По време на Кримската война от 1854-56 г. Великобритания, Франция и Русия водят жестоки битки на територията на днешна Украйна. Стотици хиляди загиват по време на боевете или от болести. И все пак през цялото време британското министерство на финансите продължава да плаща дълговете си към царското правителство, а Русия продължава да плаща лихви на британските държатели на своя дълг. Според новата история на санкциите на Никълъс Мълдър, озаглавена „Икономическото оръжие“, един британски министър е обявил, че е очевидно за „цивилизованите нации“, че публичните дългове трябва да бъдат изплащани на враговете по време на война, пише Робин Хардинг за Financial Times.
Времената се промениха. В отговор на нахлуването на Владимир Путин в Украйна, САЩ и техните съюзници забраниха транзакциите с руското правителство, изключиха определени руски банки от междубанковата разплащателна система Swift и замразиха активите на руската централна банка. Днешният стандартен отговор е не само да не плащате дълговете към врага, но и да парализирате икономиката на агресора - дори и да не участвате в битките.
Замразяването на резервите на Централната банка на Русия беше особено неочакван, безмилостен и ефективен акт. Тя лиши Москва от средствата за стабилизиране на валутата й. Съответно рублата се срина. Но използването на толкова мощна санкция породи опасения от непредвидени последици за международната финансова система. Ако доларoвите резерви на централната ви банка могат да бъдат замразени, когато имате най-голяма нужда от тях, тогава каква е ползата от тяхното държане?
Това от своя страна възобнови стар дебат: дали щатският долар е изложен на риск да загуби мястото си като световна резервна валута. Но докато замразяването на руските активи ще насърчи онези, които биха искали да предоставят алтернатива – най-вече Китай, чрез интернационализация на своята валута, юанът – те едва ли ще изместят долара. По-голямата заплаха е от фрагментация във финансова система, която макар и несъвършена, позволява на всички ни да просперираме заедно.
Золтан Позсар от Credit Suisse твърди, че замразяването на активи на централна банка бележи смъртта на пост-бретънуудската система (родена след като Ричард Никсън изважда САЩ от златния стандарт през 1971 г.) и началото на нов паричен ред, „съсредоточен върху базирани на суровини валути от изток”. Ако вашите долари могат да изчезнат по прищявка на емитента, логиката е, че трябва да поддържате резерв извън базираната на долара финансова система.
Китайските резерви в чуждестранна валута на стойност 3,2 трилиона долара, най-големият запас в света, изведнъж изглеждат повече като слабост, отколкото като сила. Само чрез превръщането си в емитент, а не притежател на резерви, Пекин може да отвоюва част от финансовата мощ на Америка за себе си. Начинът да направи това е да убеди другите да държат юана.
Доларът обаче ще бъде трудно детрониран. Мощта на водещата световна икономическа и военна сила гарантира, че държавните облигации на САЩ са стабилни при криза; Федералният резерв пък гарантира, че те са ликвидни. По време на всякакъв вид икономически сътресения те са активът, който централните банки искат да държат. Всъщност, ако Русия страдаше от природно бедствие или неочакван срив в износа, доларовите резерви биха били точно това, което тя би искала.
Другите алтернативи имат свои собствени дефекти. Русия има много злато. Проблемът е в ликвидността: коя банка днес би отпуснала чуждестранна валута срещу гаранция от кюлчета в трезор на московска банка? След време Русия може да успее да продаде малко злато на приятелски страни, но на практика пазарът вече е решил: той не смята, че руските златни резерви могат да поддържат рублата.
Криптовалутите могат да са ценни за отделни руснаци в момента. Като начин за извеждане на пари от страната те са анонимни и преносими. Но за резервите криптовалутите не са от голяма полза: те се търгуват като рисков актив, спадащ по време на стрес, а и почти цялата ликвидност е на борси, където санкциите могат да ги достигнат.
Това отваря пространството за конкурентна валута, най-очевидно юанът - която би била привлекателна за страни, които са приятелски на Китай, като Русия, или за тези, които се страхуват от американските санкции. Но Пекин може да използва санкции също толкова лесно, колкото и Вашингтон. За много други държави, включително големите притежатели на резерви в Азия, да бъдат оставени на финансовата милост на Китай е дори по-малко привлекателно от това да зависят от САЩ.
Така остава рискът от фрагментация. В книгата си Мълдър описва как нарастването на икономическите санкции и блокадите през междувоенните години, като инструмент за налагане на мир, са допринесли за автаркичната политика (на икономическа самодостатъчност – бел. прев.) на нацистка Германия и имперска Япония, като в крайна сметка това дестабилизира международната система, вместо да я укрепи. От няколко години светът се движи към образуването на съперничещи си икономически блокове. Един от начините да се предотврати това е доларът да остане в сърцето на международната финансова система.
