Постпандемичната инфлация в големите развити икономики достигна нива, с които не се е налагало да се борим от две поколения. Не е изненадващо, че това доведе до масови призиви към централните банки за агресивно затягане на паричната политика. Финансовите пазари бързо калкулираха новите монетарни перспективи и сега очакват най-малко седем увеличения на лихвите до края на 2023 г.
На дебата за това как „преходната“ инфлация ще се развие му липсва нещо. Основната причина за нея е по-важна, пише за Financial Times Филип Хилдебранд, зам.-председател на борда на BlackRock и бивш председател на управителния съвет на Швецарската централна банка.
За разлика от който и да е момент през последните 40 години скокът на инфлацията след пандемията не се дължи на прекомерно търсене, а на ограничения в капацитета за предлагане, както показват неотдавнашни изследвания на BlackRock Investment Institute.
Мислете за инфлацията като за шума от икономическия двигател. В миналото тя се причиняваше от твърде бързата работа на двигателя. Днес (и в обозримо бъдеще) инфлацията е главно в резултат на ограничения от страна на предлагането, които карат двигателя да засича.
Това засичане се случва на две нива: първо, има ограничения в цялата икономика. При рестартирането на дейността след блокадите се оказа по-трудно да се върне капацитетът за доставки, отколкото да се рестартира търсенето. Още по-важен беше вторият вид засичане на двигателя: капацитетът на доставките беше на грешното място.
Пандемията предизвика внезапно и рязко пренасочване на потребителските разходи от услуги към стоки. Не може да се очаква капацитетът - хора и капитал - да смени секторите толкова бързо. Резултатът? Тесни места в индустриите, произвеждащи стоки, тъй като предлагането изоставаше от търсенето, но свободен капацитет в отраслите на услугите. Ограниченията в предлагането на стоки предизвикват по-високи цени, и макар че цените може да спаднат в сектори, които има затруднения, това евентуално понижение се реализира трудно. Това повишава инфлацията, въпреки че икономиката като цяло все още не се е възстановила напълно.
Икономиката на САЩ се оказва хваната точно в тази динамика. Шокът от Covid и последвалото рестартиране на икономиката доведоха до ограничения на доставките в невиждан от десетилетия размер. Инфлацията се повиши до нива, невиждани от 1982 г. Но вместо да е гореща, икономиката дори не е достигнала очакваното си потенциално ниво на производство и заетост.