националните схеми; насърчаване диверсификацията на експозицията на банките към ДЦК; подобряване на управлението на проблемни банки; и създаване на условия за истински единен пазар на банкови услуги.

Също толкова важна, колкото и съдържанието обаче е необходимостта от последователност. Следователно въведох поетапен, постепенен подход, който постига всичките четири цели, отбелязва авторът.

Ние се стремим да договорим този поетапен подход, като се започне с незабавни стъпки, базирани на законодателни предложения на Европейската комисия, които ще дадат осезаеми резултати и ще гарантират, че сме подготвени за възможни бъдещи кризи. След първата фаза ще има проверка, изискваща политически консенсус, дали всички цели са изпълнени, за да се премине към втората фаза. На този етап, постепенно и успоредно във всичките четири области, ще бъдат въведени основните концепции, залегнали в основата на по-пълен банков съюз. Когато това приключи, ще преценим дали са необходими допълнителни мерки.

През последните години дебатите за банковия съюз станаха неразрешими. Но вярвам, че поетапността ще отключи напредъка. По-широките промени в политиките, настъпили в резултат на руската инвазия, ни позволяват да подходим към тези преговори с нова перспектива, с подновено чувство за европейско единство, но и с ново чувство за неотложност.

Завършването на банковия съюз сега е необходимо не само за създаване на подходяща среда за насърчаване на частното финансиране на нашето зелено и цифрово бъдеще, но и за подкрепа на способността на ЕС да просперира в променящия се свят. Трябва да действаме, и то сега.

Не знам какво би мислил Джеймс Джойс за банковия съюз, но като се има предвид, че тази година бележи стогодишнината от неговия роман „Одисей“, ще завърша с реплика от него: „Утре или в някой бъдещ ден съм това, чиито основи полагам днес.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:56 | 13.09.22 г.
fallback