преди 2 години Старчески брътвежи за Маркс и спомени от фалита на соца, големи "познания" по икономика имаш :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Колкото до твоя коментар #22, не е проблем, че некви гащници са накацали бизнес сайт, без да са управлявали някакъв бизнес и да имат нормалната идейна рутина как работят парите. Проблем е, че уж в бизнес сайт като този, никога няма да прочетеш статия как наистина физически работят в глобалната икономика. Новата реалност, за която предполагам, че пищеш, ще свали на земята и доста по-образовани и кариерни от троловете и развъждащите ги журналисти тук икономисти.Скоро ще учат от А и Б нещо, което отдавна в западните, а от там и в българските университети се прескача като демоде - основното уравнение на единствената РЕАЛНА икономика: Суровина+Енергия+Труд=СТОКА. Едва като следствие от нея идва тази, която не тук, но някои икономически по-грамотни знаят от чичко Маркс - Пари+Стока=Пари^(прим). Когато от първата формула извадиш първите три константи, уравнението се разпада. В момента светът започва да се разпада именно по знака за равенство от двете страни на уравнението. Пита се, кой ще бъде в по-изгодна позиция след няколко месеца - тези, които държат "Суровини+Енергия+труд", или тези, които държат "Пари". Щото аз през 1990 г. имах доста сериозна пачка пари, но ходех с приятели по пазарджишките села да разменяме туби бензин и стекове с цигари срещу заклани и изчистени прасета и птици, за да си храним семействата. Част от месото отиваше пак за бензин и цигари, вземахме ги и срещу разни други стоки и услуги. Та така с икономиката... ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Нормално. Едно време - 2010-2012 г. този сайт беше за бизнес аудитория, но беше част от групата сайтове на Краси Узунов - Поручика, заедно с Фокус-нюз, Днес.бг и още други. Този политически хоремаг течеше основно в Днес.бг, където простолюдието можеше даже без регистрация да се изока под новините - този вътрешен напън на анонимния мишок да се индикира, че и него го има ... некъде там... Там се водеха (и още се водят) лютите идеологически битки на нивото на футболни агитки - ко мунета-капиталета, рашастан-краваристан, ***-креватници... Обаче в сайтовете от групата течаха взаимни реклами и в днес.бг излизаше реклама на Инвестора и част от най-свободните, които с нищо друго не се занимават, се пренесоха и тук "по съвместителство". После Инвестора мина към Блумбърг и основни теми станаха Русия и Путин и настана празник.. :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Пореден ден няколкото безмозъчни копейнилки тpoла се напъват да доказват, как не можело без мордорските суровини. Да се чете "тихо и да търпим, че да има мордорски суровини". Копейничета, няма да ви оставим на нула, спакойна, просто ще ви отпускане много по-малко, колкото да не *** от глад. Докато не му теглят куршума на Пyттю и дойде привмливо правителство. Дотогава глад и мизерия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години КАКВОТО И ДА ГОВОРИМ СВЕТЪТ ИЗПАДА В БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СУРОВИННА КРИЗА!! Къде сме ние в тази криза?! НИЕ СМЕ ЕДИН ОТ НАЙ ГОЛЕМИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ЗЛАТО И ВСИЧКИ СЪПЪТСТАЩИ ГО ЦЕННИ МЕТАЛИ В Т.Ч. И МЕД. За алуминият да не говорим, За зърното и електроенергията също. ВЪПРОСЪТ Е - БЪЛГАРСКИ ЛИ СА ДОБИВАНИТЕ У НАС СУРОВИНИ и ЕНЕРГОНОСИТЕЛИ КОМПАНИИ ИЛИ СА СОБСТВЕНОСТ НА ЧУЖДИ КОМПАНИИ ПОДДЪРЖАЩИ ЕДИН СОЦИАЛЕН МИНИМУМ НА ЖИЗНЕН СТАНДАРТ НА МЕСТНОТО АБУРИГЕНСКО НАСЕЛЕНИЕ??? Като нация се топим както сняг на августовско слънце. На нас не ни е необходима УКРАИНСКА ВОЙНА. Ние и без война изчезваме като народ и нация. ОСЪЗНАВАМЕ ЛИ ТОВА, КОЕТО СЕ СЛУЧВА С ДЪРЖАВАТА НИ, ИЛИ ТАКАВА ПРОСТО НЯМА - ние вече сме в някакво ЕВРОПЕЙСКО семейство и плащаме цени на ток определени от тези чиито заплати са с десетки пъти по високи от нашите. Не ни чака нищо добро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години ''...Стила на писане на юристката (до пунктуационните знаци включително) е досущ като този на соларния. ...'' Хахахаха- че щом дори и неюрист разбира отлично, че русия води агресивна война в Украйна и си личи, че има икономически знания/ в юф задължително се учи макро- и микроикономика/ , как точно очакваш да няма съвпадение... Да- в русия може да измислят нова икономическа теория, ама.... само на теория- практиката ги удря през ръцете и казва- тцъ, така не може и не става , с действията ви не можете да въртите почтен бизнес ;0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години до 18.РАДВАМ СЕ, ЧЕ ЕВРОПА Е ГОТОВА ДА ЗАМЕНИ ВНОСА СИ ОТ РУСКИ ЕНЕРГОНОСИТЕЛИ КОЙТО В МОМЕНТА Е НАД 40 ПРОЦНТА!! Как ще го направи това ти знаеш , аз не.... Проблема на ЕС е и с някои метали които се добиват само в Русия и които са определящи за автомобилостроенето. Става въпрос например за паладия.!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Мир вам, само молитва към създателя може ви спаси нищо друго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Стила на писане на юристката (до пунктуационните знаци включително) е досущ като този на соларния. А на тях двамата като на безследно изчезналата зелка. За мен това е един от списващите тук "журналисти" на инвестор. Иначе няма как да става "дискусия" и да има кой да им защитава пламенните партийни речи. Пардон, статии... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Дядка, твоите набори те чакат на опашката, айде, кво чакаш. Хем ше им обЯсниш политиката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар