fallback

С кой Путин си имаме работа – Владимир Рационалния или Влад Лудия?

А може би първият се преструва на втория, но границата между това да се държиш като луд и да си такъв е опасно тънка

16:23 | 09.02.22 г. 46
Автор - снимка
Създател

Ще има ли война в Украйна? Единственият човек, който знае със сигурност, е Владимир Путин. Руският президент е този, който разпореди струпване на войски по границата с южната си съседка. Окончателното решение дали да нахлуе ще бъде само негово.

Но какво ще реши Путин? Това зависи в коя версия на руския лидер вярвате: Владимир Рационалния или Влад Лудия, пише британският журналист Гидиън Рахмън за Financial Times.

Повечето западни политици вярват във Владимир Рационалния. Те твърдят, че след повече от 20 години на власт руският лидер е известна величина. Той е безмилостен и аморален. Но също така е проницателен и пресметлив. Той рискува, но не е луд.

Но има други анализатори, които се опасяват, че руският лидер се превръща във Влад Лудия. Те смятат, че Путин е на власт твърде дълго и става все по-параноичен и губи връзка с реалността. Неговата изолация по време на пандемията влоши нещата. Влад слуша опасно тесен кръг от съветници националисти.

Като доказателство, че Владимир Рационалния се е превърнал във Влад Лудия, някои сочат скорошната склонност на руския лидер да публикува дълги, националистически есета относно историята и културата. Може да се посочи избликът му от 5000 думи за „Историческото единство на руснаци и украинци“, публикувано през юли есе, което представя независимостта на Украйна като историческо отклонение.

Предишната година Путин публикува дълго есе за причините за Втората световна война, в което твърди, че Великобритания и Франция умишлено са насърчили нацистка Германия да нападне Съветския съюз. Тези страстни разсъждения сочат, че руският лидер може би все повече е движен от емоции и ексцентрични теории.

Западната дипломация във връзка с Украйна все още е конструирана така, че да общува с Владимир Рационалния. Президентът на Франция Еманюел Макрон пътува наскоро до Москва в опит да вразуми Путин и да сключи сделка.

Както САЩ, така и европейците следват политика, която може да бъде описана като „възпиране плюс възможност за изход“. Целта е да се покаже на Путин, че цената на атаката срещу Украйна ще бъде твърде висока. Руските военни ще понесат тежки жертви, руската икономика ще бъде засегната от опустошителни санкции, а руската нация ще бъде все по-изолирана.

Изправен срещу тази непривлекателна перспектива, Западът се опитва да даде на Путин „път за отстъпление“ – дипломатически опции, които му признават статута на лидер на велика сила и му дават възможността да започне широкообхватни преговори за сигурността в Европа.

Надеждите, че Путин може да направи рационалното изчисление да не започне конфликт, бяха породени от някои от последните му коментари. Внушението му, че САЩ умишлено се опитват да подтикнат Русия към война, може да се разглежда като подготовка на почвата за намаляване на напрежението. В края на краищата, защо да тръгвате на война, ако врагът ви иска да направите точно това?

Но преобладаващото американско допускане все още е, че войната е по-вероятна. Тази гледна точка се основава не на това, което казва Путин, а на това, което прави. През последните две седмици американците наблюдаваха засилване на военните маневри от Русия. Те са особено загрижени от новата концентрация на сили в Беларус – само на два часа път с кола северно от украинската столица Киев. Беларуският лидер Александър Лукашенко позволява на Москва да използва страната му като база за евентуална инвазия. Руснаците също така завършват всички логистични приготовления, които биха били необходими за войната.

Военните анализатори смятат, че руските сили вероятно биха могли да обкръжат или дори да окупират Киев доста бързо, ако им бъде наредено. Но вярващите във Владимир Рационалния твърдят, че руският лидер е наясно, че пълномащабна инвазия в Украйна би била безумие. Те смятат, че е по-вероятно Путин да предприеме ограничени военни действия - може би лимитирани до Източна Украйна, където вече има конфликт от по-ниско ниво между украинската армия и проруските сили.

Ограничена офанзива, предназначена да „разбие носа” на украинците, може да раздели, а не да обедини Запада, докато съюзниците спорят относно реакцията си. Украинското правителство може да бъде дестабилизирано и да падне. А Русия ще си запази възможността да признае части от Източна Украйна като отделни републики. Всички тези ходове могат да бъдат класифицирани като рискови, но рационални.

Но ако Влад Лудия сега кара влака, е възможно Русия да предприеме много по-радикални действия. Ами ако Путин вярва на собствената си пропаганда? Страстната вяра в „единството на руснаци и украинци“ – съчетана с параноичното убеждение, че Америка манипулира събитията в Украйна – може да накара руския лидер да подцени опасно реалния украински национализъм. В резултат на това Путин може да не осъзнае напълно степента на съпротива, която руските сили ще срещнат, ако се опитат да нахлуят и окупират Украйна.

Има и друга теория - че Владимир Рационалния се преструва на Влад Лудия. Ричард Никсън очерта „теорията за лудия човек“, когато бившият президент на САЩ каза на сътрудниците си, че може да е полезно, ако враговете на Америка го смятат за достатъчно луд, за да използва ядрени оръжия. Твърди се, че Путин планира мащабни учения с ядрено оръжие през следващите седмици - което би било в подкрепа на теорията на Никсън. Но границата между това да се държиш като луд и да си такъв е опасно тънка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:56 | 14.09.22 г.
fallback