Докато кризата с Украйна пораждаше безпокойство относно зависимостта на Европа от руския природен газ, се случи нещо забележително. Миналия месец, за първи път в историята, износът на втечнен природен газ (LNG) от САЩ за Европа надхвърли доставките на Русия по тръбопроводите. Руският износ, който обикновено представлява около 30% от потреблението на газ в Европа, намаля значително поради цените на руснаците. И тъй като европейските цени на газа са около четири пъти по-високи от нормалните, износът на САЩ нарасна, за да запълни празнината, пише за Wall Street Journal Дениъл Йъргин, зам.-председател на IHS Markit.
Изключителният ръст на производството на петрол и газ в САЩ е геополитически и икономически актив за Америка, който допринася за световната енергийна сигурност. Докато местната нефтена и газова индустрия продължава да се възстановява от срива на цените през пролетта на 2020 г., причинен от COVID, САЩ отново са най-големият производител на петрол в света – почти с 20% над другите два най-големи производителя, Саудитска Арабия и Русия – и най-големият производител на природен газ в света.
Международният петролен пазар, който се давеше в свръхпредлагане преди по-малко от две години, се затегна драстично, когато светът излезе от пандемичните блокади. Това прави пазара уязвим на криза. Руският натиск срещу Украйна, възстановяването на световната икономика, големите метеорологични явления или изненадващо събитие могат да доведат до покачване на цените.
Това сигнализират цените на петрола от над 90 долара за барел. Ако има ново ядрено споразумение с Иран, което да върне неговия петрол на пазара, това може донякъде да намали цените. Но освен ако нова вирулентна вълна на COVID не причини повече спирания (или вариантът омикрон не забави китайската икономика), цените ще останат високи.
Шок абсорбаторът за предотвратяване на криза е „свободният капацитет“, сумата от потенциалния добив от кладенци, които в момента не се експлоатират, но може да бъдат активирани по време на смущения. Свободният капацитет се сви, тъй като възстановяващата се световна икономика увеличи търсенето, а някои страни износителки на петрол, поради недостатъчни инвестиции, не успяха да се върнат към предишните нива на производство. Почти целият свободен капацитет, който сега съществува – около 3-3,5 милиона барела на ден – е съсредоточен в две държави: Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Един ключов компенсатор на затягащия се пазар е текущото нарастване на производството от шисти в САЩ, което може да добави повече от 900 000 барела на ден тази година. Без ръста на предлагането от САЩ цените на петрола вероятно биха били още по-високи.
С новия капацитет за износ, който се очертава тази година, САЩ ще станат най-големият износител на втечнен природен газ в света, изпреварвайки Австралия и Катар. На затегнатия глобален пазар на газ американският втечнен природен газ е от решаващо значение за избягването на световен недостиг и за снабдяването на Европа, както демонстрира флотилията от танкери, насочена към Стария континент.