Танковете са предвестници на финансов хаос, както и на физическо унищожение. Русия знае това, както всяка друга страна. Първата чеченска война източи държавната хазна и ускори руската финансова криза от 1998 г. Въпросът този път е докъде ще се разпространят вълните извън Русия, пише Financial Times.
Най-тревожното предзнаменование е свободното падане на рублата, след като западните лидери предложиха много по-строги санкции. Те планират да замразят активите на Руската централна банка, да забранят сделките с нея и да изключат някои руски банки от международната разплащателна мрежа Swift.
Шокът върху валутните резерви на Русия (оценени на 630 милиарда долара) е намален от пренасочването на държавата към активи, които западът не може да достигне, и от относително ниските нива на държавния й дълг. Въпреки това пакетът от санкции е обявяване на финансова война.
Банката на Русия удвои лихвите до 20% (от 9,5% - бел. прев.), за да защити рублата. Но валутата се понижи с почти една пета до 104 рубли за щатски долар. От неделя руснаци се редят на опашки пред банкомати.
Ликвидността се изпари за миг. Московската борса не отваря. Облигациите, деноминирани в рубли, не се търгуват. Доларовите еврооблигации спаднаха наполовина. Цената на суаповете за застраховане срещу руски дефолт скочиха до 37% от номиналната стойност на облигациите.
Световната финансова система е крехка. Пандемията все още не е приключила и правителствените баланси са натоварени с дългове. Има възможност руската финансова криза да засили други шокове – например нарастващите цени на храните на развиващите се пазари. Финансовите кризи в Русия и Азия в края на 90-те години се застъпиха. Жертвите включваха американския хедж фонд Long-Term Capital Management.
Войната и санкциите ще подкопаят вътрешния икономически растеж и ще надуят цените, предавайки ефекта върху останалия свят чрез деноминираните в твърда валута петрол и газ.
Със сигурност експозициите този път са предимно по-слабо изразени. Ролята на Русия като инвестиционен пазар избледня, като тя представлява по-малко от 4% от индекса на MSCI за акциите на развиващите се пазари.
Но ще има много области на финансова болка, от фирми, отдаващи самолети на лизинг на "Аерофлот" до луксозни британски интернати с руски ученици. Купонните плащания по облигациите ще прекъснат. Съществува повишена опасност от кибератаки от типа на претърпяната от Toyota.
Най-фината заплаха е от сривове, които не можем да предвидим: моменти от типа Lehman Brothers, когато паниката се разпространява и пазарите замръзват. Малките или средни пречки за бизнеса след това се превръщат в екзистенциални заплахи. Войната означава, че тази заплаха сега е по-голяма, отколкото бе след началото на пандемията.